INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

K Lažovi sa chodia testovať aj veľké hviezdy

K Lažovi sa chodia testovať aj veľké hviezdy

Niektorí známi športovci po skončení aktívnej kariéry majú problémy zaradiť sa do riadneho života. To však neplatí pre petržalského rodáka, bývalého výborného útočníka  Miroslava Laža, ktorý  s HC Slovan Bratislava získal štyri majstrovské tituly a pred dva a pol rokom  zavesil korčule na klinec. Pri hokeji však ostal, lebo si na petržalskom zimnom štadióne otvoril hokejové centrum HDC Slovakia, o ktoré je záujem v celej Európe.

o Vedeli ste už dopredu, čo budete robiť po skončení kariéry?

– Dlhšie som rozmýšľal, akým smerom sa budem uberať. V prvom rade som chcel zostať pri hokeji, preto som rád, že sa mi to podarilo. Ako rodený Petržalčan som zakotvil na tamojšom zimnom štadióne, kde máme toto hokejové centrum. Venujeme sa v ňom od malých detí až po profesionálnych hráčov a cez letné obdobie sa tu pripravujú známe hokejové mená. Väčšinou k nám chodia na tri týždne až mesiac. Za ten čas ich zdiagnostikujeme, nastavíme im tréningový plán a pracujeme s nimi aj na tom, aby sme dané chyby odstránili. Tým sa pripravujú na sezónu do svojich klubov. Dá sa to pomenovať ako letná príprava pod medicínskym dohľadom.

o Predstavte nám vaše centrum.

– Fungujeme tretí rok a z roka na rok je to lepšie. Toto diagnostické a tréningové hokejové centrum je svojimi technológiami a vybavením unikátne. Najdôležitejšie na tom je, že zefektívňuje individuálnu prípravu hráčov. Po ich príchode začíname diagnostikou, otestujeme ich, dôležité sú krvné testy. Robíme špeciálnu diagnostiku na suchu v posilňovni, takisto aj na ľade a na hokejovom trenažéri. Na ľade trénerovi hráč utečie, ale na trenažéri ho má na jednom mieste, stále pred sebou a môže s ním trénovať rôzne veci. Hráč takisto vďaka výborným technológiám vidí, ako trénoval, kľúčové je, že je testovaný pri korčuľovaní. Po skončení cvičenia má spätnú väzbu od trénera. Naše programy sme povýšili na úroveň komplexného tréningového programu.

o Ktorí veľkí hráči navštívili vaše centrum?

– Nikolaj Prochorkin z SKA Petrohrad a Bogdan Kiselovič z CSKA Moskva sa v našom centre pripravujú každý rok, aj toto leto sem prídu. Zo Slovákov využili naše služby Martin Štajnoch, Martin Bakoš, Martin Kozák, Miroslav Preisinger, Michal Sersen, Peter Podhradský, Jaroslav Obšut a ďalší hráči. Takisto sme u nás vlani a tento rok mali slovenskú reprezentáciu do 18 rokov. Okrem hokejistov sme u nás pripravovali na Dakar známeho motocyklového pretekára Ivana Jakeša.  Testovať k nám sa chodia aj iní športovci, napríklad futbalisti, tenisti, zápasníci, volejbalisti.

o Hokej je v podstate už celoročný šport, takže ste zrejme dosť vyťažený…

– Počas plnej sezóny je to horšie poobede, v letnom období, kedy sa zasa pripravujú profesionáli, je to ešte náročnejšie, lebo som na nohách od rána do večera. Máme piatich trénerov na plný úväzok, dvaja sú externí, ktorí pomáhajú pri kempoch, celkovo náš tím aj s administratívnou pracovníčkou tvorí osem ľudí. Všetci tréneri hrávali hokej, majú skončenú FTVŠ. S fakultou úzko spolupracujeme a takisto aj so samotným  profesorom Eugenom Laczom, ktorý ma roky pripravoval v Slovane.  Máme aj trénera brankárov, ktorý sa im venuje, lebo na Slovensku je práca s gólmanmi stále podceňovaná. Pracujeme s nimi od malička, každý rok našimi rukami prejde 30 – 40 brankárov. Sú nielen z Bratislavy, ale aj z ostatných častí Slovenska. V minulosti sme privítali aj Jána Lašáka. Máme veľa hráčov z Rakúska, Anglicka, Švédska, Česka, Slovinska, Maďarska a Nemecka.

o Podľa tohto záujmu zrejme máte už teraz dosť prihlásených hráčov na letné obdobie…

– Letné kempy pre malé deti sa nám už plnia, takisto máme už dosť prihlásených profesionálnych hráčov. Akurát čakajú, ako sa im skončí play-off. Po  ňom  nasledujú dovolenky a potom sa prídu už v máji k nám pripravovať.

o Ste poslancom za Petržalku, čo by, podľa vás, táto najväčšia mestská časť z hľadiska športu najviac potrebovala?

– Veľmi by som bol šťastný, keby v Petržalke vyrástla multifunkčná športová hala s niekoľkotisícovým hľadiskom, ktorú by využívali basketbalisti, volejbalisti, hádzanári a ďalšie športy. Zatiaľ sa pripravujú iba v telocvičniach, kde nemajú potrebné podmienky. Skutočne Petržalka veľmi potrebuje takúto halu, to je môj veľký sen, aby sa postavila. Preto som rád, že na pravom brehu Dunaja je zimný štadión a v tomto úžasnom zveľadenom areáli sídli aj futbalový klub FC Petržalka akadémia. Petržalčania majú teda kam chodiť a kde si aj zašportovať.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky