INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kto získa na teplákovom bále baretku od skupiny Lojzo?

Kto získa na teplákovom bále baretku od skupiny Lojzo?

Nech už ste vyznávačmi akéhokoľvek hudobného štýlu, skupinu Lojzo iste poznáte. Jej obľúbenosť bola nepochybne výsledkom charizmy jej zosnulého speváka Mariána Kochanského, jednoznačne rozpoznateľného imidžu a láskavého humoru. Vo svojom žánri boli na Slovensku neprekonateľní a neprekonaní a možno aj preto chcú ponúknuť dnes šancu rovnako zmýšľajúcim hudobníkom. O prvom ročníku ich festivalu Petržalská baretka sme sa rozprávali s dlhoročným členom kapely Lojzo, Tomášom Faborom:

Prečo ste sa rozhodli usporiadať festival humornej hudobnej tvorby?

S touto myšlienkou sme sa pohrávali už dlhšie. V minulosti sme sa zúčastnili takýchto festivalov, ktoré sa konali v Čechách a bola tam vždy vynikajúca atmosféra. A samozrejme sa tam objavil aj niekto nový. Na Slovensku nič také nie je, aj keď iné druhy umenia, ale aj iné druhy hudby svoje festivaly majú. Folk, country a trampská pieseň je menšinový žáner a určite existujú partie muzikantov, ktorým „srandičky“ v textoch, hudbe, alebo v prevedení nie sú cudzie. Ďalším motívom bolo, že všetky známe kapely tohto zamerania – ich členovia, sa viac či menej blížia k seniorskému veku a známych nasledovníkov niet. A keď sa myšlienka ujme, bude to aj spomienka na nášho lídra Maroša Kochanského.

Je podľa vás na Slovensku dosť skupín či spevákov venujúcich sa tomuto žánru?

Práve tento festival by mal dať na to odpoveď. Ale ako som spomenul vyššie, verím že áno. Ľudia sa predsa radi zabávajú, obrovský úspech skupiny Lojzo je toho dôkazom. Tento žáner sa ale v rádiách nehráva – že vraj kapely nik nepozná. A nik ich nepozná, pretože sa nehrajú. Začarovaný kruh. V Čechách majú špecifické rádiá, ktoré sa venujú len takejto hudbe.

lojzo narodky

Koľko sa zatiaľ prihlásilo súťažiacich?

Presný počet prihlášok ešte nepozná,, ich uzávierka je 10. septembra. Ale kapely s ktorými som hovoril, majú veľký záujem sa zúčastniť, keďže sa tomuto žánru venujú a náš festival je príležitosť ukázať sa a možno i porovnať s inými.

Čo budete hodnotiť u súťažiacich?

Našou snahou je podporiť amatérske kapely, či jednotlivcov. Skôr ako hodnotenie to bude teda rada, podanie pomocnej ruky. Bude sa hodnotiť vtip v textoch a hudbe ako aj celková interpretácia skladby, či celej šou. V porote bude textár, hudobník, herec, dramaturg a zástupca kapely Lojzo.

Čo získa víťaz festivalu?

Víťazi získajú zlatú, striebornú a bronzovú baretku. Udelí sa cena divákov, za najlepší inštrumentálny výkon a najlepšiu skladbu. Vystúpia na Teplákovom bále  28. septembra a budú sa môcť prezentovať v Galaprograme na Dňoch Petržalky 2014. Víťaz dostane šancu aj v rádiu.

Slávnostnou bodkou za festivalom bude už spomínaný Teplákový bál. To že ho spoluorganizuje skupina Lojzo o jeho zameraní už niečo prezrádza. Môžete ho ale priblížiť tým čo ho nepoznajú?

Teplákové bály zaviedla kapela LOJZO ako oslavu svojich narodenín. Mimochodom naša kapela, ako máloktorá, oslavuje aj 21. júna meniny. Tieto bály sa oslavovali v poslednú septembrovú sobotu v PKO a bolo na nich v niektorých rokoch až 1 200 zabávajúcich sa. Prvých 15 rokov boli každoročne, potom sme oslavovali plnoletosť 18. A potom už boli len 20, 25 a 30. narodeniny. Minulý rok sme oslavovali 30-te a naši fanúšikovia nás žiadali, aby sme usporadúvali bály každoročne. Organizácia takéhoto podujatia je veľmi náročná, chce to aj sponzorov a my sami nie sme schopní ho organizovať každoročne. Ale pomocnú ruku nám podali KZP a Dom kultúry Zrkadlový háj, skonštatovali sme, že takýto bál by mohol byť výborným vyvrcholením festivalu. A tým, čo o našom bále nepočuli, odkazujem – vynikajúca zábava, dobrá muzika, nejaké prekvapenie, pohodlný odev – tepláky, tričko, tenisky a mastný chleba s cibuľou. A vždy sa nájdu takí, ktorí si svoj outfit ešte nejako vylepšia a „dogabú„ sa na potešenie nás ostatných. Pre myšlienku sa nadchol aj náš starosta Vladimír Bajan a ako účastník viacerých Teplákových bálov, prevzal nad festivalom humornej hudobnej tvorby záštitu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky