INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Napísané zostáva

Napísané zostáva

Z Bibliotéky sa dá odniesť všeličo: knihy, CD, DVD, hračky, podpisy od osobností… Ale najdôležitejšie je predsa len – slovo. Pre mňa to bolo slovo básnika Jána Buzássyho. Knihu – rozhovor Byť svoj s ním urobil Ján Štrasser a vydalo Literárno-informačné centrum. Jeho riaditeľka Mirka Vallová si všimla, že Ján Štrasser tak dlho krúžil okolo svojho spolubesedníka, až z neho vydoloval odpoveď, na ktorú čakal. Pre mňa – pri čítaní knihy neskôr večer doma – boli často tie odpovede prekvapujúce. Poznám básnika celý svoj dospelý život, a predsa! Možno preto toľko prekvapenia, lebo Ján Štrasser je v tejto knižke viac ako prítomný. Má svoju metódu tvorby, a preto sú jeho knihy s osobnosťami štýlotvorne čisté, v niečom podobné. Nič nie je vymyslené, všetko je to pravda, no pravda máva rozličný tvar aj tvár. Štrasserovská je útočná, akoby sa chcela dobyť do centra a odtiaľ udávať smer. Básnik Ján Buzássy je človek mierny, vľúdny, s veľkým zmyslom pre harmóniu. Sám hovorí, že jeho tvorbu vystihuje kresťanská etika:

„Zlo je len nedostatok dobra. Človek bojuje proti zlu tým, že rozširuje dobro. Nie je isté, či sa tým zlo potlačí, no ty si vytvoríš svoj priestor, kde môžeš uplatniť svoje dobro.“ To sú slová, ktoré som si odniesla priamo z bibliotéky. A ešte tieto:

„Píšem,“ povedal básnik Ján Buzássy, „pretože si myslím, že čo má byť napísané, musí byť napísané. Aj keby to čítali iba dvaja ľudia na svete, aj keby to nečítal nikto. Napísané zostáva.“

Napriek tomu, že sa na nás valia plytké, úbohé postrihané počarbané obrázky, napriek tomu, že hluk zaplavuje nielen uši, ale predovšetkým ľudské vnímanie, zdá sa, že básnik má pravdu. Napísané zostáva a svojou silou dokáže prehlušiť všetky tie lacné vábenia.

Ešte o niečom ma tohtoročná Bibliotéka presvedčila. Ľudia stále čítajú! Petržalská strana Dunaja a jej Incheba sa stala na štyri dni centrom rozumu aj citu. Boli tu básnici, boli tu prozaici, boli tu vydavatelia – a boli tu najmä ich čitatelia. Známe tváre na improvizovaných javiskách i v hľadiskách. Priatelia.

Videla som v týchto dňoch film Veľká nádhera. Rodený Neapolčan, režisér Paolo Sorrentino, ponúka obraz novinára Jepa ( v podaní Toniho Servilla), ktorý prišiel do Ríma a nechcel byť svetákom. On chcel byť kráľom svetákov! A aj sa ním stal. Vo filme ho nájdeme ako jubilanta – má šesťdesiat päť rokov, dosiahol všetko, po čom túžil, pohybuje sa v tých najskvostnejších salónoch, robí rozhovory s hviezdami a vychutnáva si ten kráľovský život. No prichádza na to najpodstatnejšie: v tomto veku vedia ľudia o sebe už takmer všetko, poznajú svoje slabosti, svoje schopnosti i poklesky, mohli by sa navzájom zraňovať (a aj to veľmi často robia). Prečo? „Majme sa radi,“ povie Jep v jednej citovo obnaženej scéne. Áno – čo iné nám zostane, ako tá láska, ktorú si rozdáme?

Spomenula som si na tento film práve na Bibliotéke. Na jednom z pódií Marián Gaišberg hral zhudobnenú poéziu Jána Buzássyho, na druhom Štefan Bučko recitoval verše Miroslava Válka. O chvíľu na inom pódiu poetka Danka Podracká hľadala spolu s básnikom Jánom Zamborom tajomný kód Válkovej poézie. Veľká nádhera, napadlo mi. Veľká nádhera! Na javisku i v hľadisku, v uličkách pomenovaných po slovenských spisovateľských velikánoch boli ľudia, ktorí majú určite svoje hodnotové kritériá zasadené veľmi rôzne, a predsa necítili potrebu súťažiť, bojovať. Rozprávali sa. Vnímali sa. Lebo aký význam majú všetky tie smiešne ideologické spory? Ako hovorí kráľ svetákov v Sorrentinovom filme, slávny novinár Jep: Nič iné nie je dôležité, len sa majme radi! Takí, akí sme. Myslím, že dobrá literatúra nám v tom pomôže.

Bibliotéka 2013 zavrela svoje brány, knihy sú už opäť v kníhkupectvách. Ale čakajú na nás. Ich posolstvo je, chvalabohu, čisté. Funguje to.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky