INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Zničí neseriózna stavebná firma sen o ihrisku?

Zničí neseriózna stavebná firma sen o ihrisku?

Začali na jeseň 2010. Dlho rozmýšľali či ísť do toho. Či sa im podarí premeniť prázdny priestor meniaci sa na smetisko na skutočné ihrisko. Napokon sa pracovníci z Občianskeho združenia Ulita rozhodli a začali zháňať peniaze. Ako by malo budúce ihrisko vyzerať, nechali na deti a mládež z Kopčian. Veď bude ich. Výsledkom stretnutí s architektkou bol konečný nákres ihriska s plochou na futbal, basketbal, boulderovou stenou, stolným tenisom a voľnou plochou na ďalšie loptové hry. Nádej že by sa tento, zatiaľ len papierový, sen mohol naozaj splniť, posilnila i finančná podpora od nadácie Ekopolis. A nebola jediná, príprava a realizácia projektu by nebola možná bez pomoci Nadačného fondu Tesco v nadácii Pontis, O2 Think Big v nadácii Ekopolis a Young4Ba.

Od jesene až do leta 2011 vyjednávalo OZ Ulita s bratislavským magistrátom o odstránení skládky, náletovej zelene a počas roka plochu niekoľkokrát upratovali s pomocou detí a mládeže zo sídliska. Náklady za odvoz odpadu mohli uhradiť vďaka nadačným grantom. V lete 2011 dokonca vďaka nim zorganizovali s mladými zo sídliska susedskú grilovačku, kde projekt ihriska s názvom Včas predstavili asi 90 zvedavým obyvateľom okolitých domov.

výsatba nových strnomov1

Začiatkom roka 2012 získali územné rozhodnutie k projektu. Mohli začať s výrubom náletovej zelene, namiesto ktorej vysadili 10 nových stromov. Na projekte sa bez nároku na odmenu podieľali architektka aj stavebná projektantka. Zapojilo sa množstvo dobrovoľníkov zo sídliska Kopčany aj mimo neho. Jednoducho, zišlo sa množstvo dobrých ľudí, ktorí chceli urobiť dobrú vec, niektorí venovali svoj čas, iní peniaze.

Ľuďom z OZ Ulita pomáhali pri príprave ihriska deti z Kopčian
Pracovníci OZ Ulita a dobrovoľníci

A v lete 2012 konečne získali povolenie na stavbu. Na jeseň boli jednania so stavebnými firmami o cenových ponukách na stavbu ihriska. Napokon vybrali bratislavskú stavebnú firmu Top Trend a v novembri podpísali Zmluvu o dielo. A koncom novembra sa naozaj začalo so stavbou ihriska.

Začiatok stavbných prác
Začiatok stavbných prác

Prvú platbu za stavebné práce zaplatilo OZ Ulita vďaka dotácii Rady vlády pre prevenciu kriminality a prostriedkom vyzbieraným prostredníctvom darov a 2% z dane. V zime a na jar sa stavebné práce zastavili na niekoľko mesiacov kvôli mínusovým teplotám. Na konci apríla mala byť dokončená prvá fáza projektu. Ale po zime už stavebná firma s prácami nepokračovala. Napriek tomu, že si vypýtala zálohu nad rámec dohody, na stavenisko už žiaden z jej pracovníkov neprišiel. Postupne firma prestala komunikovať úplne. OZ Ulita si preto najalo advokáta, stavebná firma sa však vyhýbala i kontaktu s ním.

Dohru teda zrejme bude mať celý prípad na súde. Na výstavbu ihriska sú naviazané dva granty, z ktorých jeden sa končí už tento mesiac a OZ Ulita nemá od stavebnej firmy podklady k jeho vyúčtovaniu. Zdá sa, že viac ako dvojročný sen a snaha o jeho realizáciu vyjdú v nivoč.

Všetko to nadšenie, práca, čas, peniaze boli zbytočné, zničené a vyplytvané „vďaka“ neserióznosti stavebnej firmy.

Dnešný stav
Dnešný stav

O celom prípade sa pred mesiacom dozvedel i starosta Vladimír Bajan a ponúkol OZ Ulita pomoc mestskej časti. „Ak všetko pôjde dobre, v spolupráci s firmou, ktorá rekonštruuje športoviská pre mestskú časť a za pomoci grantu z Nadácie Slovenskej sporiteľne by sme predsa len OZ Ulite a deckám z Kopčian ich sen mohli splniť,“ povedal pre PN starosta Bajan. Či sa to podarí budeme sledovať a informovať vás na stránkach PN.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky