INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Talenty z TJ BUDO priniesli majstrovské tituly

Talenty z TJ BUDO priniesli majstrovské tituly

Dnešná doba a súčasný životný štýl prináša do našich životov notebooky, tablety, smartfóny a s nimi sa aj fyzická aktivita mnohých ľudí premieňa na surfovanie vo virtuálnych svetoch. To však ani zďaleka neplatí pre členov petržalského oddielu TJ BUDO, ktorý sa venuje bojovému umeniu karate.

TJ budo2
Zľava:Jakub Lebeda, Stelka Maštalská, trénerka Alena Segešová a Marco Uhrín

TJ BUDO vo svojom fachu ani zďaleka nie je nováčikom, keďže tento rok oslávil krásne 25. výročie svojej existencie. V roku 1988 vznikol spojením oddielov TJ Slávia Medik, Filozof, Dunaj a SVŠT. Súčasným predsedom oddielu a zároveň aj jedným z úspešných trénerov je Henrich Kreuzer. Prevažnú časť cvičencov tvorí mládež, no nájde sa aj skupinka cvičiacich seniorov. Oddiel TJ BUDO cvičí v priestoroch malej a veľkej telocvične Základnej školy na Tupolevovej ulici v Petržalke. Tréningy sa začínajú spoločnou rozcvičkou, po ktorej sa cvičenci rozdelia do skupín podľa vyspelosti. Súčasťou tréningu je precvičovanie kihon (nácvik postojov, krytov, úderov a kopov), kata (simulácia bojových situácií), kumite (nácvik súboja s jedným či viacerými partnermi), ale aj kobuda, čo je cvičenie so zbraňami. Zaujímavé je, že kobudo vzniklo na Okinave ako umenie sebaobrany prostých roľníkov, ktorí v minulosti nesmeli nosiť zbrane. Zbrane používané pri tomto športe pochádzajú zo sedliackeho dvora, napr. bo – palica, eku – tradičné okinavské veslo.

TJ budo karate

Profesionálny prístup trénerov Aleny Segešovej, Ľudovíta Divinca a Henricha Kreuzera vyformoval z viacerých cvičencov oddielu TJ BUDO majstrov Slovenska, víťazov Pohára federácie, ale aj majstrov sveta. Medzi úspešných trénerov sa zaradili aj samotní majstri sveta a Európy, ktorí dnes odovzdávajú svoje skúsenosti mladším kolegom. Takým je napríklad Marek Byrtus.

Na prelome októbra a novembra sa na Majstrovstvá sveta WTKA v Taliansku vybrala aj slovenská výprava, v ktorej nechýbali ani niektorí členovia oddielu TJ BUDO. V meste Marina di Carrara sa darilo všetkým trom pretekárom z petržalského oddielu. Stelka Maštalská, Jakub Lebeda a Marco Uhrín, tieto tri talenty priniesli domov zlaté medaily a tituly majstrov sveta. Stelka Maštalská je majsterkou sveta v kategórii kata – 8-12 r., Jakub Lebeda sa stal majstrom sveta v kategórii kata team 16-18 r., a Marco Uhrín si dokonca domov priniesol dva majstrovské tituly v kategóriách Point kumite 10-12 r. a Point team 13-15 r. Okrem titulov majstrov sveta získali aj viaceré ocenenia vicemajstrov.

budo1

Petržalka mala v Taliansku zastúpenie nielen v pozícii pretekárov, ale aj na rozhodcovských postoch, kde sa predstavili Alena Segešová a Daniel Baran. Petržalčania môžu byť hrdí na talentovaných cvičencov oddielu TJ BUDO, ktorí tak úspešne reprezentujú Slovensko, Bratislavu, ale aj našu Petržalku. Ak by ste sa chceli stať ich súčasťou, ste vítaní, či už spadáte do kategórie detí alebo seniorov. A my želáme celému oddielu veľa šťastia a úspechov počas celej sezóny, ale hlavne v prebiehajúcom Pohári federácie.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky