INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Dostihová sezóna odštartuje 13. apríla

Dostihová sezóna odštartuje 13. apríla

Napätie, ušľachtilé kone, známe osobnosti, tradícia, noblesa a zábava. To všetko sú dostihy v petržalskom Starom háji. Od apríla do októbra sa uskutoční 20 mítingov, z nich 15 na centrálnom hipodróme na pravom brehu Dunaja. O nadchádzajúcej sezóne sme sa pozhovárali s riaditeľom Závodiska, š .p,. Bratislava JUDr. Mariánom Šurdom.

Hoci dostihová dráha stojí v Petržalke už vyše 50 rokov, možno nie všetci Bratislavčania o nej vedia. Skúsme si teda dostihy predstaviť trochu bližšie. Čo je na nich najatraktívnejšie?

– Kolískou dostihov alebo turfu, je Anglicko, kde je to po futbale a rugby tretí najobľúbenejší šport. Na rozdiel od jazdeckých disciplín ako parkúr či drezúra je v dostihoch maximálny dôraz kladený na výkon koňa a jeho najvyššiu rýchlosť. Preto sú pre divákov také príťažlivé. Veď plnokrvníky dosahujú rýchlosť až 60 kilometrov za hodinu a jazdci v ich sedlách balansujú ako skutoční cirkusoví artisti. V dobe moderných technológií chce čoraz viac ľudí aspoň víkendové chvíle voľna prežiť v prírode, užiť si relax v príjemnom prostredí. Nie všetci majú chaty či chalupy, alebo možnosť vycestovať mimo metropoly. Ideálnu alternatívu predstavuje hipodróm v Starom háji, ktorý je zelenou oázou uprostred panelákov. Pridanou hodnotou je adrenalín z napínavých súperení na dráhe, ktorý sa ešte zvyšuje podaním stávky na víťaza. Výhry niekoľkých stovák eur nebývajú výnimkou. Na futbalových či hokejových štadiónoch sme často svedkami výtržností, vulgárneho správania. To na dostihoch neexistuje, registrujeme tam oveľa kultúrnejšie prostredie.

kone1

V tejto sezóne je v Bratislave naplánovaných 15 dostihových dní. Na čo všetko sa diváci môžu tešiť?

Začíname 13. apríla už 41. ročníkom Jarnej ceny Petržalky, steeplechase na 3 800 metrov. Úvodný deň je tradične pod záštitou starostu MČ Petržalka Vladimíra Bajana. Takisto sa už po desiaty raz zapojíme do obľúbeného projektu Bratislava pre všetkých – vstup na dostihy 27. apríla bude zadarmo. O toto podujatie je vždy veľký divácky záujem. V máji sa dostávajú k slovu klasické dostihy, Jarná cena kobýl (18. 5.) a o týždeň neskôr Veľká jarná cena. Prvým veľkým hitom sezóny je už XXXVI. ročník prestížneho medzinárodného mítingu Turf-gala (8. júna), ktorý vždy pritiahne kvalitnú zahraničnú konkurenciu. Rovnako sa dá charakterizovať aj derby-deň (20. júla) s vrcholom v podobe tzv. dostihov o „modrú stuhu“ – čiže najvýznamnejšieho zápolenia sezóny Derby s najvyššou dotáciou 60 000 €. Obe top podujatia okrem skutočne špičkových výkonov na dráhe ponúkajú množstvo sprievodných akcií, v priamom prenose ich odvysiela aj slovenská televízia. Na sklonku prázdnin sa v Bratislave stretnú zasa najlepšie amatérske jazdkyne z celej Európy na už 24. ročníku kontinentálnych majstrovstiev. Toto podujatie s účasťou reprezentantiek 12 krajín vysoko hodnotí aj medzinárodná federácia amatérskych dostihových jazdcov FEGENTRI so sídlom v Paríži. September patrí ďalším dvom klasickým dostihom Oaks (14. 9.) a St. Leger (28. 9.), tri októbrové mítingy kalendár uzatvoria.

Čo okrem dostihov bratislavský hipodróm ponúka?

– Našim sloganom je, že dostihy sú športom pre celé rodiny. Snažíme sa teda vytvoriť priestor pre jednotlivcov, mladších, strednú aj staršiu generáciu, rodiny s deťmi. Aby si každý prišiel na svoje. Súčasťou dostihových popoludní je sprievodný program, veľmi dobre spolupracujeme so ZUŠ Jána Albrechta na Topoľčianskej ulici v Petržalke. V posledných rokoch sme výrazne spestrili aj ponuku občerstvenia. Tradičnou súčasťou mítingov Turf-gala (8. júna) a Derby (20. júla) je súťaž o najelegantnejší dámsky klobúk, vlani mali veľký divácky ohlas ukážky práce policajnej kynológie a jazdeckej polície, počas Dňa detí najmladších návštevníkov zaujali kúsky kúzelníka. Boli tu írske tance, akrobatická skupina a streetdance, bizón ródeo a veľa ďalšieho. Na každom dostihovom dni sa môžu deti povoziť na poníkoch. V týchto aktivitách chceme pokračovať. Koncom apríla organizujeme deň otvorených dverí pre žiakov prvého stupňa petržalských základných škôl, naše závodisko je dlhé roky miestom konania obľúbených Dní Petržalky (14. júna) či Medzinárodnej výstavy psov (v druhej dekáde augusta). Od 30. mája do 1. júna bude u nás Gurmán fest, na ktorý doteraz Bratislavčania chodili do Medickej záhrady. Náš areál je možné využiť na rôzne akcie, eventy, teambuilding a podobne.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky