INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kanoistický talent z Petržalky to chce dotiahnuť čo najďalej

Kanoistický talent z Petržalky to chce dotiahnuť čo najďalej

Rýchlostná kanoistika patrí medzi najúspešnejšie slovenské športy a jednou z jej veľkých nádejí je aj 16-ročná Petržalčanka Lenka Kolpachová, ktorá už vyhrala veľa trofejí a medailí. S členkou KRK Vinohrady Bratislava sme sa porozprávali o jej doterajšej kariére a najbližšej budúcnosti.

Kto vás priviedol k tomuto športu a čo na ňom najviac obdivujete?

– Rýchlostnej kanoistike som sa začala venovať v desiatich rokoch na podnet môjho otca Petra, ktorý tento šport tiež robil, takže som si ho rýchlo obľúbila a som veľmi rada, že som jeho súčasťou. Pôsobím v rovnakom klube, v ktorom bol kedysi môj otec, trénuje ma Nikola Nikolov, rodený Bulhar. Presťahoval sa na Slovensko a v minulosti viedol aj môjho otca. Mám s ním výborný vzťah, často hovoríme o všetkom možnom, je to vynikajúci tréner, nedám na neho dopustiť, jeho zásluhou som už získala niekoľko cenných úspechov. Naša spoločná práca má zmysel, a preto verím, že to časom dotiahneme čo najďalej.

Rýchlostná kanoistika je veľmi náročný šport, jedine tvrdou a cieľavedomou tréningovou prácou sa dajú dosiahnuť pekné výsledky…

– Je to tak, šesťkrát do týždňa mám tréningy, cez víkendy počas sezóny, ktorá trvá od jari do jesene, väčšinou súťažím, takže som v jednom kole. Je toho skutočne veľa, ale tento šport si nesmierne užívam. Hlavne vtedy, keď na pretekoch reprezentujem Slovensko, lebo vtedy je to pre mňa úžasná pasia.

Aké podmienky máte vytvorené v klube?

– Sme menší klub, ale v rámci možností mi vytvára podmienky na to, aby som mohla napredovať vo vývoji. Všetci v klube dosahujeme dobré výsledky, vo Vinohradoch aktívne preteká spolu osem chlapcov a dievčat, inde majú oveľa väčšiu základňu, ale aj tak s nimi držíme krok. Silnejšie kluby podporujú väčší sponzori, aby ich pretekári mohli chodiť na sústredenia a aby mali kvalitnejšie lode a pádla. My si musíme vystačiť s tým, čo nám dá klub. Jazdím individuálne, ale aj vo dvojke či v štvorkajaku. Lodenicu máme v Karlovej Vsi, počas nedávnych záplav sa na Dunaji nedalo trénovať, a tak sme využívali jazero na Zlatých pieskoch.

Lenka Kolpachová
Lenka Kolpachová

Čo by ste chceli dokázať v rýchlostnej kanoistike?

– Už niečo mám za sebou, stále sa ešte vyvíjam, o dva roky budem jazdiť za juniorky a vtedy budú v Bulharsku aj majstrovstvá Európy, na ktorých by som chcela štartovať a dosiahnuť dobré umiestnenie. Dovtedy ma ešte čaká veľa tvrdej práce. V roku 2016 sa v Riu de Janeiro uskutočnia letné olympijské hry a mojím tajným snom je zúčastniť sa na nich!

V slovenskej rýchlostnej kanoistike je niekoľko špičkových pretekárov, máte medzi nimi nejaký vzor?

– Zo začiatku som obdivovala Martinu Kohlovú, neskôr Ivanu Kmeťovú, sú mojimi vzormi, lebo tvrdou tréningovou prácou sa vypracovali na výborné pretekárky. Zaujímavé je tiež, že počas poolympijskej sezóny 2013 súťažia iba v singlových disciplínach. Samozrejme, môj obdiv patrí aj známemu komárňanskému štvorkajaku, v ktorom si aj napriek zmenám posádky už roky drží vysokú latku výkonnosti Erik Vlček.

Slovenskému športu najviac chýbajú finančné prostriedky, pociťujete to vo vašom klube?

– Určite, na preteky ma autom vozia rodičia, ktorí mi všetko hradia, stravu, ubytovanie. Za toto som im veľmi vďačná, bez ich finančnej podpory by som nemohla robiť tento šport. Klub sa stará o to, aby sme mohli súťažiť a takto si merať sily s ostatnými pretekármi.

Počas týždňa ste od rána do večera na nohách, dopoludnie škola, poobede tréning, večer si rada ľahnete do postele?

– Mám toho od rána do večera ozaj veľa, neraz večer zaspávam nad knihami, okrem školy a tréningu v podstate na nič iné nemyslím. Preto voľný čas trávim s rodinou. Navštevujem prvý ročník Obchodnej akadémie na Dudovej ulici v Petržalke, ešte dobre, že to z domu na Šustekovej ulici nemám ďaleko, peši som v škole za niekoľko minút. V škole si zvykám na väčšie nároky, už by to malo byť len lepšie.

Aké podujatia máte v tomto roku už za sebou a čo všetko vás ešte čaká?

– V Piešťanoch sme mali prvé jarné preteky, po nich nasledovala medzinárodná regata a majstrovstvá Slovenska v Novákoch, kde som vyhrala kategóriu kadetiek. Do konca roka ma ešte čaká veľa pretekov, majstrovstvá Slovenska v krátkych tratiach a na rad prídu aj také všeobecné.

Lenka - Trofeje a medaile
Lenka – Trofeje a medaile

Lenka Kolpaková vo svojej kariére už trikrát vyhrala Slovenský pohár, raz bola druhá a raz tretia, už v jej prvej sezóne v desiatich rokoch triumfovala v tejto súťaži, do ktorej sa zaratúvajú výsledky za celý rok. Deväť razy sa stala majsterkou Slovenska v K1 a desaťkrát v K2, na medzinárodných pretekoch v Maďarsku skončila dvakrát druhá a raz tretia. Jej izbu lemuje množstvo trofejí a medailí a ak sa nestane nič nepredvídané, tak pribudnú aj ďalšie.

,,Lenka je cieľavedomá, chce v tomto športe niečo dosiahnuť, preto ju v jej úsilí spolu s manželom podporujeme a hradíme jej všetky náklady spojené s rôznymi pretekmi. Takto s ňou trávime aj celú dovolenku, máme dobrý pocit z toho, že na rozdiel od mnohých iných dievčat má vyplnený celodenný program. Mohli by sme ju presunúť do ŠKP Bratislava, kde by mala oveľa lepšie podmienky, ale vo Vinohradoch sa o ňu stará výborný tréner, ktorý je zárukou jej ďalšieho výkonnostného rastu,“ povedala nám pani Zuzana, mama Lenky.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.