INZERCIA  +421 905 273 414, +421 905 273 416

Mistral si priniesol štyri medaily

Petržalské baby jazdiace s vetrom opreteky z raftového tímu Mistral sme vám už predstavovali. Novinkou je, že koncom novembra sa vrátili z Majstrovstiev sveta na Novom Zélande a nebolo to s prázdnymi rukami. Podrobnosti nám prezradila kapitánka Mistralu Júlia Pavelková:

Majstrovstvá sveta v raftingu R6 (šesťčlenných posádok) sa konali na Novom Zelande v meste Rotorua v termíne 16.11 – 25.11 2013. Centrom bolo mesto Rotorua, kde sa konali kapitánske mítingy a väčšina posádok tam bola aj ubytovaná. Šampionát sa konal na troch rôznych riekach. Šprint a head to head (paralelný šprint) na rieke Kaituna, vzdialenej 45 min od Rotorua, slalom na rieke Tarawera, hodinu od mesta Rotorua a maratón na rieke Rangitaiki 1,5 hod. od Rotorua.

Aká bola konkurencia?

Konkurencia bola veľká a mimoriadne dobrá. Ženských posádok štartovalo 15 a mužských 20. Posádky boli vyrovnané, čo bolo vidieť najmä na šprinte kde posádky skončili v 10 sekundách. Disciplína head to head, kde štartujú 2 posádky vedľa seba a bojujú o ďalšie poradie do pavúka až po finále, bola náročná od štartu až po cieľ. Posádky sa prvých 30 metrov doslova bili v rámci pravidiel o pozíciu a tak dochádzalo ku stretom medzi posádkami, ktoré museli riešiť rozhodcovia. V tejto disciplíne veľakrát rozhoduje štart, kde náš tím bol neporaziteľný a vybojovali sme si prvé zlato šampionátu. Stalo sa, že aj v posledných metroch trate pri zlom prejdení vodopádu vyhrala posádka, ktorá bola dovtedy na druhej pozícii. Nám sa to našťastie nestalo :-). V technickej disciplíne slalom bolo cítiť prevahu európskych posádok a maratón bol doménou domáceho tímu.

So zlatými medailami
So zlatými medailami, Nový Zéland 2013, Raftová posádka Mistral Bratislava, Slovakia women team Júlia Pavelková, Hana Švarcová, Zuzana Čunderlíková, Veronika Kvetáková, Andrea Balážová, Monika Beňušová a Eva Rašek – Hochschornerová

Na akých tratiach ste súťažili?

Všetko to boli prírodné rieky s rôznymi stupňami obtiažnosti. Najzaujímavejšia bola rieka Kaituna, kde sa išiel šprint v kaňone a technicky bol nesmierne náročný. Úsek head to head bol na hornom úseku rieky, ktorý bol vyčerpávajúci najmä psychicky, nakoľko končil kaskádami a vodopádikom. Slalomová rieka bola technická a rýchla, organizátori tam postavili peknú trať. Maratónska trať na rieke Tarawera, bola fyzicky namáhavá, maratón trval 51 minút. Naša posádka mohla absolvovať na rieke iba jeden tréning a nemali sme možnosť rieku a trať si dostatočne naštudovať a najazdiť. Na preteky nakoniec organizátori pustili menej rieky z priehrady, čím zvýhodnili domáce posádky, ktoré rieku poznali.

Išli ste si po medaily?

Pred šampionátom sme asi každá verili v medailové umiestnenie, ale nahlas sme sa o tom nerozprávali. Keby nám niekto pred odletom povedal, že budeme mať štyri medaily potešíme sa, že nám verí. S konkurentkami sme sa stretli naposledy na šampionáte v roku 2010, aj to boli MS R4 (štvorčlenných posádok). V roku 2011 sme šampionát R6 v Costa Rice vynechali z rodinných dôvodov. Teraz sme sa vrátili a sme radi, že patríme stále do svetovej špičky. A to od roku 2003, kedy sme boli skoro v rovnakom zložení, iba s jednou zmenou na prvých MS v Českej republike, odkiaľ sme si priniesli prvé medaily.

Víťazný H2H Nový Záland november 2013
Víťazný Head to Head, Nový Zéland 2013

Ako ste spokojné s dosiahnutými výsledkami?

V šprinte sme boli možno trochu sklamané, nakoľko sme skončili na 5.mieste. Ale odštartovali sme bez našej kormidelníčky, ktorá sa zranila na tréningu šprintu a nemala dostatočne najazdenú stopu. Museli sme hľadať alternatívu, aby sme dokázali zajazdiť dobrý výsledok. Napokon so zmenami na troch pozíciách v tíme to bol úspech.

V paralelnom šprinte sme už štartovali v našej klasickej zostave. Hneď v druhom kole sme sa stretli s víťazkami šprintu, porazili sme ich a psychicky nám to veľmi pomohlo. Vedeli sme, že natrénované máme, len nesmieme spraviť chybu na štarte. Podarilo sa a doma bolo prvé zlato :-). Pred semifinále, pre nás doteraz s nevysvetliteľných dôvodov, organizátori počas pretekov zmenili poradie a nahrali týmto rozhodnutím v celkovom hodnotení domácej posádke. Tá sa s nami mala stretnúť v semifinále, no prehodením štartových pozícii to bolo až vo finále. Slalom je naša obľúbená disciplína, je technická, silová a dynamická, čo našej posádke vyhovuje a tešili sme sa druhému zlatu. Rieka bola veľmi rýchla a posádka, ktorá čo i len na chvíľu zaváhala nedosiahla dobré umiestnenie.

S trénermi Radoslavom Orokockým a Milanom Petrovičom
S trénermi Radoslavom Orokockým a Milanom Petrovičom

Maratón bol pre nás sklamaním, no nie čo sa týka výsledku, ale organizácie. Po jednom tréningu na rieke, ktorý sme absolvovali hneď po prílete, sme sa tešili hromadnému štartu. Mali sme taktiku, že odštartujeme a nepustíme si prvú pozíciu. Avšak rozhodcovia rozhodli päť minút pred štartom, že bude intervalový. Skončili sme na 3.mieste, čo bol úspech, vyhral Nový Zeland a druhé boli Japonky, ktoré trénovali na rieke už mesiac pred šampionátom. No veľkým sklamaním pre nás bol štart mužských posádok, ktorí štartovali hneď po nás hromadne. Výsledky boli aj napriek všetkému výborné, aj keď nám zlato o kúsok ušlo. Delilo nás od neho len sedem bodov. V raftingu je to tak, že každá medaila sa cení, ale disciplíny sú bodované. V šprinte má víťaz 100 bodov, v head to head 200 bodov, v slalome 300 bodov a maratóne 400 bodov, každé ďaľšie umiestnenie percentuálne klesá, takže celkový víťaz je vlastne matematický víťaz šampionátu súčtom bodov vo všetkých disciplínach. Na záver musím dodať, že bez trénerov Rada Orokockého, Milana Petroviča a fyzioterapeutky Zuzky Vojtekovej by bolo ťažké urobiť dobrý výsledok. Za čo im patrí veľká vďaka.

s fyzioterapeutkou Zuzanou Vojtekovou
s fyzioterapeutkou Zuzanou Vojtekovou

Čo zaujímavé vás čaká v budúcom roku?

V lete majstrovstvá Európy R4 17, 20. júla na domácej vode v Čunove, na ktoré sa veľmi tešíme. ME v Bosne a Hercegovine R6 v máji a otázne sú pre nás Majstrovstvá sveta v Brazílii koncom augusta.

Keď už máme advent, čo je pre „raftáčku“ ideálny darček pod stromček?

Ideálny darček je pre nás vychutnať si pohodu v rodinnom kruhu s deťmi, manželmi, partnermi, rodičmi …. nenaháňať sa na tréning, len tak sedieť a oddychovať :-)

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201