INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bratislavská Lýra s Braňom Hroncom

Bratislavská Lýra s Braňom Hroncom

Bratislavská lýra bol v rokoch 1966 až 1989 najpopulárnejší a najobľúbenejší festival populárnych piesní v Československu, ktorý sa konal každoročne v Bratislave. Na lýre vyrástlo niekoľko generácií interpretov a autorov a dodnes je pre nich nezabudnuteľným odrazovým mostíkom v ich kariére. Ovplyvnil nielen dianie na tejto festivalovej scéne, ale aj vývoj populárnej hudby v ČSSR od 1966 až po Nežnú revolúciu.

Dramaturgia Domu kultúry Lúky zaradila do svojho programu od septembra 2017 filmový cyklus Zlatá lýra. Pravidelne v mesačnej periodicite prináša divákom výpovede viac ako 200 jej účastníkov, ktoré sa podarilo zachytiť v unikátnom 10-dielnom dokumentárnom cykle.

Už po siedmy raz vás pozývame na filmový večer s dokumentom o tomto fenoméne československej hudby. V piatok 2. marca o 19. hodine v Dome kultúry Lúky na Vígľašskej ulici.

Hosťom marcového večera Hudobné kino – Bratislavská lýra VII. bude hudobný skladateľ Braňo Hronec, ktorý pred samotným premietaním osobne priblíži divákom hudobný, kultúrny a spoločenský život vtedajšej doby v konfrontácii so súčasnosťou.

Nás zaujímalo, aký bol dôvod, že sa stal súčasťou dokumentu o Lýre: „Dôvod bol jasný. Každý druhy rok sme s mojou kapelou vystupovali na Lýre ako hosť. Okrem toho som bol 15 rokov po sebe členom jury súťaže. Spomínať na pekné chvíle je vždy prijemné. Nepodarené treba čím skôr zabudnúť…“ Samotný dokument hodnotí ako vydarený a najradšej spomína na spoluprácu so svojou kapelou (najskôr sa volala Skupina Braňa Hronca a neskôr sa zo skupiny stalo sexteto, potom sa zo sexteta stal Orchester Braňa Hronca). Na otázky zodpovie aj hosťom marcového filmového večera v Dk Lúky, ktorý sa koná s láskavým zvolením Trigon production a Slovenského filmového ústavu.

Braňo Hronec a Mac & Katie Kissoon Vocal duo, Bratislavská lýra

Braňo Hronec je hudobný skladateľ, klavirista, dirigent, bandleader. Absolvent Štátneho konzervatória (akordeón, klavír) a Vysokej školy múzických umení (kompozícia, dirigovanie). Autor komorných a jazzových skladieb, populárnych piesní a skladieb, filmovej, televíznej, rozhlasovej a divadelnej hudby. Člen a bandleader viacerých jazzových zoskupení, zakladateľ vlastnej skupiny orientovanej hlavne na populárnu hudbu a show, s ktorou úspešne vystupoval takmer vo všetkých štátoch Európy, v strednej Ázii a na Kube, ale aj na medzinárodnom Jazzovom festivale v Prahe.

V období osemdesiatych rokov písal veľa piesní, hlavne pre mladých začínajúcich spevákov – účastníkov kurzu Spevákov zábavného žánru, ale aj hudbu pre film Zlatňanka, televízne inscenácie ako A čo ja miláčik, odmenenou cenou v Talinasku, alebo príbehy z rozprávok Tisíc a jednej noci, O Džaudarovi a jeho bratoch, či Ebenový koník, detský muzikál Stratená pesnička a iné. Pre filmovú spoločnosť Schwarzwald Film písal hudbu k trom TV filmovým rozprávkam: Die Heinzelmaenchen von Koeln, Tuerkenluis a Studňa lásky.

Braňo Hronec pravidelne vystupoval ako hosť aj na medzinárodnom hudobnom festivale Bratislavská Lýra. V roku 1973 prominentný český hudobný kritik Dr. Ľubomír Dorúžka v celkovom hodnotení Lýry pre hlavný český odborný hudobný časopis Melodie v článku Lyra očima prúměru napísal: „Jestliže se občas (např. při posledním vystoupení Fifth Dimension) obdivujeme dokonalosti profesionální prezentace špičkových zahraničních souború, které s naprostou přesností kombinují hudbu, zvuk, pohyb, choreografii, světlo a režii, je třeba říci, že Hroncova skupina dnes takové dokonalosti dosahuje v míře, která obstojí i v nejtežší zahraniční konkurenci…

…Hroncova fantasie na slovenské lidové písně (Hore háj, dole háj) byla ukázkou nejnápaditešího, harmonicky i zvukově nejodvážnejšího zvládnutí moderních výrazových prostředkú, jaké jsem kdy v naší populární hudbě slyšel.“

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky