INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Na svet sa díva … veľkými očami

Na svet sa díva … veľkými očami

Výtvarníčku Zuzanu Čáni charakterizuje netradičná tvorba. Jej umeleckou múzou sa stali veľkooké, takzvané blythe bábiky. Ich neodolateľné pohľady aktuálne zaplnili petržalské Kafé Lampy.

Od detstva ju fascinovali postavičky s veľkými očami a nebolo nič netradičné, že jej kresbičky „zdobili“ školské zošity spolužiačok. Neskôr Zuzanu Čáni upútali konkrétne blythe bábiky. Zberateľské kúsky však neboli zrovna najlacnejšie, a tak sa rozhodla, že ich začne maľovať. Dnes už predsa len dva kúsky týchto bábik vlastní a sú jej modelmi pri tvorbe. Maľbe sa profesijne venuje od roku 2008 v ateliéri Mgr. Jozefa Kurinca.

Blythe bábiky sú všeobecne  považované za najfotogenickejšie bábiky na svete a ich fotenie, stajlovanie, je vo vyspelých krajinách životný štýl. Na svete nie je veľa umelcov, ktorí ich maľujú, všetci ich len fotia. Tak som sa rozhodla, že budem maliarkou, ktorá bude na obrazoch vyzdvihovať ich neuveriteľné fascinujúci pohľad, ktorý pojme všetky možné pocity od nevinnosti až po démonickosť,“ hovorí na margo svojej výstavy Zuzana. Ako ďalej dopĺňa, chcela touto cestou priblížiť Slovensku tieto bábiky, ktoré sú u nás pomerne neznáme.

 

Takzvané blythe bábiky majú svoj pôvod v Amerike, odkiaľ sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia rozšírili do sveta a svoju slávu zažívajú najmä v Japonsku v podobe samostatných obchodov s príslušenstvom k bábikám.

A ako sa dostali bábiky do petržalskej Kafé Lampy? „Keď sa obrazy bábik stali u nás v byte prekážkovou dráhou a už som čakala, kedy ma manžel upozorni, že čo je veľa, to je veľa, tak som sa  spýtala v ateliéri, kam chodím maľovať. Lucia Ondrušeková, maliarsky talent, mi vtedy poradila práve Kafé Lampy a vďaka pani majiteľke, Andrei Reichovej, som mohla aktuálnu výstavu zrealizovať.

Ako hovorí práve Andrea Reichová, Kafé Lampy víta nadšencov a obdivovateľov umenia  na pravidelných výstavách. „Je úžasné pozorovať, ako sa tvorba týchto výnimočných ľudí dostáva do našich sŕdc. Nie každý si môže diela odniesť do svojich obývačiek či kancelárii, ale často sme svedkami ako ľudia nevedia odtrhnúť pohľad od  niektorých diel,“ dopĺňa a zároveň na margo súčasnej výstavy Bábiky reaguje: „Od apríla tohto roka,  rozšírime umenie aj do ďalších našich priestorov,  a to do sály LAMPY. Pravdupovediac, tento proces, ktorý driemal v našich hlavách dlhšiu dobu. Urýchlila ju však jedna umelecká duša,  pre nás tak trocha éterická žena výtvarníčka Zuzana Čáni. Prišla neohlásene, s obrazmi v aute, odchytila ma pri odchode na iné stretnutie a vyslovila želanie, že veľmi túži čo najskôr realizovať výstavu.“

Túžba sa premenila na realitu a aktuálne môžete podľahnúť podmanivým pohľadom veľkookých bábik i vy na výstave v Kafé Lampy. Ich „kukadlá,“ ale predovšetkým originálne výtvarné stvárnenie jedinečných postavičiek môžete obdivovať do 18. mája 2017. A samy sa presvedčíte, aké emócie vo vás zanechajú.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky