INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Tetuška a milý policajt

Tetuška a milý policajt

Je taký nepísaný úzus, že džentlmen sa na vek dámy nikdy nepýta. V danom prípade hra na gavaliera neobstojí, i keď popravde treba povedať, že poznámku o veku pani Márie (68) policajt taktne utrúsil v súvislosti so vzniknutou situáciou. Celé sa to začalo hodinku po obede, keď sa partia maturantov jedného ročníka gymnázia, predtým nazývaného stredná všeobecnovzdelávacia škola a ešte predtým jedenásťročná stredná škola, akýmsi zázrakom dokázala po vyše dvoch desaťročiach opätovne stretnúť. Niet sa čo čudovať, že si mali čo povedať a niet sa čo čudovať, že boľavé kĺby a dôchodcovské starosti na pár krásnych hodín vystriedala v spomienkach mladosť, prinášajúca úsmevy na tváre, obnovené šibalstvá školských lavíc i spomienky plné emócií. Nie sme žiadne béčka, starci ani roztrasené babky, vyhlásil triedny výmyselník, ktorému ani roky nič neubrali z plejády dobrých nápadov. Celoživotný vinohradník sa nezaprel, demižónik červeného na krv, pohárik neuškodí ponúkal konškolákov. Veľa sa toho nevypilo, ale v kombinácií s aperitívom víno, to mlieko starcov, absolventku jedenásťročenky doviedlo bez uvažovania až k jej autu. Odštartovala, chcela byť doma ešte za svetla.

Vo vašom veku pani vodička by ste už mali vedieť, čo má šofér pred jazdou zakázané, odznelo z úst policajta chvíľu predtým, ako ju usadil na zadné sedadlo služobného vozidla spolu s nežnou opičkou, ktorej dominovalo necelé promile alkoholu v krvi. Ako sa vyznala vyšetrovateľovi pri oboznamovaní s právami obvineného, „zo včerajška si najviac pamätám takého milého policajta. Bol to gavalier.“ Takí sme všetci, usmial sa vyšetrovateľ a pustil sa do zápisnice.

V bratislavskom kraji v roku 2015 policajné štatistiky 857 prípadov prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky (SR 5175), na základe ktorých bolo trestne vyšetrovaných a stíhaných 835 osôb (objasnenosť 98 %) z toho 804 pre alkohol a 31 pre drogy. Tak vraví § 289 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v súvislosti s ohrozením pod vplyvom návykovej látky: Kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. Rovnako sa potrestá, kto sa pri výkone zamestnania alebo inej činnosti odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky, ktoré sa vykonáva dychovou skúškou alebo orientačným testovacím prístrojom, alebo sa odmietne podrobiť lekárskemu vyšetreniu odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu, či nie je ovplyvnený návykovou látkou, hoci by to pri vyšetrení nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie. (Okolnosťou podmieňujúcou použitie vyššej trestnej sadzby – odňatie slobody na dva až päť rokov – je recidíva, ublíženie na zdraví, väčšia škoda na cudzom majetku a iné).

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky