INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Život s digitálnou fikciou

Život s digitálnou fikciou

Dievčatá neuveriteľne krutým spôsobom dobili dvoch psov. Zasadili im niekoľko rán kladivom, svojím ohavným skutkom sa pochválili aj na sociálnej sieti. Podobné správy sa v médiách objavujú čoraz častejšie a nie vždy ide iba o bezmocné zvieratká. Prečítame, poľutujeme, rozhorčíme sa. Zabudneme. A zabúdame, že dieťa je odrazom správania sa svojich rodičov, učiteľov, pohoršujúcej sa spoločnosti, že každou bunkou svojho vnímania sa stotožňuje s veľkými vzormi, pričom nerozlišuje medzi pozitívnymi a negatívnymi príkladmi.

Pravdou je, že na agresivitu, brutalitu a očividne sa zvyšujúce násilie spoločnosť nereaguje reálnymi opatreniami, ktoré by tieto prejavy dokázali zmierňovať a eliminovať už pri prvých príznakoch. Svoje by mali urobiť škola, rodičia, sociálne úrady, prirodzene polícia aj súdy. Návrhov, kto a čo má urobiť, je viac. Sociológovia tvrdia, že treba zmapovať intenzitu a kategorizáciu brutality. Keď budú mapy, môže sa začať terapia a výchovné pôsobenie. Prečo až potom? Psychológ bude presadzovať zmysluplný výdaj energie, napríklad športom, iní zasa stavajú vzdušné zámky pod názvom komunitné centrá, problém vidia v nezamestnanosti, prstom ukazujú na sociálne problémy, frustráciu, posilňujú políciu v oblastiach zvýšenej kriminality, chcú pre omladinu na šikmej ploche vyššie trestné sadzby. Koľko ľudí, toľko názorov, od rozličných motivácií, prieskumov, experimentov až po kategorické tresty. Tak ako napríklad pri stále vyššom počte vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu, narastajúcich prejavoch neonacizmu a iných negatívnych javoch, aj v tomto prípade sa hľadajú postupy k náprave. Žiaľ, stále iba hľadajú. Každý na svojom piesočku pre záchranu delikventov, ktorí často ani nevedia, že podrezaním susedovho kocúra robia niečo zlé. Nemajú to odkiaľ vedieť. Príčina je vzdialená od následku, dobro a zlo sa k nim dostáva sprostredkovane a skreslene cez vymývačov detských mozgov (brain washing) aj v rozprávkach, bohatá ponuka zmazáva rozdiel medzi digitálnou fikciou a realitou. Ninja korytnačky, komiksy, choromyseľné klany, hviezdne vojny, šialenci vraždiaci na počkanie, nezraniteľní hrdinovia v mene dobra zabíjajúci celé húfy zlosynov. Červené čiapočky dní našich.

Súčasná generácia, týka sa to aj detí a adolescentov, vyrastá pod tlakom informačnej tsunami. Jej základom je brutalita, agresivita a násilie, ktoré sa stávajú už všednou normou ľudského správania. Stačí si urobiť malú štatistiku skladby hlavného večerného spravodajstva, ktoré nám ponúkajú televízne obrazovky. Ako keby v krajine slovenskej nebolo na pozeranie nič pozitívne, len samé katastrofy a násilie, o ktorých treba divákovi podať čo najpodrobnejšie informácie pod pokryteckým mementom, že nasledujúce zábery sú nevhodné pre maloletých a jedincov so slabším zažívaním. Nepozorný divák si ani nevšimne, kedy sa bežné spravodajstvo zmenilo na krimisprávy či nekonečný seriál plný vrážd. Spravodajské šoty, či presnejšie informačnej sile minutážou neadekvátne reportáže, donekonečna približujú vraždy, pohreby, nešťastia, spory, havárie, rodiny mŕtvych bez ohľadu na ich utrpenie so všetkými možnými detailmi. A keď už niet vlastných zdrojov, vždy sa nájde zostrih z USA. Pozerateľná je opakujúca sa streľba v školách či iný krvák, ktorý skôr ako by plnil spravodajskú rolu, sa stáva návodom pre tínedžera na podobný udatný kúsok. Ponúknuť informáciu bez zbytočných senzácií pri dodržaní aspoň minima etiky je (nielen) v televíznom spravodajstve asi tabu.

Televízia rozširuje nevkus a nemôže ináč, pretože musí niečo predať, to je jej pravý účel. Predáva sa mnohým a musí sa jej predať mnoho. Pekný citát. Pravdivý. A to Ján Werich nevidel haldu podpriemerných amerických filmov a iných lahôdok v programovej štruktúre slovenských, najmä komerčných televízií. Agresivita, brutalita, násilie sú sprievodným javom spoločnosti od jej prvopočiatkov. Menia sa len jej dobové prostriedky, ovplyvňujúce správanie sa jedinca. Pre súčasnosť vplyv slova spojeného s obrazom patrí medzi popredné.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky