INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Jaroš je veľkou nádejou snoubordingu

Jaroš je veľkou nádejou snoubordingu

V športe sa všeobecne zvykne vravieť, že jablko nepadlo ďaleko od stromu. To je aj prípad talentovaného 11-ročného snoubordistu Samka Jaroša, ktorý sa dal na tento freestyle šport po otcovi Martinovi. Rodený Petržalčan má pred sebou sľubnú budúcnosť.

„V trinástich rokoch som sa začal venovať freestyle snoubordingu. Je to moja životná filozofia a keď Samko mal tri a pol roka, tak popri zimných dovolenkách som ho dal na tento šport. Zaúčal som ho do jeho tajov, o rok už začal riadne jazdiť so mnou, lebo sa naučil perfektne jazdiť. Keď mal päť a pol roka prihlásil som ho do bratislavského klubu SNUFF. Vlastnili ho moji dvaja kamaráti, ktorí boli zároveň Samkovými trénermi. Klub fungoval takým spôsobom, že každý víkend chodili jazdiť do Rakúska, deti a dospelí jazdili v skupinách,“ povedal na úvod našej debaty Samkov otec Martin.

Snoubording sa dá vykonávať v čase dobrých snehových podmienok, ako teda vyzerá celková príprava mladého pretekára? „Samko vo svojich začiatkoch trénoval trikrát do týždňa na suchu v Bratislave v telocvični na Sokolskej ulici. Venoval sa kondičnej príprave, zato každý víkend bol na snehu, chodili sme po rôznych strediskách , kde sa nachádzali snoubordové parky, do Jasnej, na Donovaly, ale hlavne sme cestovali do Rakúska, Stuhleck a na známy ľadovec Dachstein. Vyhľadávali sme čo najlepšie podmienky, viac detí malo aj týždenné kempové zrazy. Keďže Samko nad ostatnými rovesníkmi vynikal, tak sme sa s jeho trénermi dohodli, že potrebuje individuálny prístup. Zabezpečili sme mu osobného trénera, ktorý mal na starosti snoubordový park na Donovaloch. Janko Tatarka jazdieval aj profesionálne väčšie preteky a v podstate Samko s ním trávil každý víkend,“ hovorí ďalej Martin Jaroš.

Samko Jaroš vlani v polovici sezóny utrpel vážne zranenie ruky, pre ktoré vynechal takmer mesačné sústredenie v USA. Mal ísť naň s Michalom Darilom, snoubordovým jazdcom, ktorý sa mal v USA postarať o Samkov progres. Zranenie mu preťalo sľubný rozbeh, lebo doskočil 20 metrov vo výške 4 metrov rovno na ruku. Po ôsmich mesiacoch sa však zotavil zo zranenia. „V novej sezóne sme počas víkendu išli na Donovaly, kde bolo Samkovo tréningové pole, začal znova jazdiť a skákať. Keď som videl, ako sa rýchlo po niekoľkých týždňov dostal do formy, prihlásili sme ho na ostré preteky. A nakoniec vyhral Slovenský pohár, ktorý sa skladal z troch pretekov. Najprv triumfoval na Donovaloch, vo Valči a na Štrbskom plese skončil druhý. Celkovo dosiahol najviac bodov a získal ocenenie najlepšieho snoubordistu v kategórii do 15 rokov. Do predposledných pretekov som bol jediný, kto podporoval a financoval Samka, je to dosť náročné na čas a peniaze, ale vo Valči nastala istá zmena, lebo nás oslovil sponzor týchto pretekov. Firma Snowboard1 existuje v niekoľkých krajinách, dohodli sme si nejaké pravidlá a v súčasnosti už Samko jazdí za túto značku aj s českými pretekármi,“ dodal Martin Jaroš a nejaké zaujímavosti o sebe povedal aj Samko.

„Snoubording je mojím veľkým koníčkom, venujem sa mu už osem rokov, som rád, že som si vybral tento dynamický šport, lebo si ho veľmi užívam. Získal som aj veľa kamarátov, okrem toho som už pochodil aj niekoľko krajín. Tiež sa venujem aj florbalu a futbalu. Som teda dostatočne vyťažený,“ povedal nám petržalský rodák, ktorý má pred sebou sľubnú perspektívu a cez letné prázdniny pôjde na nejaký ten mesiac na Nový Zéland.

Hlavný tréner slovenskej snoubordovej asociácie Marek Hliničan o Samkovi povedal, že je veľkou nádejou, a preto ho treba podporovať, aby to dotiahol čo najďalej.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky