INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Jablkom sváru bola dyňa

Jablkom sváru bola dyňa

Boli dvaja. On a On. Nie, nejde o žiadnu sexuálnu zápletku či nebodaj túžbu spojiť svoje duše posvätným, ústavou vylúčeným zväzkom manželským. V hre bola obyčajná dyňa, alebo ak chcete, červený melón s čiernymi jadierkami. Pre presný opis situácie je potrebné dodať, že v prípade tejto nedozretej zeleniny z čeľade tekvicovitej by boli jadierka biele, čo však na faktoch nášho príbehu nič nemení. A aby nafúknutá bobuľa v tom nebola sama, pridajme k nej drobné čerešne, poskytujúce okrem chutnej dužiny aj nejedlé kôstky. Ako si pozorný čitateľ mohol všimnúť, spomenuté plody zeme majú spoločný interný, menej konzumovateľný obsah, ktorý sa síce dá prehltnúť bez následných zdravotných súžení, ale oveľa lepšie je kôstky či jadierka jednoducho vypľúvať. Podoba tejto praktickej činnosti je adekvátna spoločenskému správaniu sa jedinca.

Pán Karol (64), holdujúci príjemnostiam dôchodkového veku, mal rád melóny i všakovaké ovocie vyskytujúce sa na našom trhu. Pán Karol mal rád aj svoju lodžiu, na ktorej mu akosi viac šmakovalo, čo sa v konečnom dôsledku stalo jablkom sváru medzi ním a pánom Stanislavom (37), pretože aj pán Stanislav mal rád svoju lodžiu. Smolu mal v tom, že v dome býval o poschodie nižšie a tá jeho bola vo vedľajšom rade, čím sa stala dostupným, i keď náhodným, cieľom jadierok a kôstok milovníka vitamínov. Človek zvyčajne nemá racionálny pohľad, prečo mu je niekto sympatický alebo prečo ho tá či oná osoba odpudzuje. V prípade oboch pánov to bolo viac ako jasné, jednému sa nepáčila občas zanešvárená lodžia, druhému zasa poúčanie o slušnom správaní, čistote a človečej súdržnosti v bytovom dome. Niet sa čo čudovať, že vzájomné stretnutia na schodisku či slovná prestrelka z lodžie na lodžiu nadobúdali charakter blízkeho stretnutia na ostrie noža.

V ten deň bola nedeľa, slniečko začínalo pripaľovať a pubertálna dcéra pána Stanislava sa rozhodla nabrať trochu jarného bronzu. Nestalo sa tak po skonštatovaní, že v takom svinstve ona svoje mladé tielko pražiť nebude. O tom, ako sa niekoľko cigaretových ohorkov dostalo na lodžiu, cholerický pán Stanislav plný pozitívnych emócií neuvažoval. V spravodlivom hneve vybehol o poschodie vyššie a zazvonil na dvere predpokladaného hriešnika. Po tom, čo domáci odmietol akúkoľvek komunikáciu a neželanému návštevníkovi odporučil odchod na konkrétne miesto, zdemoloval bytové dvere a s výkrikom takto nakopnem aj teba, vtrhol dnu. Po slovnej vyhrážke, že nabudúce mu všetku zeleninu s ovocím i vajglami napchá do huby a tam, kam ho posielal, sa pán František porúčal. Policajti si ho vyzdvihli už v jeho vlastnom byte.

Mimochodom, dôchodca Karol prestal fajčiť pred tridsiatkou rokov.

V bratislavskom kraji za prvé štyri mesiace roka 2014 zaznamenali policajné štatistiky 16 prípadov trestného činu Porušovanie domovej slobody (SR 124), na základe ktorých bolo vyšetrovaných deväť osôb (objasnenosť 56 %). Tak vraví paragraf 194 trestného zákona v súvislosti s porušovaním domovej slobody: Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. (Okolnosťou podmieňujúcou použitie vyššie trestnej sadzby – odňatie slobody na jeden rok až osem rokov – je závažnejší spôsob konania, prekonanie prekážky, ktorej účelom je zabrániť vniknutiu, osobitný motív, čin spáchaný voči chránenej osobe, alebo ako člen nebezpečného zoskupenia a.i.).

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.