INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bratislavská lýra a spriatelené armády v 1968

Bratislavská lýra a spriatelené armády v 1968

Bratislavská lýra sa začala ako Festival populárnej piesne v tých najlepších rokoch. Priali mladým, hudbe aj slobode. Ale štvrtý ročník sa konal v roku 1969. Prežije festival príchod „spriatelených armád“? Prečo musel Karel Černoch vrátiť Zlatú lýru? Ktorí z umelcov mlčia a ktorí, naopak, majú odvahu postaviť sa režimu? A ako sa s nimi režim v nasledujúcich rokoch vysporiada? Ktoré slová sú po novom v textoch nežiaduce? Aký bude osud populárnej hudby v Československu? Zachová si Bratislavská lýra kredit, ktorí si dokázala vybudovať medzi európskymi festivalmi? Nenechajte si ujsť tretí večer s vynikajúcim filmovým dokumentom mapujúcim históriu Bratislavskej lýry, ktorý sa bude konať v piatok, 3. Novembra, o 19.hodine v Dome kultúry Lúky na Vígľašskej ulici.

Tentoraz bude hosťom do debaty hudobný skladateľ, dirigent a klavirista Igor Bázlik.  Je autorom mnohých populárnych piesní, šansónov a hudobných scénických diel.

Už počas štúdia na Konzervatóriu v Bratislave a Vysokej škole múzických umení (VŠMU) uvádzali jeho komorné a symfonické skladby na koncertoch. V 60. a 70. rokoch 20. storočia rozšíril svoje pôsobenie aj na oblasti populárnej hudby, folklóru a scénickej hudby. V 80. rokoch minulého storočia Igor Bázlik pokračoval v spolupráci so známymi orchestrami Karla Vlacha, Gustáva Broma, Karla Krautgartnera, Ladislava Štaidla a ďalšími. Venoval sa zhudobňovaniu poézie, scénickej a filmovej hudbe, skomponoval štyri muzikály a dve opery. Známe sú najmä jeho muzikály Husári a Plné vrecká peňazí. Zložil hudbu k piesňam spevákov ako sú Marcela Laiferová, Zora Kolínska, Ivan Krajíček či Karol Duchoň. V roku 1973 získal striebornú Bratislavskú lýru s piesňou Chvála humoru na text Tomáša Janovica, ktorú interpretovali Karol Duchoň a Eva Kostolányiová. V roku 1977 si prevzal rovnaké ocenenie za skladbu Pieseň z obloka, ktorú interpretovala Marika Klesniaková.

Vo svojej tvorbe Igor Bázlik uplatnil prvky populárnej hudby, džezu, beatu ako aj ľudovej hudby. Igor Bázlik tvorí, diriguje a sprevádza na klavíri operných, jazzových i populárnych spevákov, ako aj interpretov židovských piesní. V júli 2011 si prevzal ocenenie Identifikačný kód Slovenska (IKS). Poslaním projektu IKS je zdôrazniť jedinečnosť a originalitu pôvodnej domácej umeleckej tvorby dlhodobo predstavovať renomovaných aj menej známych umelcov a ich tvorbu.

 

 

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky