INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Vychutnávam si atmosféru Vianočných trhov

Vychutnávam si atmosféru Vianočných trhov

Prišiel na pozvanie svojho žiaka a zostal tu jedenásť rokov. Dnes so svojou slovenskou manželkou a deťmi trávi Vianoce aj Silvestra ako riadny Slovák a neodmietne dobrý slovenský koláč ani klobásku. Čínsky majster kung-fu a taiji Wang Yignshen, zakladateľ školy wushu na Slovensku.

Bolo pre vás ťažké zžiť sa s úplne inou kultúrou?

– Teraz s tým už nemám problém. Ale zo začiatku som si veľmi uvedomoval kultúrne rozdielnosti v malých i väčších veciach. Napríklad, keď si na Slovensku kýchnete, poviete „na zdravie“. U nás by to vyznelo skôr ako urážka, my nehovoríme nič. Tiež som bol šokovaný tým, že na Slovensku je taká vysoká rozvodovosť a veľa ľudí strieda aj viac životných partnerov. V Číne má rodina, súdržnosť a vzájomná pomoc veľkú hodnotu.

A dlho som si nevedel zvyknúť na slovenské jedlo, ale na druhej strane, veľmi rýchlo som si obľúbil výborné slovenské koláče a klobásky.

Deti majstra Wang Yingshen na Pekingskom letisku, pri príležitosti návštevy rodiny v Číne
Deti majstra Wang Yingshen na Pekingskom letisku, pri príležitosti návštevy rodiny v Číne

Ako trávite čas počas vianočných sviatkov?

– Vianočný čas aj Silvestra trávim v rodinnom kruhu, s manželkou a deťmi a so slovenskou časťou rodiny. Oslavovanie európskych Vianoc sa mi páči a tiež veľmi rád navštevujem Vianočné trhy a vychutnávam si ich čarovnú atmosféru.

Aké zvyky sú u vás doma?

– Mnoho ľudí v Číne nevie, čo sú to Vianoce a prečo sa oslavujú. My sme ich doma nikdy neoslavovali. Je to zvykom pravdepodobne len v kresťanských rodinách, ale nie tak výrazne, že by to bolo známe všetkým ľuďom v Číne. V posledných rokoch však začínajú byť najmä u mladých ľudí moderné vianočné stromčeky a atmosféra podobná tej v Európe.

Wushu team na Medzinárodnom festivale Čínskych bojových umení v Čínskej ľudovej republike
Wushu team počas Večera čínskych bojových umení v petržalskom DK Zrkadlový háj, november 2013

Ako slávite koniec starého a začiatok nového roku?

– Záver každého roka slávime tak, ako je zvykom aj tu. V čase, keď sú na Slovensku Vianoce a Nový rok, deti v Číne chodia do školy a dospelí pracujú. Za významnú udalosť v Číne považujeme skôr Čínsky Nový rok, vtedy majú deti vyše 20 dní voľna a dospelí 8 dní dovolenky. Oslavy sú veľkolepé, spojené s mnohými tradíciami a hlavne obrovskými ohňostrojmi.

Pred mesiacom ste v Petržalke usporiadali Večer čínskych bojových umení. Prečo v Petržalke? Poznáte ju, nebojíte sa, že tu zablúdite?

– Petržalku mi poradili pred tromi rokmi, keď sme organizovali prvý ročník Večera čínskych bojových umení. Je to aj pre mňa veľké bludisko, ale vybral som ju aj preto, že tu žije veľa ľudí.

Wushu team  počas Večera čínskych bojových umení v petržalskom DK Zrkadlový háj, november 2013
Wushu team na Medzinárodnom festivale Čínskych bojových umení v Čínskej ľudovej republike

Treba mať na bojové umenie nejaké predpoklady? Fyzické, povahové?

– Cvičiť môže každý, kto má záujem, cvičenie samo osebe postupne formuje fyzické aj povahové vlastnosti – alebo nazvime to psychické vlastnosti človeka. Zároveň je veľmi prospešné pre zdravie. Trénujeme deti od 7 rokov a cvičia u nás ľudia všetkých vekových skupín, najstarší má 65 rokov. V škole sa zameriavame na výučbu športového a tradičného čínskeho wushu (kung-fu) ako aj taiji a tiež čchikungu. Tréningy organizujeme v Bratislave na Karpatskej a Bernolákovej ulici. Zúčastňujeme sa tiež na súťažiach, či už na Slovensku alebo v zahraničí, ako aj na sprievodných podujatiach, kde nás pozývajú spestriť program našimi vystúpeniami.

Je možné vopred povedať komu to pôjde a prospeje a komu nie?

– Sú ľudia, ktorí si to chcú vyskúšať, ale vyslovene nemajú predispozície na tento druh športu, ale to platí rovnako aj pre tanec či spev, alebo čokoľvek iné. Preto, kto to chce zistiť, najlepším spôsobom je, skúsiť to. viac informácií na www.kungfu.sk/skola/

 

  • kungfu.sk

    Super…

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky