INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bratislavská lýra ožije v Dome kultúry Lúky

Bratislavská lýra ožije v Dome kultúry Lúky

Bratislavská lýra bol v rokoch 1966 až 1989 najpopulárnejší a najobľúbenejší festival populárnych piesní v Československu, ktorý sa konal každoročne v Bratislave. Na lýre vyrástlo niekoľko generácií interpretov a autorov a dodnes je pre nich nezabudnuteľným odrazovým mostíkom v ich kariére. Ovplyvnil nielen dianie na tejto festivalovej scéne, ale aj vývoj populárnej hudby v ČSR od 1966 až po Nežnú revolúciu. Tradícia, ktorá má viac ako 50 rokov, zavíta aj do Petržalky v podobe Hudobného kina.

„Bratislavská lýra mi vstúpila do života ako 15-ročnému chlapcovi, bol to mimoriadne silný kultúrny fenomén, ktorý ovplyvnil myslenie mnohých ľudí na Slovensku, nebol to šoubiznis, bola to kultúra a my sme práve tomuto aspektu v našom seriáli dali obrovský priestor, pretože veľká väčšina ľudí vníma spevákov a ľudí, ktorí pôsobia v populárnej hudbe, tak zhora, aké šaty nosia, kto s kým má pletky. Ale málo ľudí vie, čo si títo ľudia ako kultúrni pracovníci myslia o dobe, ako sa na veci pozerajú. Toto je práve to cenné, čo v tom seriáli je, odkrývame myslenie týchto ľudí na pozadí historických udalostí,“ producent seriálu Patrik Pašš.

 

Myšlienka na festival vznikla u hudobných skladateľov Jána Siváčka a Pavla Zelenaya, ktorí aj festival zorganizovali. Prvý raz sa konal v roku 1966 v Parku kultúry a oddychu (PKO). Po zvukovej stránke ho zabezpečoval Slovenský rozhlas pod vedením Zdenka Jedličku. Súťaž sa najprv volala Medzinárodný festival tanečnej piesne. Výhercovia získali ocenenie s názvom Bratislavská lýra, v ďalších ročníkoch sa už takto volal aj festival. Víťazom prvého ročníka sa stal Karel Gott s pesničkou „Mám rozprávkový dom“. Na festivale sa pravidelne zúčastňovali najpopulárnejší československí speváci a speváčky (napr. Eva PilarováMarta KubišováHelena VondráčkováEva MázikováPetr NovákKarel ČernochWaldemar MatuškaMartha a Tena ElefteriaduKarol DuchoňMarcela LaiferováMarika GombitováMiroslav ŽbirkaRichard Müller a iní.)

Filmový cyklus Zlatá lýra zaradila dramaturgia Domu kultúry Lúky do svojho programu. Divácky zaujímavý titul, vhodný pre tento „kultový“ priestor, bude dostupný pre obyvateľov Petržalky od septembra 2017. Popri výpovediach známych osobností – organizátorov, spevákov, skladateľov a textárov, pracovali tvorcovia dokumentárneho cyklu Zlatá lýra s veľkým množstvom filmového archívneho materiálu, fotografiami, bulletinmi, zápisnicami. Práce na tvorbe cyklu trvali viac ako tri roky, no kompletizácia informácií o Bratislavskej lýre trvala takmer desaťročie. Dramaturg Róbert Valovič pátral v obrazových archívoch Slovenskej a Českej televízie, Slovenského filmového ústavu, v materiáloch Slovkoncertu archivovaných v Národnom archíve SR, nahrával rozhovory s pamätníkmi a počúval stovky hodín zvukového záznamu z archívu Slovenského rozhlasu.

Na dobovej fotografii je K. Gott, keď spieval pieseň Mám rozprávkový dom Vieroslava Matušíka a Elišky Jelínkovej. Foto – archív S.Bachleda

 

Dom Kultúry Lúky pravidelne v mesačnej periodicite prinesie divákom výpovede viac ako 200 účastníkov Bratislavskej lýry, ktoré sa podarilo zachytiť v unikátnom 10-dielnom dokumentárnom cykle. Plánujú osloviť popredné osobnosti slovenských textárov a spevákov, muzikológov, hudobných skladateľov či publicistov – účastníci festivalu, ktorí by pred samotným premietaním osobne priblížili divákom hudobný, kultúrny i spoločenský život vtedajšej doby v konfrontácii so súčasnosťou.

Prvý diel si budú môcť diváci pozrieť v Dome kultúry Lúky v piatok 22. septembra 2017 o 19.00 h. Hosťom večera Hudobné kino – Bratislavská lýra I. bude hudobný publicista Stanislav Bachleda, ktorý pred samotným premietaním osobne priblíži divákom hudobný, kultúrny i spoločenský život vtedajšej doby v konfrontácii so súčasnosťou..

PhDr. Stanislav Bachleda študoval na Konzervatóriu v Košiciach, hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pracoval ako hudobný redaktor v Čs. rozhlase, redaktor oddelenia kultúry denníka Smena, vedúci odboru kultúry v bratislavskom Mestskom dome kultúry a osvety, ako tajomník odboru pre tvorbu a teóriu vo Zväze slovenských skladateľov a koncertných umelcov, redaktor a vedúci oddelenia kultúry denníka Národná obroda, vedúci oddelenia kultúry a sociálnych vecí Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, riaditeľ Staromestského kultúrneho strediska, člen vedenia opery SND, riaditeľ Domu Matice slovenskej, riaditeľ umeleckej agentúry.

 

(upr)

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky