INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Najlepší šach sa hrá v Petržalke

Najlepší šach sa hrá v Petržalke

Možno si radi zahráte kráľovskú hru s rodinou, kamarátom alebo v internetovej herni. Pravdepodobne poznáte meno Garriho Kasparova, spomeniete si aj na mená ďalších majstrov sveta, na Karpova či Fischera. Asi však neviete, že len pár minút od vášho domu, sa v srdci Petržalky, v budove Základnej školy na Gessayovej 2, hrá najlepší šach na Slovensku.

V klubovni šachového klubu Slovan Bratislava si môžete zahrať niekoľko rekreačných partií, vypočuť si prednášku slávneho slovenského veľmajstra Ľubomíra Ftáčnika, či dokonca pozorovať napínavé boje šachovej extraligy. Fanúšikovia Slovana Bratislava navyše obvykle neodchádzajú sklamaní. Extraligu SR hrá 12 družstiev na ôsmich šachovniciach. Petržalský klub sa stal majstrom Slovenska od rozdelenia republiky už šesťkrát, a zvíťazil aj tento rok, za čo mu patrí právo účasti na Európskom pohári, šachovej podobe ligy majstrov, aj keď to asi po finančnej stránke nezvládne. A niet sa čomu čudovať: za Slovan Bratislava hrá prakticky kompletné reprezentačné družstvo Slovenska – veľmajstri Ftáčnik, Markoš, Štohl a Michalík.

ŠK Slovan Bratislava je majstrom Slovenska

„Máme byť na čo pyšní,“ povedal po sezóne prezident Slovana JUDr. Peter Petrán. „Podarilo sa nám nielen vyhrať extraligu, ale náš B-tím vyhral aj prvú ligu. Ani ďalšie družstvá nedopadli zle. Navyše organizujeme pravidelné prednášky pre mládež aj dospelých a celú sériu viacdenných turnajov, z ktorých najznámejší sa uskutočňuje každý september v Tatrách. Ideálna rodinná dovolenka: cez deň turistika v horách, večer partia šachu. Veríme, podobne ako starí Gréci, že zdravý duch a jasná myseľ môže prebývať len v zdravom tele.“

Prečo sa však petržalský klub angažuje v toľkých aktivitách? Načo toľko turnajov? Načo šachová knižnica obsahujúca viac ako 2 500 zväzkov? Nebolo by lepšie sústrediť všetky sily na zlepšenie výkonov v jednotlivých tímoch?

„Ide nám hlavne o deti a mládež,“ vysvetľuje Ivan Paulička, šachový tréner a autor knihy Prvé kroky na šachovnici. „Dnes mladí ľudia len ťažko odolávajú lákadlám počítačových hier a internetu. Keď chlapcovi so záľubou v počítačovej hre ponúknete ako alternatívu povedzme hokej, máte len malú šancu uspieť, pretože ide o veľmi rozdielne aktivity. Šach však môže byť veľmi vhodnou alternatívou k virtuálnemu svetu. Preto sa snažíme pomocou našich aktivít oslovovať aj širokú verejnosť.“

ŠACH, Slovan 2013

Možno viete, že šach je vo svete bežne považovaný za šport. Pravdepodobne však neviete, že ide o jeden z najpopulárnejších športov na Slovensku. Slovenský šachový zväz má asi 5-tisíc registrovaných členov a organizuje zložitý systém šiestich líg. Slovan Bratislava má 85 členov a každý rok dokáže postaviť sedem osemčlenných družstiev. Šach je veľmi nenáročný šport, nemusíte nakupovať drahý výstroj a čakať, až sa uvoľní športovisko. Stačí vám šachovnica, stolík, jasná myseľ a chuť bojovať. Niektoré tímy sú zložené zo žiakov základných škôl, iné z hráčov v dôchodkovom veku. A ďalšie ponúkajú pestrofarebný mix: za prvou šachovnicou sedí manažér v strednom veku, za druhou študent, za treťou dôchodca, za štvrtou žiačka strednej školy… Šachový zápas sa tak stáva miestom, kde sa stretávajú a navzájom sa ovplyvňujú rôzne generácie. Pritom takýchto miest je dnes stále menej. Šach je tiež jeden z najstarších športov. Prvý zápas o titul majstra sveta sa odohral už v 19. storočí a prvý slovenský šachový klub so sídlom v Bratislave vznikol už v roku 1891.

Šachový klub Slovan Bratislava je pokračovateľom tejto dlhej tradície bratislavských klubov. Tento rok je to pol storočia, čo prvý raz triumfoval v československej lige. Veríme, že má pred sebou ešte mnoho pekných rokov v Petržalke, že vychová ešte niekoľko šachových veľmajstrov a ešte dlho bude pomáhať mladým Petržalčanom rozvíjať kreativitu, pamäť, tímového ducha a odhodlanie hrať podľa pravidiel a fér.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky