INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Slávne víťazstvo templárskych rytierov v Petržalke

Slávne víťazstvo templárskych rytierov v Petržalke

Rinčanie zbraní, nárek ranených a bojový huriavk sa niesli predposlednú augustovú sobotu Sadom Janka Kráľa. Konala sa tam komentovaná rekonštrukcia historickej bitky medzi svetskými vojskami a rytierskymi rádmi. Svojmu menu napokon dostáli statoční templárski rytieri a zvíťazili. Stredovekú atmosféru dokresľoval historický tábor, remeselníci, ukážky z dobových umení a autentické kostýmy. Podrobnejšie sme sa o celom podujatí rozprávali s frátrom Teobaldom, kastelánom hradu Bragras, v civile Jánom Strašiftákom, štatutárom združenia Klub vojenskej histórie Templári z Hradu Bagras:

„Bolo tu možné stretnúť rytierov so svojimi panošmi a družinami, lukostrelcov či mnícha, krčmára a rôznych iných remeselníkov. Odevy mnohých vďaka svojej historickej presnosti prestávajú byť kostýmami, ale začínajú byť takmer presnými replikami daných historických odevov. Napríklad všetky látkové časti môjho odevu som šil sám, ručne, ľanovou niťou. Mnohé látky sú aj historicky tkané. Vyrábame si napríklad aj štíty. Meče a prilby si ale nechávame na zákazku vyrobiť u špecializovaných remeselníkov.

Súčasťou programu boli aj dve zaujímavé prednášky. O ženách a ich účasti na krížových výpravách od študentky histórie B.A. Kristíny Kállay a o vzniku a začiatkoch Templárkeho rádu od Prof. Mgr. Libora Jana, Ph.D. z Masarykovej univerzity.

Pre všetkých, ktorí majú skutočný záujem o históriu, sú brány Klubu vojenskej histórie Templári z Hradu Bagras otvorené.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky