INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

„Strycó Vilóóó póď na pivóó!“ – pozýva vlha túto sobotu

„Strycó Vilóóó póď na pivóó!“ – pozýva vlha túto sobotu

Skoro všetky sťahovavé vtáky sa už vrátili naspať na Slovensko a tak máme v našich lesoch v týchto dňoch možnosť počuť hotový koncert. Chceli by ste vedieť, aké vtáky sto sú? Pomôcť vám vedia ornitológovia z watching.sk, ktorí pripravili pre záujemcov krátke kurzy poznávania vtáčích hlasov v lese. Akcia sa bude konať v sobotu a v nedeľu 11.-12.mája od 10:00 – 16:00. Kurzy budú začínať vždy každú párnu hodinu od infostánku umiestnenom v areáli bufetov na bratislavskej Železnej studničke, pri odbočke na Kačín.

Tohtovíkendový kurz je už druhým tento rok. „Počas predchádzajúceho kurzu v apríli sme objavili viacero miest, na ktorých si samčekovia výrazným spevom obhajujú svoje teritóriá. S touto vedomnosťou a za pomoci dobrej optiky nebude teda problém vtáky nielen počuť, ale aj vidieť,“ hovorí ornitológ Ján Dobšovič z watching.sk. Pre začiatočníkov je lepšie, ak ich k poznaniu vtákov vedú odborníci, ktorí vedia rozoznať vtáky aj podľa spevu a v niektorých prípadoch ich vedia aj prilákať. Na učenie je to najrýchlejšia cesta. „Keď si predstavím s akou zlou optikou a s akou amatérskou literatúrou som sa učil ja rozpoznávať vtáky, tak v dnešnej dobe je to omnoho jednoduchšie“ dodáva Ján Dobšovič. ( na titulnom obrázku Regulus ignicapillus – Králiček ohnivohlavý)

Železná studnička apríl 2013
Železná studnička apríl 2013

„Túto akciu sme organizovali aj pred mesiacom a záujem o vtáčie hlasy prejavila asi stovka nadšencov,“ pokračuje Dobšovič. Počas približne hodinového kurzu sa ľudia môžu zoznámiť až s viac ako desiatimi druhmi vtáčích hlasov. Milovníci prírody môžu počuť napr. pinky, drozdy, penice, červienky, brhlíky, sýkorky, zelienky, či kolibiariky čipčavé a spevavé.

„Pri kurze si často pomáhame prepismi vtáčích hlasov do ľudskej reči, napr. spev vlhy, ktorá priletela len nedávno by sa dal napodobniť takto: „Strycó Vilóóó póď na pivóó, chytili hóó bili hóó“ s úsmevom napodobňuje Ján Dobšovič z watching.sk. Srdečne pozývame malých i veľkých záujemcov na tento kurz. Akcia je vhodná pre rodiny s deťmi, psíčkarov s poslušnými psami a aj pre telesne postihnutých záujemcov. Viac info aj na www.facebook.com/bird.watching.sk alebo info@watching.sk

 Železná studnička apríl 2013
Železná studnička apríl 2013

 

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416