INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Jaroš tajne myslí na olympiádu

Jaroš tajne myslí na olympiádu

Petržalský rodák Samko Jaroš je už najlepší snoubordista na Slovensku a spolu s ďalším Petržalčanom, jeho trénerom Matejom Matysom, sú na veľmi dobrej ceste, lebo počas ich triapolročnej spolupráce 16-ročný Samko urobil ďalší výkonnostný vzostup.

,,Môj zverenec sa stále ešte vyvíja, lebo tomuto športu sa začal venovať troška neskoršie. Odkedy sme spolu, urobil veľa dobrej práce. Treba si tiež uvedomiť, že desať najlepších pretekárov na svete robí snoubording už od šiestich rokov, majú vytvorené dobré zázemie. Samko sa ani medzi elitou nestratil, na juniorských MS z 98 štartujúcich skončil trinásty. Bol to veľký úspech, lebo na Slovensku nemáme toľko snehu ako v iných krajinách, a preto aj prakticky celú sezónu trávime v zahraničí. Najviac v Rakúsku, domov chodíme prakticky na dovolenku,“ vraví M. Matys.

O vyše polroka sa uskutočnia v kórejskom Pjongčangu ZOH (9. – 25. 2. 2018. ,,Samko jazdí Svetové poháre, ktoré sú kvalifikáciou na ZOH. Ten systém je nastavený tak, že každá krajina má určitý počet športovcov, ktorí môžu reprezentovať. Celkovo je ich 40, takže kritériá sú prísne. Slovensko má dve miestenky pre ženy a jednu pre mužov. Tento systém je zložitý, do začiatku ZOH nás čaká osem pretekov, v novembri ich absolvujeme každý víkend. Treba nazbierať minimálne 150 bodov a byť aspoň raz v top tridsiatke. V súčasnosti vedúci pretekár SP má okolo 4 000 bodov a v očistenom rebríčku sa treba umiestniť do 40. miesta. To znamená, že 20. Januára, tesne pred olympiádou, sa zostaví rebríček po posledných pretekoch. Spočítajú sa všetky body a ak bude napríklad v prvej štyridsiatke desať Kanaďanov, tak tam nechajú iba štyroch a ďalší šiesti vypadnú. Takže momentálne povedať, či bude stačiť na účasť na ZOH 500 bodov alebo 3 000, sa nedá. Samo na začiatku novej sezóny mal 260 bodov. V očistenom rebríčku je na 55. mieste, potrebujeme teda 15 miest preskočiť, aby sa dostal do elitnej štyridsiatky,“ vysvetľuje tréner.

Samko Jaroš ( na foto s Klaudiou Medlovou) má tento rok má za sebou už sériu Svetových pohárov, ktorú absolvoval v Európe a v USA. ,,Bolo to veľmi ťažké, po sezóne som bol úplne vyšťavený, ale najdôležitejšie je, že som získal ďalšie cenné skúsenosti. Stále som v takom veku, kedy sa ešte učím zdokonaľovať, určite mám lepšiu kondíciu i silu, narástol som, je čo doháňať, ale som lepší ako pred tromi rokmi. Počas leta som absolvoval prípravu na suchu. Gymnastické tréningy v Petržalke v Pengym klube som vymenil za Vajnory, venuje sa mi tréner Štefan Čuvala. Kondičnú prípravu dva až trikrát do týždňa absolvujem v areáli Slávie STU v Ovsišti. Boli sme aj desať dní na snehu v Rakúsku, aby príprava nebola stereotypná. Novým trikom na gymnastike a kondičnej príprave sa už v plnej sezóne nevenujem, lebo nie je na ňu čas. V auguste sme boli tri týždne v Austrálii a potom sme sa na desať dní presunuli na Nový Zéland na preteky SP. Odtiaľ ešte zamierime  na suchú prípravu na Bali. V apríli sa skončila sezóna a nová sa začne v septembri,“ vraví S. Jaroš.

V máji Samko  absolvoval kondičné tréningy s najlepšou slovenskou snoubordistkou Klaudiou Medlovou a spolu sa pripravovali aj v Austrálii. ,,Spoločné tréningy by mali obidvom pomôcť, lebo Samo do prípravy priniesol svoju dravosť a Klaudia, ktorá by mala mať istú miestenku na ZOH, zasa skúsenosť. Kolektív sa dá vytvoriť aj vo dvojici, je to lepšie, ako keby jazdili sami. Každý z nich preferuje nejaké iné triky , navzájom sa výkonnostne potiahnu. Chceli sme do skupiny zobrať aj niekoho z Čiech, ale oni sa rozhodli, že pôjdu rovno na Nový Zéland. Austráliu sme preferovali hlavne kvôli výhodnému počasiu,“ tvrdí M. Matys.

Samko skončil základnú školu a od nového školského roka je študentom súkromného športového gymnázia v Ovsišti. ,,Keďže som stále na cestách, mám individuálny študijný plán. Bude to pre mňa niečo nové, verím, že to zvládnem. Chodím aj na hodiny angličtiny, aby som sa v tomto svetovom jazyku zlepšil. Už dávnejšie je mojím veľkým cieľom dostať sa na zimnú olympiádu. Keby sa mi to nepodarilo, tak to musí vyjsť už na ďalšiu v roku 2022,“ vraví S. Jaroš. ,,Pred sebou má ešte dlhú kariéru, v tomto športe sa dá priemerne súťažiť do takých 28 rokov. Z môjho pohľadu v posledných rokoch bol na Slovensku veľký pokles snoubordistov, ľudia sa začali vracať na lyže, ale v uplynulej sezóne sa to otočilo v prospech nášho športu. Napríklad na rôzne akcie na Donovaloch prišlo dosť snoubordistov. Tento šport má teda určité fázy vývoja, kedy ľudia skúšajú niečo nové a potom sa vrátia k niečomu osvedčenému. Stále nám chýba väčšia mládežnícka základňa, aby deti boli k snoubordingu vedené okolo šiesteho roku. Tak to funguje v USA, kde mládež od 6 do 10 rokov jazdí v organizovaných kluboch. Aj posledný bratislavský klub Frontline funguje už iba v obmedzenom režime. Nový zákon o športe priniesol veľa byrokracie, v súčasnosti neviem zhodnotiť jeho prínos, lebo je stále krátko v praxi. Patríme pod Slovenskú lyžiarsku asociáciu (SLA) a momentálna situácia v nej nie je priaznivá pre sponzorov,“ hovorí M. Matys.

Aj snoubording stojí veľa peňazí, ako je materiálne zabezpečený mladý pretekár? ,,Mám sponzora aj na oblečenie, cesty do zahraničia mi financuje hlavne moja rodina, ktorá ma vo všetkom veľmi podporuje. Stojí to dosť peňazí, celkové podmienky mám lepšie ako dajme tomu pred tromi rokmi. Už dlhšie mi pomáha firma Snowboardzezul a teraz k nej pribudla aj Quiksilver. V tomto športe dominujú Američania a Nóri, celkovo je však v ňom obrovská konkurencia. Snoubording neustále napreduje, treba sa učiť nové triky. Atmosféra na pretekoch je väčšinou výborná, s niektorými jazdcami som sa aj skamarátil, nadviazal som nové známosti. Niekedy som sa venoval aj florbalu, ale keďže som stále na cestách, už nemám na tento šport absolútne čas.“ Samko je na základe dobrých výsledkov podporovaný Slovenským olympijským výborom a takisto aj z Úseku snoubordingu, kde má vyčlenené prostriedky na svoju prípravu. ,,Za tie roky som si už zvykol žiť bez kolektívu. Pravda, niekedy sa stane, že mi chýbajú kamaráti. Na druhej strane v mojom veku vidím už prakticky celý svet a to sú nezaplatiteľné životné skúsenosti, ktoré mi nikto nezoberie. Tréningy mi zaberú všetok čas, okrem učenia nemám už priestor na žiadne záľuby,“ ukončil našu debatu S. Jaroš.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416