INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Tréner Mrva je navždy zrastený s Matadorkou

Tréner Mrva je navždy zrastený s Matadorkou

Tomu sa povie vernosť klubovým farbám. Tréner Július  Mrva, ktorý je držiteľom Euro B licencie a ktorý sa venuje hlavne mládeži, spojil celý svoj život iba s jedným klubom – MŠK Iskra Petržalka. Nedávno, 23. apríla, oslávil krásne jubileum – 70 rokov a to je dosť dôvodov na to, aby sme sa s ním porozprávali.

o Ako ste sa vlastne dostali k futbalu?

–  Som síce rodákom z Ružomberka, ale v Petržalke bývam už od roku 1955, niekoľkokrát som sa sťahoval, ale od roku 1978 som pevné korene aj so svojou rodinou zapustil v Ovsišti. Pôvodne som mal hrať futbal za niekdajší Kovosmalt Petržalka, ale do vtedajšej známej  TJ Iskra Matador Bratislava ma ako 11-ročného aj s niektorými mojimi rovesníkmi dostal pán, ktorý pracoval v tomto podniku a odvtedy som tam pôsobil ako hráč a potom ako tréner. V matadorke som prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami, potom som sa dostal k mužom. Hrávali sme nízku súťaž, počas vojenčiny som rok a pol pôsobil v béčku ČH. Po jej skončení som sa vrátil znova do matadorky a postupne sa začala najkrajšia a najúspešnejšia éra tohto klubu. Postúpili sme až do divízie, v ktorej som hral dve sezóny. Pravda, v tých časoch futbalista, ktorý mal 33 rokov, bol už ,,starý“,  hral som však ešte tri roky za juniorku, s ktorou som dokonca postúpil do krajskej súťaže.  V 36 rokoch som však s aktívnou činnosťou skončil.

o Kto vás nahovoril na trénerstvo?

– V roku 1979, keď som ešte hrával, tak ma funkcionári presvedčili, aby som trénoval mladší dorast. Ich ponuku som prijal, okrem toho som bol ešte asistentom trénera seniorského tímu.  Tomu sa začiatkom osemdesiatych rokov veľmi darilo, keď  postúpil z divízie až do I. Slovenskej národnej ligy. V mladšom doraste s ročnou prestávkou som vydržal až do roku 2011.  Potom som chvíľu mal na starosti starší dorast,  po ňom starších žiakov, zasa mladší dorast, v súčasnosti sa venujem predprípravke a škôlke.

Július Mrva

o Na začiatku osemdesiatych rokov ste boli asistentom známeho trénera Františka Urvaya, prežíval vtedy klub najväčší boom vo svojej histórii?

– Bola to najlepšia éra TJ Iskra Matador, lebo hrala spolu so ZŤS Petržalka najvyššiu slovenskú súťaž v Československu, I. SNL, pôsobili sme v nej tri sezóny.  Stretávali sme sa so zaujímavými mužstvami ako Dukla Banská Bystrica, DAC Dunajská Streda, ZVL Žilina, ZŤS Košice a najväčším sviatkom bolo derby s Petržalkou. Veľmi sme si cenili víťazstvo nad Banskou Bystricou 1:0, ktorú vtedy trénoval Jozef Adamec, ZVL Žilina sme dokonca porazili 3:0. Vtedy náš štadión praskal vo švíkoch, taký bol záujem o naše zápasy. Po zostupe do II. SNL sme v nej pôsobili ešte asi osem sezón a potom už väčšinou A-mužstvo padalo do nižších súťaží.  V podstate od roku 1992 som sa venoval už iba mládeži. V mladšom doraste som zažil pekné i horšie časy, nikdy som však s ním nevypadol.

o Vašimi rukami iste prešlo veľa známych hráčov…  

– Počas pôsobenia v I. SNL za matadorku hrávali viacerí známi a dobrí hráči. Pavol Gábriška, Jozef Korytár, Igor Holub, Jozef Laincz, Jozef Brath, Marián Fiantok, Jozef Suchánek, Peter Gramblička,  Igor Šramka, František Kalman,  Vladimír Kayser, Libor Koník, Jaroslav Milan, Jozef Olša, Rafael Tománek,  Jozef Wolf, Alfonz Višňovský. Niektorí z nich to dotiahli až do najvyššej súťaže, v januári 1983 F. Urvay odišiel do prvoligového FC Nitra a so sebou si zobral aj Višňovského. V mladšom doraste som tiež trénoval viacerých šikovných chlapcov, najlepší postupne odišli do silnejších klubov, neraz aj do ZŤS Petržalka.

o V súčasnosti sa medzi trénermi mládeže hovorí, že sa nerobí výber hráčov, ale nábor…

– V MŠK Iskra musíme vychádzať z našich skromných možností a podmienok. Keby sme chceli hrať vyššie súťaže, mali by sme s tým dosť veľký problém. Máme totiž iba jedno ihrisko s umelou trávou, ktoré je už opotrebované, nemáme také zázemie, aby sme mohli hrať futbal na vyššej úrovni. Žiaľ, taká je súčasnosť, našimi rukami ale prejde dosť hráčov a preto veríme, že sa nám podarí niečo z nich vychovať. Bolo by dobré, keby starší a mladší  žiaci postúpili do II. ligy. Ešte však také dva-tri roky potrvá, než budú na seba jednotlivé ročníky nadväzovať.

o Aká je súčasná mládež a v čom sa najviac líši od tej predchádzajúcej?

– Ich správanie niekedy vôbec nemá nič spoločné s futbalom a niekedy sa ich pýtam,  prečo ho vlastne hrajú. Kto má totiž rád futbal, tak nebude vynechávať tréningy  a bude mať zodpovedný a cieľavedomý prístup k tejto krásnej hre. Najviac ma mrzí, že v starších kategóriách je to stále horšie a horšie.  Ešte keď som do roku 2011 trénoval mladší dorast, tak to bola trošku iná a lepšia sorta hráčov. Žiaľ, ani rodičia nemajú záujem o to, aby ich deti nejako napredovali, dobre hrali futbal a dobre sa učili.

o Čo by najviac potreboval petržalský futbal?

– Hlavne ihriská, v posledných rokoch ich totiž veľa zmizlo a málo sa postavilo. Buďme radi však aj za to, že sa v najväčšej mestskej časti na Slovensku futbal udržal na akej-takej úrovni.  Obidve Petržalky potrebujú vyššie seniorské súťaže, FC by mal hrať aspoň III. ligu a MŠK IV. ligu. V obidvoch kluboch FC Petržalka akadémia a MŠK Iskra Petržalka je celkom solídna zásobáreň mládeže, takže možno o niekoľko rokov svitne na lepšie časy pre celý futbal na pravom brehu Dunaja.

  • Pedro Hronec

    Mozem len potvrdit, pan Mrva je najlepsi mladeznicky trener akeho som kedy mal. Osobnostne aj profesne. Radost hrat pod jeho vedenim. Velmi rad by som sa vratil do minulosti a opat zazil krasne casy. Vzdy sme bojovali o postupove priecky a musim povedat ze aj ked mal trener Mrva k dispozicii malo hracov, dokazal uhrat vyborne vysledky vdaka svojmu motivatacnemu pristupu dokazal z kazdeho hraca dostat to najlespsie. Ako sam povedal vela krat pred zapasovym zrazom: “Malo, ale sami kvalitni!! :-)

  • Marek Glatz

    ano – Potvrdzujem aj ja. Najlepsi trener a zasadovy človek. Týmto pozdravujem a prajem oneskorene všetko najlepšie k jubileu!

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky