INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Viac pozornosti stolnotenisovým talentom

Viac pozornosti stolnotenisovým talentom

Petržalčan Zdenko Kríž, generálny sekretár Konfederácie športových zväzov a viceprezident Slovenského olympijského výboru (SOV) je najdlhšie úradujúcim predsedom spomedzi všetkých 222 členských federácií ITTF. Je už 34 rokov na čele československého, resp. slovenského stolného tenisu, 17 rokov je členom Rady riaditeľov ITTF a 19 rokov predsedom veteránskej komisie Európskej stolnotenisovej únie (ETTU). Pričinil sa o organizáciu mnohých svetových a európskych stolnotenisových podujatí. V marci 2016 počas 53. MS v stolnom tenise v Kuala Lumpure mu prezident ITTF Thomas Weikert odovzdal najvyššie stolnotenisové vyznamenanie a to ,,Award of Merit ITTF“ za celoživotný prínos pre tento šport.

o Koľko rokov bývate v Petržalke, čo sa vám na nej páči a čo treba zlepšiť?

– V Petržalke bývam 34 rokov a tak sa už považujem za takého staršieho obyvateľa tejto najväčšej mestskej časti na Slovensku. Na sídlisko Lúky som sa nasťahoval v čase jeho dokončievania a pamätám si na časy, keď tam neboli poriadne cesty a s kočíkom sme sa brodili v blate. Súčasnosť je však oveľa lepšia, táto štvrť Bratislavy občanom ponúka kvalitné služby na dobrý život. Veľkým problémom je však doprava, hlavne v rannej a poobedňajšej špičke. Preto je veľká škoda, že pôvodná myšlienka potiahnuť električku až na koniec Petržalky na Janíkov Dvor sa ešte nepodarila realizovať. Poteší aspoň to, že už prešla cez Dunaj, čo je tiež dosť veľká pomoc pre obyvateľov.

Korčok a Z.Kríž

o Čomu vďačíte za takú dlhovekosť vo vedúcich funkciách?

– Je to záležitosť niekoľkých faktorov. Jeden z najdôležitejších je, že celých 34 rokov funkciu predsedu SSTZ robím zadarmo. Naopak, vzhľadom na to, že som vo viacerých funkciách v európskej a svetovej federácie stolného tenisu, tak ušetrím nášmu zväzu ďalšie peniaze, lebo pobyty na ME a MS mi platia tieto federácie. Ak by som nebol jej členom, tak by mi SSTZ musel zaplatiť účasti na týchto podujatiach. Myslím si, že stolný tenis je už šport, ktorý si zaslúži pozornosť, a preto sa mu snažím odovzdať všetky sily a schopnosti. Takisto musím povedať, že za roky môjho šéfovania som mal vo výkonných výboroch a predsedníctvach vyše sto ďalších spolupracovníkov. Vytvorili sme veľmi dobrý tím a k tejto dlhovekosti mi pomáha aj funkcia generálneho sekretára Konfederácie športových zväzov, lebo si myslím, že dobre ovládam športovú diplomaciu a športové zákony. Takže aj to prispelo k tomu, že som na čele SSTZ tak veľa rokov. Samozrejme, stolný tenis mám dokonale zmapovaný na celom Slovensku. Máme vyše 700 klubov, takže aj osobný kontakt zohráva veľkú úlohu. Pravda, rozhodujúce sú voľby predsedu a v nich som bol vždy úspešný.

o V Petržalke je veľa mládeže, akú základňu má stolný tenis v tejto najväčšej mestskej časti na Slovensku?

– Žiaľ, Petržalka nemá nejaké špecializované podmienky na stolný tenis. Samozrejme, v školách sa hrá, ale chceli by sme, aby k tej infraštruktúre dostali možnosť aj špecializované stolnotenisové haly. Pravda, je to zložité, lebo v súčasnosti sa stavajú hlavne futbalové a hokejové štadióny. Keď je dobrá vôľa, na hranie stolného tenisu stačia aj telocvične, lebo nie je náročný na veľké priestory. Osobne pociťujem, že v Petržalke máme veľké rezervy, lebo som presvedčený, že je tu dosť stolnotenisových talentov, ktoré by sme mohli využiť. Bratislavský mestský stolnotenisový zväz sa skôr opiera o tie staré tradičné bašty, preto musí aj Petržalke venovať väčšiu pozornosť.

o  Už roky sa o tom hovorí, že Petržalka potrebuje špecializovanú športovú halu pre viaceré športy. Dočkáme sa jej niekedy?

– Petržalka by si zaslúžila takú halu, kde by mohli dostať šancu všetky takzvané inddorové športy a bola by taká multifunkčná, že by sa dala využiť aj na kultúru. Takže by si na seba vedela zarobiť a pritom by nemusela byť drahá pre športovanie mládeže. Prvotná investícia je vždy potrebná a to sa veľmi súkromníkom neoplatí, preto by v tejto otázke mal pomôcť štát. V predvolebných programoch županov sa objavili veľké sľuby, super myšlienku predstavuje vybudovanie Parku športu v Petržalke, tak som zvedavý, či sa niečo zmení a podarí aj niečo realizovať.

o Stále si myslíte, že v Zákone o športe aj po novelizácii váš zväz cíti väčšie administratívne zaťaženie, zviazané ruky na skutočnú prácu?

– Zákon o športe je kontroverzný, hoci uznávam, že po dlhých rokoch priniesol viac peňazí do športu. Náš zväz na rok 2017 dostal 603-tisíc eur. To je pozitívne, ale na druhej strane priniesol obrovskú administratívnu záťaž. Najmä menšie zväzy, ktoré dostali navyše peniaze, ich musia minúť na to, aby naplnili literu zákona. Zákon o športe je veľmi reštrikčný, jedna malá chyba alebo zmeškanie odovzdania podkladov o jeden deň znamená stratu celého ročného rozpočtu. Napríklad vlani horolezcom zobrali celý rozpočet, lebo týždeň meškali s podkladmi, keďže boli v tom čase niekde v Južnej Amerike. Nárast pre niektoré zväzy vyzerá veľmi dobre, lebo dostali milióny eur (futbal, hokej, tenis). Ďalšie zväzy zaznamenali  nárast v desaťtisícoch a iné v niekoľkých tisícoch eur, ale povinnosti stúpli všetkým. Nám napríklad výrazne, najmä v súvislosti s informačným systémom o všetkých športovcoch, ktorých máme okolo desaťtisíc. Takže o každom nájsť 26 údajov a dať do systému si vyžaduje veľa času. Takisto sa musia zverejňovať všetky finančné operácie na internete a znova je to administratívne náročné. Museli sme rozšíriť sekretariát a zrejme ho posilníme o ďalších pracovníkov, lebo pri súčasnom počte sa to dá len ťažko zvládnuť. Tento problém však majú všetky zväzy. Pravda, rozdiel je v tom, či máme rozpočet niekoľko miliónov, alebo 600-tisíc eur na celý rok. Pre rok 2018 by sme mali vedieť rozpočet niekedy v januári. Doteraz ministerstvo školstva ešte neoznámilo, koľko financií dostanú zväzy. Sme však optimisti, veríme, že to bude viac peňazí.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky