INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Filmoví režiséri v školských laviciach

Filmoví režiséri v školských laviciach

Múzeum školstva a pedagogiky (MŠaP) vzniklo v roku 1970 a odvtedy spravuje vo svojich depozitoch materiály a predmety zo škôl doby minulej. A čo práve ponúka pre návštevníka? Viete, kto režíroval známe, ale aj tie menej známe slovenské filmy Pole neorané, Pacho, hybský zbojník, Drak sa vracia, Nevera po slovensky, Nemožná, Akcia Edelstein, Bambuľkine dobrodružstvá, Víťaz, Let asfaltového holuba, Kruté radosti, Fontána pre Zuzanu, Iba deň? Gemini, Kráľ umiera, Záhrada, Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Môj pes Killer, Kandidát, Slepé lásky, Lóve…? Ani nie, alebo nie ste si úplne istí? Alebo aj ste si istí, ale neviete, prečo sa vás to pýtame? Nuž odpoveď nájdete v ponúkanej výstave Filmoví režiséri v školských laviciach. Výstava je ďalším cyklom zo série osobností v školských laviciach a môžete si ju pozrieť v Múzeu školstva a pedagogiky od pondelka 31. marca.

V minulosti MŠaP pripravovalo výstavy, ktoré mapovali spomienky na školu slovenských športovcov, spevákov, hercov, spisovateľov, tento rok pozornosť upriamilo na filmových režisérov. Tí pozvanie prijali a zaspomínali si na svoju školu, obľúbených aj menej obľúbených učiteľov, spolužiakov, predmety, známky, rozhodovanie kam po základnej a strednej škole. Spomienky smerovali aj k vysokej škole a k tomu, ako ich ľudsky a profesijne sformovala. Ide o zaujímavé a pútavé rozprávania – každé z nich je originálne pre svoju dobu, školské a rodinné zázemie, vlastné osobnostné predpoklady, ktoré sú plné bežných a zaujímavých situácií, pádov, túžob, náhod aj cielených rozhodnutí. Je šťastím pre slovenskú kultúru, že boli nakoniec späté s filmom a filmovým umením. Výstava pozostáva aj z bohatého obrazového materiálu, ako sú vysvedčenia, fotografie, vyznamenania, školské poznámky, zošity a pod.

Špeciálna pozornosť je venovaná klasikovi filmovej réžie Vladimírovi Bahnovi. Tento rok uplynulo sto rokov od jeho narodenia, čo dalo podnet na rozhovor s dcérami Zuzanou, Svetlanou a synom Vladimírom o tom, ako si spomínajú na otca. Súčasťou výstavy je od apríla vzdelávací a popularizačný program Poznaj slovenských režisérov určený žiakom II. stupňa a študentom stredných škôl. Interaktívnym spôsobom sa môžu bližšie zoznámiť s osobnosťami, ktoré zasvätili svoj život filmovej réžii a ich tvorbou.

Ďalším programom múzea je Stredoveká škola, zrealizovaný pri príležitosti 1 150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Vzdelávací program sleduje vývoj vzdelávania v období stredoveku a je zameraný na ukážku fungovania škôl od Staroslovienskeho učilišťa až po Univerzitu Istropolitanu. Je určený pre žiakov základných aj stredných škôl, ktorí si môžu prísť vyskúšať, ako sa v stredoveku pracovalo so školskými pomôckami. Na všetky ponúkané programy je možné sa objednať, bližšie informácie na: www.msap.sk v sekcii „pre školy“.

Každý párny pondelok od 15. do 17. h pripravuje múzeum premietanie digitalizovaných dobových školských filmov. Najbližšie to bude 31. 3. film Bratislava víta svojho prezidenta – Edvard Beneš na oficiálnej návšteve v Bratislave v roku 1945. Múzeum nájdete v Petržalke na Hálovej ulici číslo 16, v prístavbe Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej, oproti Pedagogickej knižnici. Je otvorené v pondelok a utorok od 9. do 17. h, stredu a štvrtok od 9. do 15. hodiny. Vstup aj programy sú bezplatné.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201