INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Závodisko prejde veľkou rekonštrukciou

Závodisko prejde veľkou rekonštrukciou

Posledným 20. mítingom sa zavreli dvere za dostihovým rokom  2017. Pre jazdcov, trénerov, majiteľov, ale aj fanúšikov teraz nastáva zimná prestávka a čas bilancovania a príprav na novú sezónu. O tej uplynulej sme sa porozprávali s riaditeľom Závodiska, š.p., Ľubošom Chmelárom.

o Aká bola podľa vás dostihová sezóna 2017?

–  Do funkcie riaditeľa Závodiska, š. p. som nastúpil v decembri 2016. Najprv ako poverený, neskôr po výberovom konaní riadne menovaný pani ministerkou pôdohospodárstva  a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou. Od začiatku mi prejavovala veľkú  podporu, nielen tlačovými vyhláseniami, ale aj osobnými účasťami na dostihoch. Rok sa s rokom stretol a na začiatku sezóny som si ani nevedel predstaviť, že tak rýchlo ubehne. Rok 2017 bol z môjho pohľadu po športovej stránke veľmi úspešný. Ja, ako nováčik, som nasával atmosféru, vychutnával som si ,,jemnôstky“ tohto krásneho športu. Každý dostihový deň sme si vyhodnotili po športovej, organizačnej a ekonomickej stránke. Závodisko malo veľmi dobre prepracovaný systém hodnotenia, na ktorý som nadviazal.

o Čo sa vám podarilo splniť z vašich predsavzatí a naopak, v čom máte stále rezervy?

– Na začiatku roka bol schválený finančný plán. Dosiahli sme výborné čísla aj na pozícii nákladov a aj na pozícii výnosov. Vieme, kde máme rezervy, ale nedá sa všetko stihnúť za jeden rok. Ako ekonóm som s výsledkami veľmi spokojný. Stále platí, že 50 % percent našich výnosov by malo byť od štátu. Nákladové položky sa nám podarilo usporiť o 15 až 50 percent, čo sú skvelé čísla. Myslím si, že o tom rozhodli dva momenty. Nová metla, nový systém a hlavne kolegovia – zamestnanci pochopili moje vízie. Po roku môžem povedať, že sme si sadli ľudsky aj odborne. Potešili nás aj vyššie divácke návštevy, zato stagnoval stávkový biznis. Je jedným z pilierov Závodiska, na jeho zlepšení pracujeme. Ani napriek extrémnemu úsiliu sa mi nepodarilo realizovať zámery v oblasti gastronómie. Je to poučenie do budúcnosti. Gastronómia tento rok ťahala za najkratší koniec. Pritom som si myslel, že to bude tá najľahšia úloha, ale teraz sa mi javí ako jedna z tých ťažších.

o Koľko ste z dotačného portfólia uhradili majiteľom?

–  Táto sezóna nevybočila z úrovne predchádzajúcich rokov. Zorganizovali sme 20 dostihových dní, čo je bežný štandard. Odbehlo sa 165 cvalových dostihov, čo je mimochodom jedno z najväčších čísiel od roku 1993. Viac cvalových dostihov sa odbehlo len v rokoch 2003 a 2004. Na dotáciách sme vyplatili 733 460 eur a na majiteľských prémiách 68 235 eur, spolu 801 695 eur. V porovnaní s vlaňajškom je to o symbolických 300 eur viac.  Výraznejší nárast zaznamenali chovateľské prémie, vyplatilo sa 22  125 eur oproti 16-tisícom z minulej sezóny.

o Ako ste vnímali najväčšie podujatia sezóny, Turf gala a 25. jubilejné Slovenské derby?

– Na oba top mítingy sme sa veľmi dôkladne pripravovali. Bolo mi jasné, že úroveň z minulých rokov chceme udržať, na druhej strane sme si museli ustrážiť rozpočet. Na Turf gala neprialo počasie, ale po športovej stránke to bolo opäť výnimočné podujatie. Počuli sme dva razy slovenskú hymnu po Cene Arvy a po Starohájskom kritériu, Oriental Sky takmer vyhral Veľkú cenu Slovenska. Na derby dni nám to, naopak počasie vrátilo aj s úrokmi a napriek dovolenkovému termínu prišla veľmi slušná návšteva. Diváci videli senzačný triumf Zoriany, ktorá sa stala hviezdou sezóny. Z dostihov som mal veľmi dobrý pocit, lebo som sa pohyboval medzi majiteľmi stajní a takto sme sa jeden druhému ešte viac otvorili.

o Prečo sa v tomto roku neuskutočnilo známe a populárne podujatie, ME amatérskych jazdkýň?

–  ME „amazoniek“ bol tradičný a obľúbený projekt, ktorý však prinášal aj svoje úskalia. Po tom, ako z neho „vycúvala“ rakúska strana, sme posledných 10 ročníkov vďaka pochopeniu a podpore našich maďarských kolegov spoluorganizovali v Budapešti a v Bratislave. Na stretnutí vo februári sme sa dohodli s kolegami z Kincsem parku, že v takomto formáte nebudeme ME v tomto roku organizovať. Možno pre ďalšie sezóny vymyslíme nejakú inú formu podujatia, a to nielen pre amatérske jazdkyne. Takým podujatím už bol v minulosti Dunajský pohár za účasti jazdcov z Rakúska, Maďarska a Slovenska.

o Čím sa najviac môže pochváliť slovenský turf?

Slovenský turf má bohatú históriu a tradíciu. Jeho prítomnosť je najviac reprezentovaná na jednom z najkrajších trávnatých oválov v strednej Európe. Závodisko je náš klenot, má úžasné geografické umiestnenie, je to spojnica ciest s Rakúskom, Maďarskom a Českom. Zachovať ho aj pre budúcnosť je veľmi dôležité, keďže sem chodia ľudia z rôznych krajín, ale aj rôznych generácií – „starí Petržalčania“ aj rodiny s deťmi. Preto by sa malo Závodisko neustále rozvíjať.

o Viackrát ste si poťažkali, že nepriaznivé počasie malo vplyv na organizáciu dostihov. Dokonca pre nespôsobilý stav dostihovej dráhy ste museli odložiť Veľkú októbrovú cenu o týždeň neskôr …

– O Turf gala a Derby som už hovoril, medzi týmito podujatiami bol rozdiel ako deň a noc. Na veľmi zlé počasie a nepriaznivú predpoveď sme promptne zareagovali niekoľko hodín pred začiatkom záverečného mítingu. Všetci sme sa zhodli na tom, že odložiť ho o týždeň bolo najlepšie riešenie. Počasie je jeden z kľúčových fenoménov, ktorý nevieme ovplyvniť. Samozrejme, tomuto stavu nie sme odovzdaní, všetky dobré veci sme sa snažili zakomponovať do projektu a nákresu nového areálu. Takže aj  vplyv poveternostných podmienok by sme o niekoľko percent chceli eliminovať. Závodisko postupne prejde kompletnou rekonštrukciou, tento projekt predstavíme na začiatku budúcej sezóny. Musíme sa popasovať s rôznymi problémami, ktoré nám zanechalo bývalé vedenie a kontrolné orgány, aby sa mohol tento krásny projekt realizovať.

o Za ten rok, čo ste vo funkcii, ste sa určite už zorientovali v turfovom prostredí, čo vás na ňom najviac fascinuje?

– Veľmi si vážim ľudí bez ohľadu na to, čo robia. Bez ochoty, peňazí a vášne to jednoducho nejde. Na Závodisku som nenašiel človeka, ktorý by neľúbil svoju prácu. Myslím si, že turf má dôležité spoločenské postavenie, chytil ma za srdce, som rád, že som sa ocitol v tomto prostredí. Napokon, práve Závodisko ma postavilo na nohy po vážnejších zdravotných problémoch.

o Fanúšikovia dostihového športu stále čakajú na novú tribúnu v Starom háji. Na Závodisko by prilákala viac ľudí a spopularizovala tento šport, čo by prinieslo ďalšie peniaze. Kedy sa jej dočkajú?

– Na úvodnej tlačovej konferencii som dostavanie tribúny deklaroval ako jednu zo svojich priorít. Hneď som však pochopil, že to nie je len o tribúne, lebo celý areál má v sebe investičný dlh okolo pol milióna eur. Prvých pár mesiacov som nad tým rozmýšľal, robil som si rôzne výpočty, radil sa s ľuďmi. Pretože celá turfová komunita, 140-tisíc Petržalčanov a ďalší fanúšikovia turfu na ňu čakajú. Preto som si povedal, že by som mal presvedčiť kompetentných v tomto štáte, aby sme sa pozreli komplexne na celý 29-hektárový areál. Výsledkom toho je projekt jeho kompletnej rekonštrukcie. Vymysleli sme množstvo nápadov, ako ho využiť aj pre iné, športovo – spoločenské a voľnočasové aktivity, ako ho zatraktívniť pre firemných klientov, ale aj pre bežných návštevníkov. V novej tribúne chceme vybudovať televízne štúdio, na dráhu umiestniť veľkoplošnú LED obrazovku, v hlavnej hale sústrediť stávkové pokladnice, ale inštalovať aj dnes vo svete bežné stávkové automaty, gastronómia bude mať nové priestory a Park TV bude naším kľúčovým informačným kanálom. Takto nám odpadne 50 percent nákladov na prenos. Tribúna patrí medzi štyri problémy, ktoré tu máme. Smerujeme k postupnému naplneniu tohto projektu, ale pred nami je ešte viacero prekážok. Je totiž silné podozrenie, že pôvodný projekt tribúny a jej samotná technická realizácia majú vážne nedostatky.

o Ako hodnotíte spoluprácu s mestskou časťou a s Petržalskými novinami?

–  Náš areál je azda najväčší komplex v rámci Petržalky a preto spolupráca a vzťahy s mestskou časťou musia byť dobré. Vždy začíname sezónu druhú aprílovú nedeľu Jarnou cenou Petržalky. Záštitu nad ňou preberá starosta Vladimír Bajan. Patrí mu vďaka za finančnú a morálnu podporu. V rámci tohto mítingu máme tiež Cenu Petržalských novín a Cenu Kultúrnych zariadení Petržalky. Petržalské noviny nám veľmi vychádzajú v ústrety, či už uverejnením pozvánok na mítingy alebo článkami o dostihoch. Takisto sa u nás už po 16. raz konal galaprogram Dni Petržalky, aj to je dôkaz toho, že náš areál má na pravom brehu Dunaja nezastupiteľné miesto. Spolupráca je na veľmi dobrej úrovni po všetkých stránkach.

o Po nástupe do funkcie ste vyhlásili, že ste tu na to, aby ste zháňali peniaze a že do piatich rokov sa chcete dostať z červených čísiel…

–  Vo svojich cieľoch som si dával nejakú rezervu, lebo nie všetko sa podarí splniť podľa predstáv. Každopádne, do budúcnosti som optimista, za predpokladu doterajšej podpory od štátu, teda 50% z nášho dvojmiliónového obratu. Nie je možné okamžite zmeniť koleso dejín. Podľa mňa zámery v horizonte piatich rokov sú správne narysované. Som už dostatočne skúsený manažér, ale kúzelník nie som.

o Čo treba podľa vás urobiť pre zlepšenie propagácie dostihového športu na Slovensku?

– Najlepšie by bolo, keby sme boli všade a keby na každom rohu visel náš plagát. Je to však všetko o financiách, keďže reklamný čas v médiách je veľmi drahý. V minulosti sme už vyskúšali rôzne propagačné aktivity s minimálnymi nákladmi, sme veľmi vďační Digi Sportu za odvysielanie 15-minútového dostihového magazínu z každého mítingu v sezóne a Rádiu SiTy za exkluzívne partnerstvo. Samozrejme, osvety nikdy nie je dosť, ale v rámci nášho rozpočtu sa môžeme prikrývať len takou perinou, na akú máme. Musíme robiť všetko pre to, aby turf a Závodisko boli sami o sebe sexi a to naprieč celým spektrom od majiteľov koní cez bežných návštevníkov až po mediálnych manažérov. Aby „dostižka“ bol pojem, aby sa o nej hovorilo, aby sme vytiahli ľudí z nákupných centier sem, k nám. To je však práca na niekoľko rokov, mozaika, kde každý dielik musí do seba zapadať, to sú tie piliere, o ktorých som hovoril na začiatku.

V čase vzniku tohto rozhovoru ministerka pôdohospodárstva  a rozvoja vidieka Gabriela Matečná v zastúpení štátnym tajomníkom agrorezortu Antonom Stredákom odvolala Ľuboša Chmelára z funkcie riaditeľa Závodiska. Vedením štátneho podniku dočasne poverili Jána Valtýniho, vedúceho úseku dostihovej prevádzky a marketingu Závodiska.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky