INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Svet nespí

Svet nespí

Rodený Petržalčan Peter Hochschorner starší, reprezentačný tréner kanoistiky na divokej vode v kategórii C2, má veľkú zásluhu na obrovských úspechoch svojich synov, Pavla a Petra, trojnásobných olympijských víťazov. Porozprávali sme sa s ním o nedávnom kempe v Spojených arabských emirátov (SAE), ale aj o jeho plánoch do budúcnosti.

Spojené arabské emiráty ste v poslednom čase vymenili za Austráliu. Mali ste na to zrejme dosť dôvodov…

– Do SAE sme vycestovali už štvrtý raz, tentoraz na tri týždne. V SAE máme rovnaké dobré podmienky ako v Austrálii, ale do tejto krajiny sme začali chodiť z niekoľkých dôvodov. Keďže do športu ide stále menej peňazí, táto varianta je pre nás oproti Austrálii lacnejšia. Časový posun je iba trojhodinový, s čím sa športovci ľahšie vyrovnávajú. Navyše je tam počasie oveľa stabilnejšie. Tamojší kanál síce nie je tak prepracovaný ako v Austrálii, je trošku surovejší, viac tým trpí materiál, ale nerobí nám to nejaké väčšie problémy. Aj keď náš šport má stále dobré výsledky, musíme neustále tvrdo pracovať a potvrdzovať ich, lebo svet nespí. Aj za menej peňazí sa snažíme stále s najlepšími držať krok. Slovensko patrí už dlhú dobu v tomto športe medzi absolútnu svetovú špičku, preto je potrebné dobre a systematicky pracovať aj s našou mládežou, aby po tejto generácii prišli ich dôstojní nástupcovia. V SAE bola celá slovenská reprezentácia, našu výpravu tvorilo 25 ľudí. Bol to veľký kemp aj s juniorskou reprezentáciou do 23 rokov, ktorá ladí formu na blížiaci sa svetový šampionát v austrálskom Penrithe (23. – 27. apríla).

Peter Hochschorner starší
Peter Hochschorner starší

Vlani ste sa z SAE vrátili domov do netradične veľkej zimy, teraz vás privítalo pre zmenu veľmi dobré počasie, čo vám iste vyhovuje…

– Isteže, stále však nemáme doma dostatočne dobré podmienky. Náš kanál v Čunove sa má odovzdávať zo súkromných rúk do štátnych, aby sa v prvom rade preferoval šport a nie vedľajšie aktivity ako sú VIP akcie a podobne. Tie prinášajú síce financie, ale šport, na ktorý je určený tento priestor, troška uniká do pozadia. Vyzerá to teda tak, že kanál znova preberie náš zväz s podporou vodohospodárskej výstavby, a tým by sme mali mať vytvorené lepšie podmienky. Aby voda bola v kanáli pustená celoročne, lebo takto sme odkázaní cestovať do zahraničia na tréningy za nemalé peniaze. Kanál v Čunove je jedným z najlepších a najvariabilnejších na svete. Celý areál však potrebuje byť aktívne sfunkčnený, treba dokončiť infraštruktúru, aby to tam športom žilo po celý rok. Veď Slovensko je vo vodnom slalome svetovou špičkou a zaslúži si dôstojné podmienky.

Vodný slalom je už prakticky celoročný šport, na oddych je málo času, ako ste v SAE ladili tréningy na novú sezónu?

– Trénovali sme dvakrát denne, zamerali sme sa na obnovenie kondície, špeciálne cvičenia na divokej vode s bránkami a rýchlosťou. Na rozdiel od iných máme tam privilégia, ako sú najvýhodnejšie hodiny na tréningy. Chlapci mali k dispozícii svoje špičkové bicykle a na nich absolvovali náročný pätnásťkilometrový výšľap na jeden z miestnych vrchov. Približne trištvrte hodinové stúpanie im veru dalo poriadne zabrať, jazdili aj na rovinách. Nová sezóna je predo dvermi, čakajú nás prvé nominácie do reprezentačných mužstiev a už koncom mája prvý vrchol, majstrovstvá Európy vo Viedni na novom kanáli. V rakúskej metropole sme neboli ešte jazdiť, lebo nám tam obmedzujú tréningy, pustia nás tam iba dvakrát po piatich dňoch, to sú takzvané vypísané kempy. Tamojší organizátori robia všetko preto, aby maximálne využili domácu pôdu na dosiahnutie čo najlepších výsledkov. Potom nás čaká kolotoč seriálu Svetových pohárov a koncom septembra v USA majstrovstvá sveta. Z týchto veľkých pretekov sa robí ranking, ktorý sa potom pravdepodobne bude započítavať do ďalšieho roka, predolympijského. A takto sa oznámi nominácia na letné OH v Riu 2016.

Pavol a Peter Hochschornerovci
Pavol a Peter Hochschornerovci

Aká je príprava po návrate z SAE?

– Na suchu, Peter a Pavol chodia pádlovať na hladkú vodu, lebo Dunaj je veľký. Ide o to, aby mali kontakt s vodou, ale nie je to špecializácia. Preto sa robí alternatíva, prispôsobujeme sa však daným podmienkam. Urobili sme určité tlaky, našťastie od 29. marca je otvorený kanál v Čunove, takže mohli sme naplno rozbehnúť prípravu.

Vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci si nemôžu dovoliť vypustiť žiadnu sezónu, pretože všetky výsledky sú pre nich dôležité, určite to platí aj o tejto…

– Nie sme síce taký veľký šport, ako futbal, hokej, tenis, kde idú iné finančné toky. Sme odkázaní na každú podporu. Na základe dobrých výsledkov dostaneme od štátu určité financie, preto sme donútení počítať každú medailu. Najväčšiu cenu má u seniorov, preto nám tak veľmi záleží na výborných umiestneniach. Samozrejme, aj v tejto sezóne chceme dosiahnuť maximum, súťažíme za seba, klub, zväz, Slovensko. Na najvýznamnejších podujatiach máme medailové ciele, doterajšia príprava ukazuje, že by sme mohli splniť tieto predsavzatia.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky