INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalka, ako ju nepoznáte

Petržalka, ako ju nepoznáte

Kedysi najväčšia obec na Slovensku, dnes najväčšie sídlisko v strednej Európe. Až po vyše tridsiatich rokoch od jeho založenia sa dočkalo sprievodcu Petržalkou, v ktorom nájdete jej dávnejšiu aj nedávnu minulosť. Čas so sebou odniesol nielen starú zástavbu a sady, ale aj mnohé umelecké diela inštalované len pred pár desaťročiami, či maľby na panelákoch, ktoré neprežili zatepľovanie.

Plnofarebný sprievodca obsahuje vyše tristo fotografií a dobových dokumentov, prináša podrobné informácie nielen o jednotlivých častiach Petržalky, ale aj opisy takých utopických projektov, akými bolo napríklad bratislavské metro – na sídlisku ešte dnes nájdete porozhadzované jeho rozostavané časti. Vtedajšie plány na Bratislavu s viac ako miliónom obyvateľov sa nenaplnili. Ďalšou utopickou časťou sprievodcu sú strany venované medzinárodnej architektonickej súťaži, ktorej ocenené projekty počítali s veľkorysou výstavbou. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 však zhatil ambiciózne plány a skončilo to pri lacnejších riešeniach s nedokončenou infraštruktúrou. Stavať sa začalo v roku 1973.
Betón sa tiahol celou petržalskou históriu minulého storočia. Svojským predskokanom panelákov bola sieť bunkrov a opevnení, z ktorých mnohé stoja dodnes. Mali nás chrániť pred nacistami, tí potenciálnu bojovú líniu šikovne obišli v roku 1938 na viedenskej artbitráži, keď Petržalka pripadla Ríši. Na slávnej fotografii z tohto obdobia sa Adolf Hitler pozerá z petržalského brehu na Bratislavu.
Na takmer dvesto plnofarebných stranách sprievodcu nájdete okrem obsiahlych informácií o všetkých historických pamiatkach, budovách, umeleckých dielach, kuriozitách, voľnočasových atrakciách a niektorých službách, aj množstvo textov z bohatej petržalskej histórie, ako aj texty zaoberajúce sa napríklad petržalskými kultúrnymi zariadeniami, alebo architektúrou a urbanizmom sídliska. Kniha je členená na kapitoly podľa jednotlivých častí Petržalky na nábrežie, Dvory, Háje, Lúky a okolie. Autorom nápadu, aj väčšiny fotografií a textov v knihe je Martin Kleibl. Pred dvoma rokmi vydal malú, zadarmo rozdávanú brožúru, ktorá bola predskokanom knižky. Kniha je dostupná v bratislavských kníhkupectvách Artforum, Panta Rhei, Martinus a Gorila, nájdete ju aj v kníhkupectve v Slovenskej národnej galérii. Aktuálne informácie o knihe sa dozviete na internetovej stránke www.konduktor.sk.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky