INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalka podporuje oslobodenie bunkrov od dane

Petržalka podporuje oslobodenie bunkrov od dane

BRATISLAVA 8. októbra (SITA) – Vedenie bratislavskej Petržalky podporuje žiadosť Vojenského historického ústavu, aby hlavné mesto oslobodilo historické vojenské bunkre v Petržalke od dane z nehnuteľnosti. Informovala o tom petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová s tým, že mestská časť spolupracuje s prevádzkovateľmi dvoch z bunkrov v rámci petržalského opevnenia – s OZ Zachráňme petržalské bunkre a Múzeom petržalského opevnenia, ktoré bunkre zrevitalizovali a v súčasnosti ich sprístupňujú širokej verejnosti ako múzeá.

Ako informovala Platznerová, podľa zákona o dani z nehnuteľností môže správca dane vo svojom všeobecne záväznom nariadení (VZN) ustanoviť zníženie dane z nehnuteľností alebo oslobodenie od tejto dane pri stavbách určených ako múzeá či galérie. „V platnom VZN hlavného mesta o dani z nehnuteľnosti sú od tejto dane zo stavieb oslobodené iba stavby slúžiace detským domovom a znížená sadzba je pre obyvateľov starších ako 70 rokov. Ak by sa toto oslobodenie vo VZN rozšírilo, tak Bratislava môže oslobodiť aj stavby uvedené v zákone,“ dodala Platznerová.

Hlavné mesto začiatkom týždňa informovalo, že pri súčasnom znení zákona nemôže znížiť daň alebo úplne oslobodiť od dane z nehnuteľnosti petržalské vojenské bunkre. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca referátu mediálnej komunikácie mesta Daniela Rodinová s tým, že žiadosti o oslobodenie dane sa venujú. „Ak sa ukáže, že jednou z možností je prípadná zmena všeobecne záväzného nariadenia, tak mesto návrh zváži. Z časových dôvodov môže byť však predložený až na niektoré z budúcich mestských zastupiteľstiev po novembrových komunálnych voľbách,“ vysvetlila Rodinová a spresnila, že správca dane podľa zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku môže všeobecne záväzným nariadením znížiť daň alebo oslobodiť od dane zo stavieb alebo dane z bytov. Bunkre v zákone však podľa Rodinovej nie sú uvádzané. V evidencii katastra nehnuteľností sú vojenské bunkre vedené ako „iná budova“. Sadzba dane za zastavanú plochu v tomto prípade sú tri eurá za meter štvorcový ročne, doplnila Rodinová.

Vojenský historický ústav požiadal magistrát, aby oslobodil historické vojenské bunkre v Petržalke od dane z nehnuteľnosti. Bunkre získali historici do správy bezplatne od ministerstva obrany. Po dohode ich prevádzkujú občianske združenia, ktoré v nich už niekoľko rokov prezentujú pre verejnosť vojenskú históriu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky