INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

BK Petržalka sa formuje ako mládežnícky klub

BK Petržalka sa formuje ako mládežnícky klub

Basketbalistky BK Petržalka vo svojej druhej sezóne v ASWBL (to je 1. liga spojená s družstvami z Rakúska) sa prebojovali do Final Four, v ktorom v Šamoríne skončili na treťom mieste. O celkovej situácii v klube a o tom,  ako si počína BK v tomto ročníku sme sa  porozprávali s jeho trénerom Marekom Adamčíkom.

 

o  Ako vás uspokojili výkony  družstva v spoločnej ASWBL, kde ste obsadili tretie miesto?

– Do tejto sezóny sme vstúpili so značne pozmeneným kádrom, napriek tomu hneď na úvod nás sklamala prehra s Nitrou.  V ďalšom zápase sme už tohto súpera zdolali a potom sme sa rozbehli podľa našich predstáv.  Dá sa povedať tak, že čo sme mali vyhrať, tak to sme aj dokázali, navyše sme vonku potrápili silných rakúskych súperov, s ktorými sme predtým prehrávali o 20 či o 30 bodov. Doma sme ich porazili, či to už bol Basket, alebo  BK Duchess, ide o druhé a štvrté družstvo ASWBL.  S  výkonmi v základnej časti až na ten nevydarený spomínaný zápas s Nitrou som bol spokojný.

V tejto súťaži hralo osem tímov, päť   z Rakúska a tri zo Slovenska. Čo by ste povedali na ich adresu a vôbec celej súťaže?

– Svet sa v športe veľmi globalizuje, platí to aj o tejto súťaži a som rád, že sme sa tomuto vývoju prispôsobili. Je veľmi dobré, že vznikol takýto spoločný projekt rakúsko-slovenskej  súťaže. Je to ideálna liga hlavne pre mladé hráčky, je to taký medzistupienok medzi juniorským a ženským basketbalom. Rakúske družstvá majú svoju kvalitu, Flying Foxes SVS Post je jediný profesionálny klub v súťaži, ktorý bol výkonnosťou niekde úplne inde. Avšak s ostatnými družstvami sa už dalo rovnocenne hrať, je to rýchla, behavá a agresívna liga. Som veľmi rád, že sme v nej pôsobili, je to dobrý projekt.

o Vo Final Four vašou ambíciou bol postup do finále, lenže nezvládli ste prvý zápas proti Basket Flames , čo bolo dôvodom jeho neúspechu?

– Aj počas sezóny som dievčatám hovoril, že máme káder na to, aby sme vo Final Four hrali finále. Žiaľ, na súpera, ktorého sme dobre poznali a boli sme naň dostatočne pripravení,  sme tentoraz nestačili preto, lebo dievčatá  mali absolútny blok,  chýbala im potrebná koncentrácia. Jednoducho rakúskemu tímu sme na podnose darovali toto víťazstvo, nepobili sme sa ani o kúsok ihriska, v  našej hre nebolo potrebné srdce a tiež aj iskra.  Aj keď sme pracovali dobre v obrane, nedokázali sme zužitkovať získanú loptu. Náš súper zaslúžene postúpil do finále.

o Zato v súboji o 3. miesto ste o desať bodov zdolali BK Duchess   

– Ako sme zle zahrali v sobotu, o tom lepší výkon sme podali na druhý deň v nedeľu. Medzi sebou   sme si povedali pár slov. Myslím, že padli na úrodnú pôdu. Dievčatá od začiatku pristúpili k zápasu maximálne zodpovedne. Stretnutie bolo vyrovnané, chceli sme vyhrať viac ako súperky, bola tam väčšia vôľa z našej strany. Zaslúžili sme si vyhrať za ten prístup, za to srdiečko, ktoré sme do toho dali. Proste sme chceli získať 3. miesto a chceli sme si napraviť reputáciu z neúspešnej soboty. Sme radi, že sme dobre reprezentovali Slovensko a slovenský tím na medzinárodnej scéne.

o V akej súťaži budete teraz pokračovať, priblížte nám jej model?

– Spoločná súťaž ASWBL sa skončila, plynulo sme spolu so Zvolenom a Nitrou prešli do prebiehajúcej I. slovenskej ligy žien.  Pripojili sme sa k ďalším dvom družstvám a vytvorili sme skupinu o 1.-5. miesto. Hrá sa tu systémom každý s každým, posledné kolo je na programe 30. apríla, našim jednoznačným cieľom je vyhrať I. ligu. Víťaz má automaticky právo  postupu do extraligy.

BK Petržalka pred vyše dvomi rokmi hral aj extraligu, nepomýšľate teda vrátiť sa medzi slovenskú elitu?

– V súčasnosti sa neustále formujeme ako mládežnícky klub, pre nás je cieľom znova vybudovať  pyramídu od prípravky až po kvalitné ženské družstvo. Isteže, aj prvý tím má istú prioritu, je to hlavne všetko o peniazoch.  Nechceme urobiť ten krok, ktorý bol v minulosti, keď Petržalka hrala extraligu na úkor ostatných mládežníckych družstiev. Vidieť to aj teraz, keď nám chýbajú niektoré kategórie. Všetko si vyžaduje čas a trpezlivosť, postupnými cieľmi sa vynasnažíme napredovať. Rozhodne robíme všetko preto, aby sa dievčatá mohli naplno venovať iba basketbalu, ostatné záležitosti, hlavne finančné, sú na bedrách klubu.

o Ktoré hráčky sú najväčšími oporami družstva?

–  Od začiatku sezóny mám k dispozícii vyrovnaný káder, ktorý by nám azda mohli závidieť aj niektoré extraligové tímy. Pracujem s 15-16 hráčkami, toto družstvo nestojí a nepadá na nejakých individualitách. Vyznávame tímový duch, určite by sme sa však nezaobišli bez rozohrávačky Márie Čápovej, ktorá má svoju kvalitu a v istých momentoch zápasov nám neraz pomohla. Tak isto by som vyzdvihol  niektoré mladé hráčky, ktoré k nám prišli na hosťovanie a pevne verím, že u nás naďalej ostanú. Je to rozohrávačka Michaela Sedláčková,  ktorá získala prvé skúsenosti so ženským basketbalom a nestratila sa. Takisto pivotka Monika Krajčovičová je prísľubom do budúcnosti.  Vo Final Four výborne zahrala Barbora Urbanová, ktorá najmä v zápase o 3. miesto excelovala. Bola všade. Išla na útočné doskoky, aj bodovo sa presadzovala. Jednoducho bola hnacím motorom celého družstva. Tiež chcem zdôzazniť, že tie hráčky, ktoré v Petržalke vyrástli, k tomuto klubu niečo cítia a majú k nemu dobrý vzťah. Je to veľké pozitívum do budúcnosti.

Kde hrávate majstrovské zápas, kde trénujete a koľko máte v súčasnosti družstiev?

– Už dlhšie  v Bratislave a najmä v Petržalke nie je veľa vyhovujúcich priestorov, a tak od novej sezóny pôsobíme v ŠH Mladosť. A-družstvo tu má svoj stan a takisto aj zápasy starších žiačok sú v tejto hale. Takže sme sa presťahovali z jedného brehu Dunaju na druhý. V ŠH Mladosť hrávame v sobotu a v nedeľu od 16.00 hod. majstrovské zápasy a štyrikrát do týždňa trénujeme. Máme tu dostatočný komfort na celkovú prípravu a som rád, že aj našim súperkám môžeme ponúknuť slušné zázemie.  V súčasnosti máme prípravku, ktorá sa pripravuje na ZŠ Dudová v Petržalke, takisto spolupracujeme s petržalským chlapčenským klubom BSC Bratislava. Máme družstvo mladších mini dievčat, žiačky, staršie žiačky a ženy. Našim zámerom je celý klub reštartovať, musíme začať odspodu, potrebujeme ešte juniorky a kadetky.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky