INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Engerau

Engerau

Engerau sa popri iných koncentračných táboroch nespomína. Na mapu dejín sa vracia až teraz. Keď prechádzate rušnými petržalskými križovatkami, asi sa vám nevynárajú miesta, ktoré by ste si spájali s jeho čiernou históriou. Námestie hraničiarov, Panónska cesta, Májová ulica, Kopčianska ulica a ďalšie, to všetko bol kedysi nacistický tábor, v ktorom sa odohrával príbeh maďarsko židovských väzňov a ich rakúskych trýzniteľov.

Zachytáva ho výstava Engerau zabudnutý príbeh Petržalky, ktorú práve sprístupňuje Židovské komunitné múzeum v synagóge na Heydukovej ulici. Výstavu si môžete pozrieť do 11. októbra okrem židovských sviatkov, každý piatok a v nedeľu od 10. do 16. hodiny.
Výučný list, pracovná knižka, režijný preukaz železníc, fotografia muža s dcérkami… Oveľa viac toho po vyše sedemnástich stovkách mužov, väznených v koncentračnom tábore Engerau, neostalo. Len niekoľko osobných dokumentov, ktoré boli pre nich tým najcennejším, čo im ostalo ako spomienka na život, aký viedli pred začiatkom druhej svetovej vojny. „Tieto dokumenty sú jednými z mála dokladov o tom, že ten láger vôbec existoval,“ podčiarkol Radoslav Ragač, riaditeľ Slovenského národného archívu.
„Sú jediným zdrojom informácií o jednotlivých väzňoch. Vďaka nim sa z bezmennej masy obetí stávajú konkrétni ľudia s ich vzťahmi, pocitmi, osudmi. Aspoň čiastočne nám pomáhajú vrátiť identitu pre nás doteraz anonymným väzňom z nacistického tábora Engerau,“ poznamenala etnologička Monika Vrzgulová z Dokumentačného strediska holokaustu/ Ústav etnológie SAV, ktorá realizovala vedecký výskum k výstave.

koncentracny-tabor-Petrzalka

Do koncentračného tábora Engerau začali zvážať maďarských židov zväčša z Budapešti na prelome novembra a decembra 1944. O hlade, v snehu a hlbokom mraze mali budovať juhovýchodný obranný val v úseku sever ako súčasť obranného systému, ktorý mal zastaviť postupujúce sovietske vojská.
„Presný počet väzňov v tábore Engerau nevieme, číselné údaje sa pohybujú od 1 730 do približne 2 000. Podobne nie je celkom jasné, ako bol tábor členený,“ pokračovala Monika Vrzgulová. Podľa údajov povojnových viedenských ľudových súdov mal tábor Engerau šesť podtáborov.
Starý háj, dnešný areál Incheby, Jaroslavova ulica, Leberfinger a Nádražná ulica sú miesta, na ktorých sa nachádzali podtábory tvoriace koncentrák Engerau. Väzni bývali v stodolách, maštaliach, na povalách i v pivniciach továrenských a firemných budov
V polovici šesťdesiatych rokov oživili príbeh nacistického tábora Engerau dve reportáže na stránkach Večerníka s názvom Zabudnutý koncentrák. Autori Tibor Michal a Martin Hric zverejnili aj spomienky hrobára Leopolda Prepelicu, ktorý pochovával zomretých aj zavraždených väzňov. Práve vďaka nemu sa podarilo zachrániť niekoľko osobných dokumentov väznených, umučených a zabitých. Potom sa nad príbehom Engerau opäť zavreli vody mlčania. Pomaly, ale isto by sa zabudlo.

koncentrak1
Marhuľový lekvár, makové rezance s cukrom… zapísal si István Horváth na korešpondenčný lístok názvy jedál, po ktorých sužovaný hladom a zimou túžil. „Vystavené dokumenty sú výnimočným a jediným zdrojom informácií o jednotlivých väzňoch. Vďaka nim sa z bezmennej masy stávajú konkrétni ľudia s ich vzťahmi, pocitmi, osudmi a životnými skúsenosťami. Aspoň čiastočne nám pomáhajú vrátiť identitu a ľudskú podobu pre nás doteraz anonymným väzňom z nacistického tábora Engerau,“ uviedla Monika Vrzgulová z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied.
„Ľudia si často predstavujú, že udalosti vojny sa diali ďaleko odtiaľto a neuvedomujú si, že tu za mostom sa odohrala jedna z najtemnejších kapitol na území našej krajiny. Chceme im túto časť histórie ukázať,“ hovorí Maroš Borský zo Židovského komunitného múzea. A – nemali by sme na ňu zabudnúť…
(upr)

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky