INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Diplomats našiel v Petržalke dobré zázemie

Diplomats našiel v Petržalke dobré zázemie

Diplomats Pressburg ako nováčik vo svojej vlaňajšej premiérovej sezóne v Európskej univerzitnej hokejovej lige (EUHL) skončil na predposlednom mieste. O novinkách v klube,  ktorý sa pred začiatkom tohto ročníka presťahoval z Harmincovej z Dúbravky do Petržalky, sme sa porozprávali s trénerom Romanom Vargom.

o Ako prebehla letná príprava na novú sezónu?

– Celú sme ju absolvovali na domovskom štadióne v Petržalke. Trvala dva mesiace od augusta do konca septembra, využívali sme aj telocvičňu vo vedľajšej francúzskej škole. Letnú prípravu som robil podľa metodiky Karlových Varov, juniorského tímu, ktorý hrával NHL. My sme vôbec nebehali žiadne dlhé trate, zamerali sme sa v podstate iba na výbušnú silu, rýchlosť a krátkodobé hokejové zaťaženie. Takže, všetko sme išli do sily. Suchú letnú prípravu sme kombinovali aj s tréningami na ľade, napodobnili sme teda spomínaný český klub a môžem povedať, že naše mužstvo je na novú sezónu výborne pripravené. Až na niekoľko výnimiek prípravu absolvovali takmer všetci hráči, aj mimobratislavskí.

o Povedzte nám niečo bližšie o tejto súťaži, akú má úroveň a koľko družstiev v nej hrá?

EUHL je vysokoškolská hokejová súťaž, hrávajú v nej viacerí hráči, ktorí skončili v juniorských tímoch a už sa nedostali do mužských výberov, extraligy, alebo do I. ligy. Preto známy bývalý slovenský reprezentant Ľubomír Sekeráš založil EUHL na princípoch americkej univerzitnej ligy. Celý tento projekt je postavený na vysokých školách, ktoré sa do neho zapojili. Majú svoje financovanie,  súťaž nepatrí pod SZĽH, EUHL je samostatná hokejová liga riadená svojím výborom  so sídlom v Trenčíne. Aj táto súťaž sa riadi svojimi pravidlami, hrá sa už jej 3. ročník. Prebiehajúca sezóna je zrejme po všetkých stránkach najviac prepracovaná, čo sa týka samotných pravidiel. Liga má výbornú kvalitu, lebo školy sa o hráčov príkladne starajú. Napríklad  náš tím Diplomats Pressburg dostal sponzora, ktorý nám zaplatil hokejky, prilby, rukavice. Liga dáva účastníkom dresy, návleky na gate, takže o mužstvá je dobre postarané po materiálnej stránke. Majú tepláky, mikiny, dobre vybavený autobus, kvalitnú stravu, EUHL je obrovskou konkurenciou pre I. ligu. V našej súťaži hrá desať účastníkov, sú z Rakúska, Poľska, Česka a Slovenska. V Novom Targu pôsobí ruská akadémia, proti nám hrali iba dvaja Poliaci. A na budúci rok by sa EUHL mala rozrásť o mužstvá z Nórska, Fínska a Ruska.  Najprv sa odohrá základná časť a potom nasleduje play-off.  Aj medzi sponzormi je o ligu záujem, nás podporuje Transpetrol.  

HC Diplomati     

o Aké mužstvo má v tomto ročníku Diplomats Pressburg, ktorí hráči ho tvoria a na koľko pätiek hrávate? 

– V mužstve sú hráči, ktorí skončili v extraligovom juniorskom  tíme Slovana, ďalší pôsobili v Hobe, v juniorke v Prešove, nedávno u nás zakotvil brankár z I. ligy z Topoľčian. Takže si myslím, že máme nabité mužstvo, najznámejší z hráčov je Matúš Vizváry, ktorý v slovenskej extralige absolvoval 189 duelov základnej časti, v play-off pridal 20 štartov. Hrával za Nitru, Banskú Bystricu či Trenčín. Máme ambiciózne mužstvo, ktoré ťahá za jeden koniec povrazu, vládne v ňom dobrá pracovná atmosféra, nie sú v ňom hráči s nejakými povýšeneckými  sklonmi.  Podmienkou je, aby všetci hráči boli vysokoškolákmi. K dispozícii máme okolo 30 hráčov, káder  je široký, na tréningy chodí aj 25  hokejistov, čo je už veľa, ale na druhej strane si máme z čoho vyzerať. Hráme na tri päťky, aby sme počas celého zápasu udržali dobré tempo.

o Nová sezóna sa už začala, ako ju zatiaľ hodnotíte?

– Keď sme vlani k mužstvu prišli s kolegom Petrom Jonákom, tak sa pohybovalo na spodku tabuľky, na ôsmom a deviatom mieste. V novej sezóne sme zatiaľ na piatej priečke, z piatich zápasov sme  dva vyhrali, raz sme remizovali a dvakrát  prehrali. Pre nás túto sobotu bol veľmi prestížny zápas s Panaeurópskou školou, išlo o veľké derby, škoda, že sme ho prehrali 4:7. Doteraz sme hrali až štyrikrát vonku, takže zatiaľ u nás s výsledkami a s hrou vládne spokojnosť.

o Aké zázemie ste našli v Petržalke, kedy hrávate majstrovské zápasy?

– Na zimnom štadióne v Petržalke trénujeme trikrát do týždňa, máme kvalitné materiálno-technické vybavenie, k dispozícii veľkú šatňu, takže našli sme tu dobré zázemie. S vedením HC Petržalka sme sa dohodli  na všetkých podmienkach, myslím si, že náš tím je veľkou motiváciou aj pre mladých hráčov, ktorí chcú hrať hokej a študovať, aby sa dostali do tejto súťaže. Majstrovské zápasy hrávame v Petržalke, ich termíny záležia na dohode s klubmi a ich manažérmi. Hracie dni sú rôzne, záujemcovia o túto súťaž nájdu rozpis zápasov na webovej stránke  www.euhl.eu Táto liga sa hráva väčšinou večer, o 17.30 h a neskôr, aby mohli študenti po škole prísť na zápas.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky