INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bazény v Petržalke nie sú bezbariérové

Bazény v Petržalke nie sú bezbariérové

Ešte nemá ani občiansky, ale medailami by mohla doma pomaly tapetovať – talentovaná Jadranka Marič má po otcovi srbské korene, ale býva v Petržalke. Navzdory telesnému hendikepu, ktorý ju posadil na invalidný vozík, žne úspechy v bazénoch so svetovou konkurenciou. O tejto talentovanej mladej dáme sme sa rozprávali s jej s trénerkou Danielou Šipošovou.

Vaša zverenkyňa má len pätnásť rokov, ale na konte už má veľa úspechov. Keby sa začala venovať plávaniu a kto jej talent objavil?

– Plávať začala ako trojročná, ako 8-ročná začala plávať v plaveckom oddieli, kde prešla základným plaveckým výcvikom pod vedením pani Barbušovej a mojím. Potom bola preradená do výkonnejšieho družstva, kde sa začal prejavovať jej talent spojený s veľkou usilovnosťou pri tréningoch.

Ktoré úspechy si ceníte najviac?

– Najviac si cením výsledky z juniorských majstrovstiev sveta IWAS v Indii v roku 2009, kde získala 4 strieborné medaily, 2 strieborné medaily v roku 2012 na Hrách európskeho paralympijského výboru pre mládež v Brne a v máji tohto roka na 27. IDM, Berlín – 27. Medzinárodných majstrovstvách Nemecka za účasti 42 krajín z celého sveta, kde medzi seniormi získala bronzovú medailu a v júni tohto roka na International Youth Games for disabled (Mezinárodné hry handicapované mládeže) v Brne, kde získala jedno prvé miesto, jednu striebornú medailu a tri bronzové medaily.

Jadranka prvá z ľava - Striebro-100m znak, Brno 2013
Jadranka prvá z ľava – Striebro-100m znak, Brno 2013

Talent často nestačí, významnú úlohu hrajú peniaze. Je plávanie drahý šport?

– Plávanie nie je najlacnejší šport hlavne pre postihnutých. Prenájom dráh je na úrovni ako pre zdravých, čo je pre niektorých rodičov finančne neprístupné, pretože sú zo sociálne slabších rodín, medzi ktorými sú aj matky samoživiteľky. Tento šport môžu rodičia dopriať deťom len tak, že pomáhajú nájsť sponzorov na financovanie prenájmu bazéna, resp. na financovanie spojené s účasťou na pretekoch alebo na sústredení.

Kde v Bratislave trénujete? Ponúka hlavné mesto dostatočné príležitosti pre hendikepovaných športovcov?

– Trénujeme v trojdráhovom bazéne na Mokrohájskej ul., DSS GAUDEAMUS. Bratislava nemá dostatočné príležitosti pre zdravotne oslabených športovcov, pretože skôr postavené bazény neriešili bezbariérový prístup. Na Pasienkoch je síce výťah, ale keď je viac vozičkárov nastáva problém, lebo toto zariadenie je veľmi pomalé, ale aj za toto vďaka. Všade sú schody, kde je problém hlavne pre vozičkárov.

Jadranka je Petržalčanka, ma možnosť trénovať aj tu? Napríklad v školských bazénoch?

– Poznám niekoľko bazénov v Petržalke, ale tam je problém s bezbariérovosťou.

Bronzová Jadranka, Berlín 2013
Bronzová Jadranka, Berlín 2013

Mestská časť Petržalka plánuje vybudovať novú plaváreň. Ako to vnímate? Zmení sa tým pre vás a Jadranku niečo?

– Veľmi by som privítala bazén v Petržalke. A keby bol spojený aj s posilňovňou, tak to by bolo vynikajúce. Z posilňovne rovno do vody. Som presvedčená, že nový bazén by mal byť bezbariérový, minimálne 25 m a určite by sa uživil. Veď už starí Gréci hovorili, že gramotný človek vie písať, čítať a plávať. Robili by sa tam kurzy pre neplavcov, či už zo škôlok alebo seniorov. Určite by sa tam vytvorila pôda aj pre športové plávanie, plávanie pre verejnosť. Jadranka by potom nemusela byť v škole od 6. hodiny ráno, keď jej začína raňajší tréning, až do večerného tréningu do 20. hodiny. Teraz musí celý ten čas ostať v škole, pretože je vozičkárka a býva v Petržalke a strávila by viac času v autobuse, ako by bolo únosné. Napriek vyťaženosti sa učí výborne, teraz bude mať len jednu dvojku. Chodí do Spojenej školy na Mokrohájskej ulici. Absolvovala aj niekoľko ročníkov Detskej Univerzity. Ak by bol bazén v Petržalke, mohla by ísť domov, pripraviť sa do školy a potom na tréning a mala by čas aj na relax, nie ako teraz, keď príde domov až okolo 21. hodiny.

Myslíte si že existencia plavárne bude mať vplyv na zvýšenie záujmu o tento šport medzi petržalskými deťmi?

– Určite zvýši, roky som robila trénerku plávania aj zdravých detí a záujem bol vždy veľký, len hodín bolo málo. Ľudia sú stále viac vzdelanejší a vedia, ako dobre im urobí plávanie a som presvedčená, že Petržalčania nie sú výnimkou a že im záleží nielen na zdraví ich detí, ale aj na svojom. Som presvedčená, že by to umožnilo vznik nových plaveckých klubov, a tým by sa zabezpečilo pravidelné športovanie pre Petržalčanov aj deti Petržalky.

Ako by ste si predstavovali ideálne podmienky na športové plávanie pre hendikepovaných i zdravých športovcov v Petržalke?

– Moja predstava je postaviť bezbariérový krytý 25 m bazén s posilňovňou, detský bazén na hry, k tomu otvorený 50 m bazén s príslušenstvom, reštaurácia, všetko bezbariérové, okolo 50 m bazéna športoviská – plážový volejbal, nohejbal a pod.

Ako si Jadranka predstavuje svoju športovú budúcnosť?

– Na budúci rok by sa chcela kvalifikovať na ME, v roku 2015 na MS a v roku 2016 by chcela štartovať na paralympijských hrách v Riu de Janeiro. Dúfa, že ju zaradia do skupiny postihnutia tam, kam patrí, lebo teraz je v skupine s najľahším postihnutím, čo sa o jej postihnutí nedá povedať a v porovnaní s inými podobnými postihnutiami.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.