INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Závodisko je na novú sezónu dobre pripravené

Závodisko je na novú sezónu dobre pripravené

V nedeľu 8. apríla sa začne premiérovým mítingom Jarnou cenou Petržalky tohtoročná dostihová sezóna. Do 28. októbra sa uskutoční 20 mítingov, z toho 15 práve na centrálnom hipodróme v petržalskom Starom háji. O tom, ako je na novú sezónu Závodisko pripravené, sme sa sa porozprávali s Jánom Valtýnim, vedúcim úseku dostihovej prevádzky a marketingu.

o Vstupujete už do 40. edície novej sezóny a latku náročnosti určite nechcete podliezť. Tak, ako ste na ňu pripravení?

– Na novú sezónu sa ako každý rok pripravujeme dlhodobo a zodpovedne. Napriek personálnym zmenám vo vedení Závodiska je kontinuita prevádzky zachovaná a nová sezóna nadviaže čo do kvality a rozsahu na tú prechádzajúcu. V propozíciách rovnako ako vlani je 165 dostihov, 138 rovinových a 27 prekážkových. Termínovú listinu sme museli prispôsobiť aj susedným krajinám, samotné propozície sme konzultovali s trénermi na pracovnom stretnutí, ktoré sa nieslo v konštruktívnom duchu. Drobnou zmenou je, že jeden augustový míting sa presunul z Bratislavy do Topoľčianok, takže na dráhe Národného žrebčína sa uskutočnia tri mítingy. Tradične po jednom dostihovom dni je v pláne v Šuranoch a v Senici.

o Z dvadsiatich mítingov vrcholom bude 40. ročník Turf-gala a 26. ročník Slovenského derby s najvyššou dotáciou 64-tisíc eur. Čo nám k nim už teraz môžete povedať?

– Veľmi ma teší, že tieto dva najvýznamnejšie mítingy uvidia diváci na obrazovkách RTVS v priamom prenose. Keďže 3. júna sa uskutoční jubilejný 40. ročník Turf-gala, podľa toho budeme k nemu aj pristupovať. Prihlášky na toto podujatie sú koncom apríla a verím, že sa u nás znova stretne špičková medzinárodná konkurencia. Sme v intenzívnych rokovaniach aj s potenciálnymi reklamnými partnermi. Slovenské derby sa uskutoční v nedeľu, 15. júla. Tento deň je nabitý vrcholnými športovými udalosťami v zahraničí. Súbežne sa bude konať moskovské finále futbalových MS v Rusku, ale aj finále dvojhry mužov na grandslamovom tenisovom Wimbledone v Londýne a vďaka Petrovi Saganovi Slovákmi ostro sledovaná 9. etapa cyklistickej Tour de France z Arrasu do Roubaix. Rozmýšľali sme aj o sobotňajšom termíne, ale napokon sme sa predsa len rozhodli pre tradičnú nedeľu. Nielen preto, že derby vnímame ako niečo posvätné, ale nádejame sa, že tento exponovaný termín vytvorí aj pomerne atraktívny časový priestor vo vysielaní televíznej dvojky. Vlani nám tento prestížny míting vyšiel po všetkých stránkach aj vďaka ideálnemu počasiu a symbolickou čerešničkou na torte bolo víťazstvo Zoriany v Derby. Veríme, že niečo podobné sa podarí aj tento rok.

Jánom Valtýni

o Ktoré mítingy si zaslúžia ešte pozornosť?

– Samozrejme, okrem júnového Turf-gala a júlového Derby sú tu ďalšie štyri klasické dostihy. Hneď prvým magnetom je 13. máj, kedy sa koná také malé ,,Turf-gala“, dva klasické dostihy v jeden deň: Veľká Jarná cena a Jarná cena kobýl. September zasa odštartuje Slovenské Oaks, teda akési „derby kobýl“. A napokon 23. septembra sa uskutoční posledná klasika St. Leger. Naša termínová listina sa nerodila jednoducho, vždy je o hľadaní kompromisov so susednými krajinami. Aj preto sú v kalendári okrem tradičných nedeľných podujatí aj dve soboty: 23. júna Zlatý bičík (v nedeľu 24.6. je v Prahe české derby) a 15. septembra naša Tatranská cena (o deň neskôr sa koná St. Leger vo Viedni).

o Majitelia stajní, tréneri a džokeji sa dožadujú vyšších dotácií. S akým rozpočtom teda pracujete v tomto roku z prostriedkov ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, koľko peňazí je určených na dotácie, majiteľské a chovateľské prémie?

– Pre sezónu 2018 pracujeme s rovnakým „balíkom“ ako vlani. Treba zdôrazniť, že už minulý rok bol rekordný z hľadiska dotácií majiteľských a chovateľských prémií, lebo sme dovedna vyplatili 830-tisíc eur. Musíme si uvedomiť, v akom geografickom a ekonomickom regióne sa nachádzame. Môžeme sa porovnávať s okolitými krajinami, ako sú Česko, Maďarsko a Poľsko. Dostihovým veľmociam Anglicku, Francúzsku či Nemecku konkurovať, samozrejme, nemôžeme. Keď si však porovnáme priemernú dotáciu rovinových dostihov v rámci krajín V4, tak na Slovensku je najvyššia. Za minulý rok to bolo u nás 4 844 eur, v Poľsku 4 431 eur, v Česku 3 246 eur a v Maďarsku 2 993 eur. Keď sa zrátajú rovinové dostihy spolu s prekážkovými, Slovensko je na druhom mieste za Poľskom. Toto je realita, toto hovoria čísla. Aj touto cestou ďakujeme Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR za podporu slovenského dostihového športu.

o V posledných troch rokoch o titul v rovinovom šampionáte bojovali iba Jaroslav Línek a Zdenko Šmida. Myslíte si, že aj v tejto sezóne si to rozdajú o prvenstvo?

– Je to veľmi pravdepodobné, lebo konkurencia jazdcov na Slovensku a ich početnosť je v súčasnosti veľmi nízka. Línek so Šmidom sú ostrieľaní harcovníci, štyridsiatnici, vyhľadávaní a rešpektovaní aj v zahraničí. Jaro Línek vlani veľmi pekne skĺbil jazdenie aj s trénerským remeslom a zaslúžene sa stal rovinovým šampiónom. Šmida počas zimnej prestávky prestúpil zo stajne Autoopravovňa Strnisko k trénerovi Michalovi Ročákovi, kde je síce menej koní, ale Zdenko vďaka svojej priaznivej hmotnosti 52 kilogramov si vždy dokáže nájsť dobrý angažmán aj na iné kone. Takže dovolím si predpovedať, že aj v tomto roku budú Línek so Šmidom bojovať o titul rovinového šampióna. Veľmi som zvedavý na výkony vychádzajúcej hviezdy minulej sezóny Ferdinanda Kránera, ktorý vyhral osem dostihov. Tento talentovaný chlapec sa tiež môže pochváliť priaznivou hmotnosťou, je svetlým zjavom na slovenskej turfovej scéne. Medzi stálice patria Robo Šara či Štefan Budovič. Keby sme tu mali aj Michala Abíka, ktorý pred dvoma rokmi odišiel do Poľska a vlani sa u našich severných susedov stal dokonca šampiónom, situácia by predsa len bola zaujímavejšia.

o Aké novinky ste pripravili v areáli Závodiska? 

–  V rámci našich finančných možností sme sa snažili aspoň o aké-také vylepšenia. Jazdci sa konečne dočkajú sauny, ktorá je pre úpravu ich hmotnosti jedným z najpoužívanejších prostriedkov. Dôležité práce na dráhe nám zhatila pomerne dlhá zima, ktorá sa ťahala až do konca marca, pokúsime sa resty dobehnúť v priebehu sezóny. Snažili sme sa popracovať aj na vlani kritizovanej gastronómii, dva priame prenosy z vrcholov sezóny som už spomínal. V prípravnom období sme sa zamerali aj na metodické a organizačné zmeny. Tie si však všimnú najmä tréneri a ľudia od koní. Keďže sa dostihy konajú cez víkendy, zohnať spolupracovníkov nie je jednoduché. Aj touto cestou by sme radi pozvali každého, kto má rád kone, alebo si chce v nedeľu privyrobiť, nech sa u nás prihlási, na spolupráci sa určite dohodneme.

o Ako to vyzerá s rekonštrukciou areálu, ktorý avizovala pani ministerka Gabriela Matečná na 20. galavečere slovenského turfu?

– V súčasnosti sme v štádiu schvaľovania finančného plánu našej prevádzky na rok 2018, ktorý pôjde do vedenia ministerstva. Konkrétny investičný zámer na rekonštrukciu areálu zatiaľ nebol schválený, ale rovnako bude predmetom rokovania vedenia rezortu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky