INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Výstava Biblia na cestách

Výstava Biblia na cestách

Návod, ako dobre žiť, svedectvo o Bohu, či kultúrny kód kresťanskej civilizácie – aj takýmito slovami charakterizovali najčítanejšiu knihu na svete – Bibliu. Zazneli na vernisáži putovnej výstavy Biblia na cestách, ktorá je v týchto dňoch v Slovenskej pedagogickej knižnici na Hálovej ulici (budova bývalej MŠ). Viac ako 220 exponátov ukazuje premenu Biblie v čase. Jej historické, moderné, ale aj netradičné formy, ako napr. vodeodolné vydanie, či exkluzívna Dalího Biblia.

Návštevníci sa základné informácie o výstave môžu dozvedieť na web stránkach www.biblianacestach.sk, kde nájdu aj veľkú fotogalériu a videá. Nám ju predstavil lektor výstavy, Milan Šurman: „Samotná výstava ponúka viac ako dvesto exponátov Biblie rôzneho formátu a prevedenia, vrátane elektronickej podoby. Zaujímavou je napríklad Biblia ponorená v akváriu, vyrobená z vodeodolného materiálu, ktorého tajomstvo je chránené patentom USA. Biblia do nepohody bola vyrobená pre vodákov, tých, čo radi čítajú vo vani, a teda všetkých, ktorých teší čítať Bibliu pri vode či vo vode.

biblia do vody

Celkom inú formu má Biblia určená obyvateľom ostrova Papua Nová Guinea. Sú to domorodci žijúci vo vnútrozemí, ktorí nechodili do školy, a teda nevedia čítať. Preto pre nich austrálski vedci vyrobili niečo ako mp3 prehrávač, ktorý im text Biblie prehráva v tzv. pidgin-english (zmes angličtiny a ich pôvodného jazyka). Tento prístroj nepotrebuje žiadne batérie, je napájaný solárnou energiou.“

biblia pre papuancov

Najstaršia a najvzácnejšia Biblia, ktorú môžu návštevníci výstavy obdivovať, je z roku 1722. Ide prvé vydanie tzv. Hallskej biblie, ktorú si vydali samotní Slováci. Konkrétne Matej Bel a Daniel Krman, ktorým sa podarilo vyzbierať dosť peňazí, aby ju v nemeckom mestečku Halle nechali vytlačiť v náklade asi 500 kusov a priviezť na Slovensko. Je písaná švabachom a na výstave sú dve jej vydania, už spomínané prvé z roku 1722 a tretie z roku 1766.

halska biblia

Asi najväčším lákadlom je ale Biblia ilustrovaná známym španielskym maliarom surrealizmu Salvadorom Dalím. Ako sa na výstavu dostala, nám porozprával František Kolesár z OZ Biblia na cestách: „Občianske združenie Biblia na cestách bolo založené práve preto, aby sme putovnú výstavu Biblií mali aj na Slovensku, nielen v Čechách, kde sme sa v roku 2009 touto myšlienkou inšpirovali. Vyhlásili sme preto verejnú zbierku biblií, niektoré sme dostali, niektoré zakúpili. Vďaka tomu sme už v roku 2001 prvýkrát vystavovali v Žiline a odvtedy každý mesiac v inom slovenskom meste.

daliho biblia

Biblia ilustrovaná Salvádorom Dalím (listuje sa v rukavičkách) je najväčším exponátom. Kniha bola na Slovensku pred tromi rokmi vytlačená len v počte 333 kusov. Napriek tomu, že jej cena bola ohromná – 2900 eur, bola vypredaná za necelé tri týždne a dnes už sa u nás nedá kúpiť. Prednú stranu zdobí Dalího plastický zlatý podpis a tí, ktorí si ju objednávali, si do neho mohli dať vložiť drahé kamene, čo jej, aj tak vysokú, cenu ešte navýšilo. My ju môžeme na výstave obdivovať vďaka darcovi z Topoľčian, ktorý nám ju venoval, keď sa o našej výstave dozvedel. Nejde pritom o extra majetného človeka, je to stredoškolský profesor, ktorý ju kúpil na Vianoce ako Bibliu do rodiny. Rozhodoval sa, či kúpi auto, alebo Bibliu. Rozhodol sa pre jej kúpu, lebo ju považoval za niečo veľmi vzácne a pre rodinu potrebné. A zároveň bol ochotný nám ju darovať, aby ju videlo celé Slovensko. To je príbeh Dalího Biblie na výstave Biblia na cestách.

vystava biblii

Ako povedal riaditeľ Slovenskej pedagogickej knižnice, Vladimír Grigar, na usporiadanie výstavy v Bratislave netrpezlivo čakali rok a pol. Je určená okrem individuálnych návštevníkov aj žiakom základných a stredných škôl, aby sa aj mladá generácia zoznámila s najvýznamnejšou knihou kresťanských dejín našej civilizácie. Na otvorenie výstavy boli okrem mnohých iných pozvaní aj biblista a prodekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty v Bratislave, Jozef Jančovič, protestantský pastor a teológ Martin Homišin a zástupca saleziánov don Martin Josko, ktorí hovorili o význame Biblie v minulosti i dnes, spôsobe, akým ju čítať a pochopiť.

vystava biblii

A hovorili aj tom, ako a či dokáže v modernej dobe zaujať mladého človeka. Je teda o Bibliu záujem aj v digitálnej dobe? „To je ťažká otázka,“ vraví František Kolesár, „aj preto máme na výstave tablet, aby mladí videli, že Biblia je dostupná v rôznych podobách, aj tej digitálnej, či už ako text alebo napríklad ako komiks. A je fakt, že vďaka digitálnym médiám je text prístupnejší každému. Biblia ako tlačená kniha je zaujímavá najmä pre mladých ľudí, ktorí chcú ísť trošku hlbšie, dozvedieť sa a poznať viac. Oni siahajú po knižnej forme Biblie. Na strane druhej, veľký význam vidím v tom, že žiaci základných aj stredných škôl, ktorí prídu na výstavu, si zrazu uvedomia, že Biblia je reálna kniha. A hoci má za sebou dlhú históriu, nie je to stará kniha. Napriek tomu, že bola napísaná pred tisíc rokmi, má moderné formy, ktoré dokážu osloviť kohokoľvek z nás.“ Výstavu Biblia na cestách v budove Slovenskej pedagogickej knižnice na Hálovej 6 môžete navštíviť do 20. februára.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky