INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Mor ho! V lavici aj pred ňou

Mor ho! V lavici aj pred ňou

Bez zjavného dôvodu som na prvú septembrovú nedeľu pri rannej káve začal recitovať Pozdrav z Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy. V duchu. Recitovanie v duchu mi ide  celkom  dobre. S dvoma zaváhaniami som to zvládol kompletne.  Asi mi niekde v hlave zostalo neporušených pár  mozgových závitov z mladosti.  To ma potešilo. Popoludní som si uvedomil, že deti na druhý deň  idú  po prázdninách  opäť  do školy.

V pondelok  navečer  mi telefonovala tunajšia dedinská známa. Jej dcéra recitovala na otvorení  školského roka  v  kulturáku.  Vraj úryvok z  Mor ho! Od Chalupkovie Sama. Najskôr som si myslel, že text je  náročný  a na takúto príležitosť málo optimistický.  Potom som však názor zmenil. Názov sa  presne hodí na to, čo sa v našej milej  vlasti deje v laviciach i pred nimi.  Aspoň podľa toho, čo o školstve čítam a počúvam.

V našej dedine školský rok začínajú vždy omšou v kostole. Možno aj preto sa v posledných rokoch počet  prepadnuvších jedincov znížil na minimum. Vlani  bol jediný. Bolo  by dobré   spýtať sa ho, či bol na omši.

Podľa všeobecne známej vety, niektorí ju považujú za mýtus, rodina vychováva, škola vzdeláva.  Skúšam si predstaviť, ako tú prvú časť hesla napĺňa istý tunajší  príležitostný opilec a subjektívny idealista. Ten je totiž známy vetou – Co nevidím, to neni.

Ešte šťastie, že nikto podobný nie je členom miestneho pedagogického zboru. Takému by nepomohla ani požadovaná hodina dejepisu v týždni navyše.  Myslíte si tiež, tak ako naše ministerské úradníctvo, že to je tá spásonosná ingrediencia, ktorá vylepší chuť polievky uvarenej z nenávisti a  netolerantnosti?  A čo tak dobrý učiteľ?

Ešte je tu jedna vec, ktorú treba dotiahnuť. Čítanie s porozumením.  Ak to chápem správne, žiak by mal tomu,  čo číta,  aj rozumieť.  A to doteraz tak nikto  neučil? Ja mám skúsenosť, že áno. Možno som mal iba šťastie.

Spomínam si, ako sme sa pripravovali na jednotlivé predmety a niektorých sa desili. Určite to poznáte. Už v základnej škole sme mali jasno. Toto áno a toto určite nie. Dejepis, chémia, fyzika, matematika, umenie … Nikto  mi však nehovoril  o tom, ako  všetko spolu súvisí. Asi som nemal šťastie.

Ak by to bolo v mojej moci,  učebné osnovy by som obohatil ešte aspoň o jeden predmet. Zvedavosť. Prečo a ako byť správne zvedavý. Vždy a všade.  Zvedavosť  je  najlepšie  palivo do nášho motora. Aj bez navigačného prístroja sa dostaneme nielen na miesto  vzdialené, ale aj správne.

Spomínam si, ako mi istý múdry muž v mladosti  vtĺkal do hlavy, že  dôležité je nielen čo nám povedali, ale aj to, čo nám nepovedali.   Aby sme vedeli, či nás niekto vedie správnym smerom, za ručičku, alebo rovno za nos.

 

P.S. : Je mi smutno, že už nikdy nebudem za trest  po škole. Že  už nikdy nezažijem  veci, ktoré  takému  vážnemu verdiktu predchádzali.

 

 

 

Oskar Král

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky