INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Zvyk, ktorý zrádza

Zvyk, ktorý zrádza

Do obchodíka majúceho v ponuke základné potraviny dennej spotreby sa Piťu (35) vlámal na sklonku vlády tmy, niekde sa totiž dozvedel, že spánok nadránom býva plný pekných snov a kto by sa už budil v najlepšom? Chcel mať istotu, že ho pri vstupe do predajne nezbadá ani myška. Nevyšlo to, pretože práve ona si v čase nočných hodín pochutnávala na pšenično-ražnej múke kilogram vo farebnom balení len za necelých osemdesiat centov. Tak ako Piťu, aj myška sa spoliehala, že v danej chvíli ju nič nemôže prekvapiť. Mýliť sa nie je asi len ľudské. Klasický nočný pokoj spojený s hodovaním narušil akýsi podozrivý zvuk, ktorý ani zďaleka nepripomínal pradenie neškodného kocúra Cyrila, domestikovaného na priľahlom dvore. Zbystrila pozornosť.

Osoba, ktorú uvidela, nezapadala do registra známych tvárí. Piťu sa jej akosi nepozdával, napriek tomu, že v danej chvíli obaja vykonávali činnosť protiprávnu, o čom prirodzene myš domová nemala ani tušenie. Zato spoluúčastník ovládal paragrafy lepšie, ako mnohí naši sudcovia, dačo pochytil pri opakovaných stretnutiach so strážcami zákonov, dačo sa dozvedel pri pobyte za mrežami od kolegov z fachu. Všeobecne sa o ňom vedelo, že kradol, čo mu pod ruky došlo, ale nie vždy to tak bolo. Ešte pred niekoľkými rokmi sa o ňom v rodnej obci na juhu Slovenska zvyklo hovoriť ako o chlapíkovi so zlatými rukami. Vedel sa obracať s kelňou v ruke, cudzie mu neboli ani zámočnícke práce či oprava tečúcej batérie. V živote každého človeka však môžu nastať zlomové chvíle, tá jeho prišla s otvorenou ponukou vo vedľajšej obci v podobe neuzamknutých zadných dverí prevádzky. Zisk bol väčší ako jeho brigádnický príjem plus podpora v nezamestnanosti, čo načrtlo perspektívy ďalšieho rozvoja v práve objavenej aktivite. Pohyb na klzkej ploche mu v priebehu rokov vyniesol štyri tresty, ktoré však nemali vplyv na jeho bohu a okradnutým nemilú činnosť. Teraz sa chystal na odchod, v prinesenom ruksaku a v taškách mal nabalené konzervy, syry, trvanlivé salámy, zopár klobás, domácu údenú slaninu a fľašu vína. Ako fajnšmeker si vyberal kvalitnejšie potraviny, ktorých však v tieni reťazcov pomaly dožívajúca predajňa uprostred obce až tak v ponuke nemala. Skôr, ako si zbalený nákup nahodil na plecia, porozhliadol sa okolo seba, všetko poukladal na svoje miesto, tak ako to bolo pred jeho príchodom. Vyšiel do brieždiaceho sa dňa z predajne, ktorá na prvý pohľad nepripomínala žiadnu návštevu. Pravda, okrem nahryznutej múky a šokovanej myšky, ktorá nevedela, na čom je.

Na okraji satelitnej obce jedna z kamier na betónových haciendách zbohatlíkov zachytila Piťa, ako kráča po chodníku k blízkej hradskej obťažkaný batohom a dvoma taškami. Pre políciu však viac ako kamerový záznam prezradil spôsob krádeže, poriadok a perfektné odomknutie bez známok násilia. Nuž, zlaté ruky.

V Bratislavskom kraji za prvých deväť mesiacov tohto roka zaznamenali policajné štatistiky 79 prípadov trestného činu krádeží do obchodov a skladov (SR 881), na základe ktorých bolo, aj s dodatočne objasnenými prípadmi, v tejto súvislosti trestne stíhaných, resp. vyšetrovaných 22 osôb, z toho dvaja mladiství (objasnenosť 19%). Tak vraví § 212 Trestného zákona v súvislosti s krádežami: Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. (Okolnosťou podmieňujúcou použitie vyššie trestnej sadzby – až pätnásť rokov – je recidíva, značná škoda, čin spáchaný na mieste požívajúcom pietu, na mieste konania verejného zhromaždenia alebo obradu, osobný motív, krízová situácia, nebezpečné zoskupenie a. i.).

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky