INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Berkovič skončil aj s funkciou delegáta

Berkovič skončil aj s funkciou delegáta

Alexander Berkovič, ktorý už roky býva v Rusovciach, patril medzi významných rozhodcov, funkcionárov a delegátov Bratislavského futbalového zväzu. V tejto sezóne skončil aj s funkciou delegáta a pri tejto príležitosti sme mu položili niekoľko otázok.
o Čo vás k tomuto rozhodnutiu viedlo?

– V nedeľu 7. júna som sa s funkciou delegáta rozlúčil v zápase V. ligy ObFZ Bratislava-mesto TJ Jarovce Bratislava – TJ Slávia Ekonóm Bratislava. Vo funkcii rozhodcu a delegáta som pôsobil 59 rokov. Posledné roky som bol pre zdravotné problémy, po dohode s riadiacim zväzom, delegovaný len na ihriská, ktoré som mal z domu bezproblémovo dostupné. A môj hlavný dôvod ukončenia činnosti? Vekový limit pre funkciu delegáta v V. lige je stanovený na 75 rokov. V novembri budem mať 77, čiže na výnimku som „nadsluhoval“ už rok.

Alexander Berkovič
o Zmienili ste sa o vekovom limite. Považujete takúto normu za správnu?
– Približne v rokoch 2010-2011 vo vtedajšej komisii som pôsobil vo funkcii vedúceho metodického úseku. V schválenom dokumente sme okrem iného mali kritérium, že horná veková hranica pre funkciu delegáta je neobmedzená, kým je osobnosť delegáta fyzicky, zdravotne, odborne, spoločensky a disciplinárne bezproblémová. Skôr si myslím, že terajší stanovený vekový limit je vekovou diskrimináciou. Ale s pokorou ho rešpektujem.
o Vlani ste definitívne odložili píšťalku, teraz ste skončili ako delegát. Čo pre vás znamenali tieto funkcie?
– Je to tak, tie konce sa hrnú. Od roku 1956 som popri výkone rozhodcu a delegáta aj funkcionárčil, z toho najkrajších 10 rokov som prežil ako člen Komisie rozhodcov SFZ, tiež vedúci jeho metodického úseku, ktorý som vlastne koncepčne vytvoril. V SFZ som mal výnimku, že popri funkcii delegáta v súťažiach SNL, som rozhodoval aj I. ligu v ženskom futbale. Napokon som bol aj vedúci realizačného tímu výberu žien SR vo futbale. V rokoch 1986 až 1993 som aj publikoval v bývalom časopise pre futbal s názvom TIP. Čo pre mňa znamenali tieto funkcie? Duševný aj fyzický relax a pocit užitočne stráveného času v prospech rozvoja slovenského futbalu. Popri oceneniach za činnosť vo futbale ma najviac potešilo, že som sa v roku 2011stal laureátom Ceny Fair play MUDr. Ivana Chodáka. Tohto skvelého človeka som osobne poznal, boli sme športoví priatelia, a to najmä v čase, keď sa ako tréner venoval výchove mládeže v ŠK Slovan Bratislava.

Alexander Berkovič
o Často ste ako delegát chodili do Petržalky, ako ste sa cítili na novom štadióne v Ovsivšti?
– V poslednom roku mojej činnosti som ako delegát skutočne často chodil na stretnutia FC Petržalka akadémia. Pre mňa je to bezproblémové, dostupné ihrisko. Vzhľadom na to, že ide iba o V. ligu, celý areál štadióna, jeho vybavenie je výborné, oceňujem aj divácky záujem. Takisto ma zaujalo hráčske nadšenie, ale aj príťažlivá úroveň hry, technická virtuozita a bojovnosť. Petržalke držím palce, ale aj ostatným bratislavským klubom, aby sa tiež niekedy dožili takéhoto príťažlivého zázemia.
o Dá sa funkcia delegáta a rozhodcu niečím nahradiť?
– Pokiaľ zvažujeme elektroniku a kybernetiku, ani v ostatných zložkách života nepredvídame, do akej miery by sa uvedené „živé“ funkcie dali nahradiť. Ale systém „jastrabieho oka“ by som preferoval. Tak, ako som vždy vo svojom funkcionárskom živote preferoval všetko, čo malo napomôcť fair play. A nie je to len otázka techniky, je to aj o človeku, či ide o funkcionára, hráča, rozhodcu alebo delegáta.

Alexander Berkovič
o Iste je dobré, že MFK Rusovce a FC Petržalka akadémia medzi sebou spolupracujú na mládežníckom poli…
– Viem o tejto spolupráci. Rozvíja sa najmä zásluhou zopár obetavých funkcionárov MFK Rusovce, medzi ktorých patrí nesporne aj tajomník MFK Ing. Branislav Straka. Už tým, že prijal funkciu predsedu matričnej komisie v bratislavskom regióne, aby sa tiež organizačne, vo všeobecnom záujme, v prospech mládežníckeho futbalu podieľal na tvorbe a dodržiavaní vhodných noriem. Prijal som jeho ponuku stať sa členom tejto komisie.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky