INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Malá doba ľadová Tamary Heribanovej

Malá doba ľadová Tamary Heribanovej

Najnovší román Tamary Heribanovej sa dá interpretovať aj ako vztýčený prst. Ak nedáme priestor láske, porozumeniu, zodpovednosti za toho druhého, môže sa stať, že príde k absolútnemu kolapsu. Talentovaná autorka poskytuje v románe nemálo námetov na rozmýšľanie o tom, prečo je náš život taký, aký je, a prečo v ňom nemožno dosiahnuť všetko, po čom túžime.
V knižke Malá doba ľadová sa Tamara Heribanová s nevšedným espritom, sviežim humorom a ľahkou bezprostrednosťou vyjadruje k pálčivým problémom mladej generácie. V centre jej rozprávania sa ocitla láska ako niečo, čo korunuje celé bytie človeka. A nechýbajú v ňom motívy, ktoré takúto lásku znemožňujú alebo jej prinajmenšom prekážajú stať sa voňavým kvetom, po akom sa všetci načahujeme, ale málokto sa ho aj dotkne. Láska Emmy a Alexa sa po všetkých nádherných i dramatických peripetiách nekončí vytúženým happyendom. Nekončí sa ani tragédiou. Podstatné však je, že sa nekončí. A nekončí sa ani príbeh jej matky emigrantky a dvoch sestier, z ktorých každá vlastným životom napĺňa svoju predstavu o emancipácii súčasnej ženy.

„Román Malá doba ľadová nie je len o výraznom ochladení citov. Je to aj príbeh o hlbokej láske, ktorá sa akoby nedokázala naplniť. Hlavná hrdinka miluje, je milovaná a predsa nejde o štandardný vzťah. Najsilnejšie príbehy lásky však boli a dodnes sú tie nenaplnené, zoberme si Romea a Júliiu Williama Shakespeara, Petra a Luciu od Romaina Rollanda či Jennifer a Oliver u Ericha Segala. Nenaplnená láska ostáva dokonalá, je to mix spomienky a túžby, naviac ostáva zakonzervovaná, nestarne,“ dodáva Tamara Heribanová.

Tamara Heribanová už počas štúdia v Rakúsku sa autorsky podieľala na knihe Jugendliche schreiben gegen das Vergessen. V roku 2010 debutovala prózou Predavačky bublín. O dva roky neskôr jej vyšla novela Bola to len láska a kniha pre deti Misia Eva, prísne tajné, ktorá získala 3. miesto v čitateľskej ankete Kniha roka a cenu v Najkrajšie knihy Slovenska 2012 v kategórii literatúra pre deti a mládež. Poviedky Tamary Heribanovej boli preložené a publikované v antológiách a časopisecky v Rakúsku, Holandsku, Srbsku, Česku a na Taiwane. Je členkou Slovenského centra PEN a internou doktorandkou v Ústave svetovej literatúry SAV. V súčasnosti jej vo vydavateľstve Ikar okrem románu Malá doba ľadová vychádza aj kniha pre deti Misia Eva v Thajsku.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky