INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Nohatý kufor na kolieskach

Nohatý kufor na kolieskach

Bol pravý jesenný podvečer. Do tmy, ktorá ešte neprevzala moc, začínajú nezúčastnene sliepňať žiarivky plné duchaplných reklám, puby aj onakvejšie krčmy roztvárajú hostiteľskú náruč plnučkú prísľubov pre štamgastov aj zblúdilcov. Taký obyčajný bratislavský podvečer.

V ten čas pricestoval do mesta cudzinec. Vystúpil z vlaku a do centra ho hnala túžba nájsť hotel, kde by si mohol oddýchnuť po ceste. Zastavil sa pri skupinke, ktorá írečitou slovenčinou riešila problém ako ďalej, konkrétne čo s načatým večerom. – No, priateľko, to pôjdete pár metrov rovno a potom doľava, nie najprv sa vyberte doľava a potom rovno, tam je fajnové bývanie. A čože to trepeš – pridal sa tretí v poradí Imro, ktorý sa z dezinformačného konzília vizuálne javil ako alkoholom najmenej napadnutý – musíte rovno a potom ešte rovno…

Postele chtivého cudzinca tak dokonale poplietli, že nakoniec vedel menej ako predtým, pretože chvíľami mal pamäťové výpadky aj v súvislosti s názvom našej dunajskej krásavice. Pri pohľade k nohám, ktorým ešte pred chvíľou robil spoločnosť kožený kufor, stratil popri pamäti aj reč. Až na ten výkrik zúfalstva. Domorodí informátori boli prekvapujúco zajedno, choďte na políciu, poradili nešťastnému mužovi a napodiv ho nasmerovali správnym smerom. Ku cti trojice slúži, že hodný kus išli spoločne s cudzincom, pretože ako sa vyjadrili pri rozlúčke – tu kúsok za rohom je pekné miesto na posedenie. Zapíjať žiaľ s mužmi cudzinec taktne odmietol, čo s pochopením akceptovali. Tu sa môže naše rozprávanie o jednom cudzincovi, jednom kufri a troch rozjarených pánoch nevediacich čo s načatým večerom, skončiť.

Čitateľ tipujúci kamufláž trojice v dobre zahranej jednoaktovke bude sklamaný. Nekradli, ba kufor nepotiahol ani ich skvele utajený spoločník. V epilógu vystúpila vedľajšia postava, ktorú do scenára môže vložiť iba život plný náhod. Štyria muži diskutujúci o správnom ubytovacom zariadení si možno ani neuvedomili, že sa pri nich zastavil mladý človek s prosbou o pripálenie cigarety, ktorý s poďakovaním hneď aj odišiel. Spolu s kufrom na kolieskach. Chvíľka nepozornosti sa hodinu po krádeži stala osudnou aj Kamilovi (19) zo Štúrova. Nevzal na vedomie hliadkové vozidlo.

Policajné štatistiky

V Bratislavskom kraji v roku 2012 zaznamenali policajné štatistiky 367 prípadov krádeží na osobách (SR 969), na základe ktorých bolo trestne stíhaných 69 osôb (objasnenosť 16 %). Tak vraví § 212 trestného zákona v súvislosti s krádežami: Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. (Okolnosťou podmieňujúcou použitie vyššie trestnej sadzby  – až pätnásť rokov – je recidíva, značná škoda, čin spáchaný na mieste požívajúcom pietu, na mieste konania verejného zhromaždenia alebo obradu, osobný motív, krízová situácia, nebezpečné zoskupenie a. i.).

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416