INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Skleróza v tom nebola – Krimipríbeh

Skleróza v tom nebola – Krimipríbeh

Po návšteve priateľa a kolegu z čias minulých sa pán Štefan (79) prechádzkovým krokom vybral domov. Niežeby nemal na električku, nejaký centík mu z dôchodku vždy zostal, navyše jazdu mestskými hromadnými prostriedkami mal ako bonus k penzii zadarmo, ale chcel sa prejsť. Pozeral po výkladoch, už dlhšie sa takto bezcieľne neflákal po uliciach, kosti nie vždy boli povoľné vybrať sa na mestské túry. Dnes však mali oddychový deň, a tak pán František kráčal mestom a pozeral, čo nové v ňom pribudlo a čo staré a dobré odišlo do nenávratna. Kostol zostal. Vstúpil, jeden otčenáš vždy ulahodí duši i Bohu.

Pochválen a dobrý podvečer ma pozdravil ten elegantný pán. Ktože to je, teraz si ja starý sklerotik neviem spomenúť, ale asi ma dobre pozná, veď k pozdravu úslužne pridal aj moje meno. No uvidíme, rozhodol sa pán Štefan počkať ako sa situácia poskladá do zrozumiteľnej scény. A šlo to raz na raz, elegantný pán sa začudoval, vidím, že si narýchlo nespomeniete, prepáčte, patrilo sa pozdraviť suseda. Bývame totižto iba pár metrov od seba, takmer si vidíme do okien. A ešte by ste si mohli spomenúť, viackrát sme sa stretli nielen na našej ulici, ale aj na našom miestnom úrade, pracujem tam ako vedúci oddelenia na sociálnych veciach. Takto pekne, pomaličky a diskrétne, občerstvoval pán inžinier, patrí sa predstaviť aj titulom, susedovu pamäť. Skleróza je mrcha pliaga, potrebuje viac záchytných bodov na ceste do hlbín minulosti. Ale ani budúcnosť nie je na zahodenie, pán inžinier je ústretový, ak len budete niečo potrebovať, nebojte sa kedykoľvek ma vyhľadať v kancelárii, rád pomôžem, sme predsa kresťania a v tomto pokazenom svete si musíme pomáhať.

Takže sa mávajte a pekný zvyšok dňa, hotoval sa dobroprajný vedúci k odchodu, keď si náhodou siahol do vrecka, ja že vy zabúdate a teraz toto! Asi sa s vami budem musieť vrátiť domov, nechal som si peňaženku v inom saku, o chvíľu mi zatvárajú poštu, nestihnem vybrať dobierku liekov zo zahraničia a odniesť ich chorej manželke do nemocnice. Mizerných pár eur, je to len necelá dvojstovka… Lásky k blížnemu svojmu mal pán Štefan na rozdávanie, a tak niet sa čo čudovať, že stačil kvalitný náznak beznádeje a ponuka bola na svete. Nemám toľko pri sebe, poďte so mnou pán inžinier k bankomatu, vyberiem, zajtra mi vrátite, zastavím sa pri vás v úrade. Necelá dvojstovka mala podobu rovných dvesto päťdesiat eur, pretože nezdravá manželka sa hotovala potešiť zákuskom a patrí sa niečo investovať aj do malej pozornosti pre pána doktora, ktorý mu poradil ako získať vzácne lieky zo zahraničia.

Tu sa končí náš príbeh o skleróze, ktorá sklerózou nebola. Dodajme iba, že od osudového stretnutia lásku k blížnemu svojmu prejavuje pán František oveľa obozretnejšie a slovo milosrdenstvo natrvalo vymazal zo svojho kresťanského slovníka.

V bratislavskom kraji za prvých sedem mesiacov tohto roka zaznamenali policajné štatistiky 364 prípadov trestného činu Podvod (SR 2136), na základe ktorých bolo, aj s dodatočne objasnenými prípadmi, trestne stíhaných, resp. vyšetrovaných 165 osôb (objasnenosť 25 %). Tak vraví § 221 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v platnom znení v súvislosti s podvodom: Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. (Okolnosťou podmieňujúcou použitie vyššie trestnej sadzby – odňatie slobody na tri až pätnásť rokov – je značná škoda, osobitný motív, nebezpečné zoskupenie, krízová situácia a iné). 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky