INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Tá, ktorá velí vetru a vie čítať vodu

Tá, ktorá velí vetru a vie čítať vodu

V názve majú vietor a podľa ich športových výsledkov je zrejmé, že je ťažké ich dobehnúť, nieto ešte predbehnúť. Ženský raftový tím Mistral zbiera medaily po celom svete a väčšinou sa uspokojí so zlatom. Vedie ho „kapitánka“ Júlia Pavelková, pretože ona vie vodu čítať najlepšie. Ako sa to robí, sa dozviete z nášho rozhovoru pre PN.

Čítanie vody je výraz, ktorý sa používa medzi vodákmi. Čítať vodu vedia všetci, čo jazdia na divokej vode. Je to rozpoznávanie rieky – vodných valcov, rýchlosti prúdu, skratiek na vode. Pri raftingu je dôležité nájsť najrýchlejšiu vodu, stopu, meniť rýchlosť pádlovania v plytčinách, v perejách a aj to vás posúva k lepšiemu výsledku.

Ako ste sa dostali k raftingu?

– K vode som sa dostala cez brata, ktorý sa dodnes venuje vodnému slalomu, či už ako tréner alebo prácou vo firme, ktorá vyrába slalomové lode. Začala som pádlovať na kajaku v oddiele vodného slalomu Slávie UK. Po postavení areálu vodných športov v Čunove som presedlala na rafting. V roku 1998 sa na Slovensku konali prvé preteky na rafte, tak sme dali dokopy posádku, v ktorej viac-menej jazdíme dodnes. Raffting je krásny, najmä kvôli prírode, prekonávaniu vodného živlu a ľuďom, ktorí majú rovnaké záujmy a ciele. Na vode si človek dokáže prečistiť hlavu a je rád, že je v partii ľudí, s ktorými si má po toľkých rokoch stále čo povedať. V raftingu je zaujímavá aj všestranná príprava. V zime veľa lyžujeme, bežkujeme, plávame, posilňujeme, beháme a v lete sa okrem vody venujeme bicyklovaniu, behaniu a tiež posilňovaniu.

Majstrovstvá sveta 2009
Majstrovstvá sveta 2009

Mistrál tvoria bývalé reprezentantky v rýchlostnej a slalomovej kanoistike a dokonca plavkyňa. Je obvyklé, že sa raftový tím skladá z ľudí, ktorí sa predtým venovali iným vodným športom?

– Väčšina tímov je poskladaná z vodákov, ale veľmi dobre sa na rafte aklimatizujú aj plavci, ktorí majú dobrý cit pre vodu. Nie je to však pravidlom, dobrý rafter môže byť každý, kto má športový základ a v správnom veku presedlá na raft.

Takže to tím obohatí a nie je hendikepom, že nemajú za sebou natrénované roky v rafte?

– Určite je ideálne, keď posádka spolu trénuje a „zjazďuje“ sa niekoľko rokov. Rafting je šport, v ktorom sú tri disciplíny a každá si vyžaduje iné schopnosti. Šprint a paralelný šprint je o rýchlosti a výbušnosti, kde treba pádlovať ako jeden. Slalom je technická disciplína a maratón vytrvalostná. Na každú disciplínu sa trénuje niekoľko rokov.

Mužskí ,,vodáci“ sú na Slovensku veľmi známi vďaka svojim úspechom. Nemáte pocit, že sú ženy trošku zaznávané? Či je to len pohľad laika a vy to tak nevnímate?

– Nemyslím si, že je to o ženách a mužoch. Skôr o tom, že vodáci sú na Slovensku známi, ale sú to vodní slalomári. Slalom je olympijský šport, čiže sa viac peňazí investuje do reklamy, pretekov a podobne. Ale rafting je neolympijský šport, v ktorom nie sú peniaze navyše, tak sa nerieši reklama, bilboardy pri cestách, preteky sa minimalizujú. Slovenskí rafteri muži (Hazard tím) tiež patria do svetovej špičky, tak ako náš ženský tím Mistral a málo ľudí na Slovensku o nás vie.

Majstrovstvá Európy 2013
Majstrovstvá Európy 2013

Začali ste v roku 1998 a odvtedy ide vaša forma iba hore, čo je za tým – skúsenosti, tím, vybavenie?

– Určite sú to najmä skúsenosti a podpora najbližších, partnerov, sponzorov. Bez nej by sa ťažko robili výsledky. Tak ako vo všetkých športoch sú to roky driny a potu. Samozrejme, bez vybavenia – vlastného raftu, neoprénov, pádiel, ktoré sme na začiatku nemali – by sme dnes už neraftovali.

Kde sa vám najlepšie jazdi a prečo?

– V našej posádke je väčšina z hladkej vody (rýchlostnej kanoistiky), tak sa smejeme, že najlepšie sa nám jazdí na Dunaji, na rovnej vode. Ale máme radi aj prírodné rieky, ktorých je na Slovensku málo. Trénujeme v Čunove v areáli vodných športov a na Dunaji. V lete nás môžete vidieť pádlovať okolo T-com pláže. Kvôli divokej vode sme si zvykli jazdiť do Rakúska na rieku Salza pri Mariazeli.

Kde, naopak, najhoršie?

– Nemáme rieku, na ktorej by sme jazdili neradi, ale máme rešpekt pred vltavskými Čertovými proudmi, v Čechách na Lipne. Je to jedna z najťažších riek v Európe. Úsek od priehrady Lipno púšťajú iba raz v roku a je na hranici zjazdnosti pre rafty. Rieka sa zužuje na niektorých úsekoch, čo vytvára obrovské vodné valce a vlny. Tiež je na nej vysoké prevýšenie, čo spôsobuje skoky a celé koryto je kamenisté a náročné na kľučkovanie. Je to rieka, na ktorej nesmiete ani na chvíľu poľaviť, a maratón, ktorý trvá zhruba 40 minút, je nesmierne fyzicky aj psychicky náročný.

Aké preteky vás čakajú najbližšie a ako vidíte svoje šance?

– Najbližšie odlietame 15. novembra na majstrovstvá sveta na Nový Zéland. Veríme v čo najlepšie umiestnenie, ale ťažko hovoriť o šanciach. Divoká voda je nevyspytateľná. Stačí malá chybička a rieka vám to dá hneď pocítiť. Hodiny na tréningoch môžu zlyhať na detailoch. Niektoré ženské posádky (Holandsko, Belgicko, Japonsko) už na rieke niekoľko týždňov trénujú. „Najazďujú“ si rieku, slalomový úsek, hľadajú čo najrýchlejšiu stopu na paralelný šprint. Preteky budú náročné, ale veríme, že nesklameme.

Majstrovstvá Európy 2013
Majstrovstvá Európy 2013

Vodáci muži majú zo športovcov spolu s plavcami asi najkrajšie postavy. Profitujú z raftingu aj ženské telá? A čo, naopak, zdravotné riziká, sú úrazy časté?

– Profit musia posúdiť muži :-) Určite nemáme postavy modeliek či baletiek. Úrazy sa nám nevyhýbajú, sú však skôr z preťaženia, problémy s krížovou chrbticou, z jednostranného zaťaženia. Našťastie prechladnutie sa nám aj v tomto chladnom počasí vyhýba.

Je rafting finančne náročný šport? Majú u nás mladí podmienky, aby sa mu mohli venovať?

– Je finančne náročný – podobne ako iné športy. Našťastie pre mládež je vo Zväze vodáctva a raftingu možnosť požičať si raft, pre začínajúcich mladých vodákov aj pádla. Počiatočné náklady sú najmä na výstroj, neoprény, oblečenie a prilbu. Postupne však, ak chcete niečo dokázať a uspieť, musíte veľa cestovať na divoké rieky. Rafting, ako som už spomínala, nie je olympijský šport. Takže rafteri aj tréneri sú ľudia, ktorí tento šport v prvom rade musia mať radi a tešiť sa z toho, že môžu reprezentovať krajinu, keďže nie sú profesionáli. Všetci majú zamestnanie a raftingu sa venujú vo voľnom čase. Aj naši tréneri Radoslav Orokocký a Milan Petrovič nemajú plat a venujú sa nám už od roku 2009. Azda sa im odvďačíme medailou. V júli 2014 Slovensko usporiada majstrovstá Európy v čunovskom areáli, tak veríme, že sa rafting medzi Petržalčanmi ešte viac spopularizuje.

* * *

Petržalčanka Júlia Pavelková „velí“ tejto posádke – Zuzka Čunderlíková, Hanka Švarcová, Monika Beňušová a Eva Rašek-Hochschornerová (nerozlučná štvorica, všetky pôvodne z Petržalky, začínali spoločne ako reprezentantky v rýchlostnej kanoistike, až sa neskôr stretli na divokej vode v jednom rafte). Veslárske vody zastupuje Veronika Kvetáková a stojatu vodu v bazéne zamenila za pereje plavkyňa Andrea Balážová. Katka Jaďuďová sa pridala k Mistralu v roku 2007, predtým zbierala skúsenosti najmä na slovinskej Soči, ako inštruktorka pre komerčný rafting. Náhradníčkami sú Simona Mičušiková a Natalia Borecká s Andreou Zererovou, ktoré bojovali s divokou riavou na slalomových kajakoch. Patria k Mistralu od roku 1998 a vybojovali s ním medaily na majstrovstvách sveta v Ekvádore, v Južnej Kórei, v Českej republike a v Bosne a Hercegovine a majstrovstvách Európy v Rusku, Rakúsku, Bosne a Hercegovine.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky