INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Marián Šurda už nie je riaditeľom Závodiska Bratislava

Marián Šurda už nie je riaditeľom Závodiska Bratislava

Marián Šurda už nie je riaditeľom Závodiska Bratislava (ZB), dostihovej autority Slovenska. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako zriaďovateľ bude hľadať nového riaditeľa ZB vo výberovom konaní, uviedol hovorca rezortu Vladimír Machalík.

Šurdu odvolali z dôvodu nevyhnutnosti zlepšenia hospodárenia štátneho podnikuZávodisko, ktorý je už niekoľko rokov úplne závislý od finančnej pomoci, uvádza sa v stanovisku MPRV, ktoré prispieva každoročne na prevádzku organizácie sumou takmer milión eur. Úlohou nového vedenia bude vypracovať biznis plán, ktorý postaví podnik ekonomicky na nohy, zabezpečiť nové príjmy a priniesť návštevníkom nové atraktívne podujatia.
„Za doterajšie pôsobenie vo funkcii sa chcem pánovi Mariánovi Šurdovi poďakovať. Napriek našej snahe o ďalšiu spoluprácu na odbornej úrovni sme sa na nej nedohodli. Štátny podnik Závodisko má ekonomický potenciál a jeho maximálne využitie bude úlohou nového riaditeľa. Chceme, aby si postupne dokázalo zarobiť nielen na prevádzku, ale aj na ďalší rozvoj, ktorý je nevyhnutný,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

zľava riaditeľ Závodiska a.s. JUDr. Marián Šurda, Ing. Miroslav Piskla, starosta Vladimír Bajan a Jaroslav Brečka
zľava riaditeľ Závodiska a.s. JUDr. Marián Šurda, Ing. Miroslav Piskla, starosta Vladimír Bajan a Jaroslav Brečka

Šurdu prvý raz odvolali v marci 2012 po tom, ako sa vo výsledkoch finančnej kontroly v ZB konštatovali nepriaznivé výsledky hospodárenia a nezvládnuté financovanie novej tribúny. „Riaditeľ Závodiska JUDr. Marián Šurda uzatvoril nevypovedateľnú zmluvu na výstavbu novej tribúny. Štátny podnik podľa kontroly nenakladal s prostriedkami daňových poplatníkov hospodárne, efektívne a účelne. V hospodárení podniku zostáva nepokrytý záväzok na výstavbu tribúny vo výške zhruba 3,5 milióna eur. Vzhľadom na tieto skutočnosti sa situácia v Závodisku stala veľmi komplikovanou,“ uviedlo vtedy ministerstvo a v komuniké dodalo: „Minister Zsolt Simon nie je s pôsobením riaditeľa Mariána Šurdu spokojný.“
Šurda sa vrátil do funkcie v apríli 2012. „Okolnosti, ktoré viedli k jeho odvolaniu za pána Simona, neboli celkom jasné. Ide o človeka, ktorý je špičkou číslo jedna v tejto oblasti a myslím si, že Slovensko si nemôže dovoliť hazardovať s kádrami,“ znelo stanovisko vtedajšieho ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka.
Stavbu spomenutej polyfunkčnej tribúny na dostihovej dráhe v petržalskom Starom háji zakonzervovali 9. februára 2012 po preinvestovaní 1 058 470,60 eur. ZB v marci 2010 vyhlásilo verejné obstarávanie a zákazku získala spoločnosť Strabag. Vybraný dodávateľ uspel v užšej súťaži spomedzi troch prijatých ponúk, keď začiatočná predpokladaná hodnota prác predstavovala 4,8 milióna eur bez dane. Výstavba mala pôvodne trvať 16 mesiacov od podpísania zmluvy, ktorú Strabag a ZB uzavreli 18. júna 2010. Už od sezóny 2012 sa dostihy mali opäť – po prvý raz od zavedenia tzv. provizória v sezóne 1989 – konať na ľavú ruku. V lete 2010 prišlo prvé pozastavenie projektu. Šurda potom v novembri 2010 na Galavečere slovenského turfu oznámil, že vedenie rezortu napokon schválilo investície na výstavbu, ktorú zmrazili po rozsiahlych povodniach v SR. V apríli 2011 Šurda na tlačovej besede uviedol: „Sme radi, že sme tribúnu začali vôbec stavať, hoci treba priznať, že s uplatnením mnohých úsporných opatrení. Verím, že v sezóne 2013 by už mohla fungovať.“ Patová situácia však čoskoro bude trvať už päť rokov.
Päťdesiatosemročný rodák z Topoľčianok Šurda (nar. 9. mája 1958) sa stal riaditeľom ZB 10. júla 1989, od roku 1979 pôsobil v tejto organizácii na úseku dostihovej prevádzky.

„Zostal som veľmi zaskočený touto infomáciou. Pána Šurdu považujem za jedného zo špičkových odborníkov v turfovom športe. Okrem toho má významný podiel na zachovaní tohto športu v Petržalke a v celej Bratislave. Pevne verím, že za týmto rozhodnutím nie je záujem o tento lukratívny priestor. Budeme veľmi starostlivo dohliadať na to, aby sa na tomto území šport zachoval,“ povedal petržalský starosta Vladimír Bajan.

  • hu

    budu sa rozpredavat pozemky !!

    Marian Surda je riaditelom od roku 1987, nie 1989

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky