INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Folklór z celého Slovenska si našiel cestu do Petržalky pred 20 rokmi

Folklór z celého Slovenska si našiel cestu do Petržalky pred 20 rokmi

„Pamätám sa, ako za mnou prišiel starosta Vlado Bajan, že čo by som povedal na to, keby sme začali v Petržalke organizovať folklórne večery a mne až srdce zaplesalo,“ spomína Ondrej Lenár, vedúci DK Zrkadlový háj na začiatky tohto podujatia, ktoré odštartovalo svoju 20. sezónu a ktoré už dávno prekročilo hranice Petržalky.  

A vstup do jubilejnej sezóny bol naozaj veľkolepý. Nemohol chýbať súbor Očovan, ktorý Večery autentického folklóru odštartoval a je ich najčastejším hosťom, ani súbor Šumiac či Ekonóm, ktorí sú tiež stálicami medzi hosťami. „Do Petržalky vždy veľmi radi prídeme, lebo starosta má folklór jednoducho v krvi a v dobrom ním nakazil asi všetkých Petržalčanov, lebo vždy je tu plný dom,“ hovorí Pavel Holík z Očovanu.

Prvý večer tejto sezóny ale obohatili aj finalisti súťaže Zem spieva – sestry Matákové, Štefan Štec a Ľudová hudba Martinky Bobáňovej. V dvojhodinovom, tentoraz skutočne výnimočnom  programe, ktorý moderoval skvelý Ján Jankov (ako inak – z Očovej), sa vystriedalo množstvo folkloristov a ešte viac ich azda bolo v hľadisku.

„Často chodím na večery autentického folklóru,  ale to, akých účinkujúcich sme videli v piatok večer, to bolo nad všetky naše očakávania. Vďaka starostovi Vladimírovi Bajanovi a Ondrejovi Lenárovi sme  videli už veľa krásnych, profesionálnych vystúpení.  No a ani sa neodvážim menovať všetkých, ktorí posledný večer účinkovali, aby som na niekoho nezabudla. Čo vystúpenie, to úžasný zážitok,“ vyznala sa Ružena Borzová.

„Večery autentického folklóru nám môžu skutočne všetci závidieť,“ hovorí Ľudmila Vidová, pôvodom z Hriňovej, no už tridsať rokov Petržalčanka. „Stretávame sa na nich nielen rodáci, keď príde napríklad Detvan, ale aj susedia a kamaráti, ktorí si na ten svoj kraj zaspomínajú zas počas iných večerov.“

„Na Slovensku žije veľa úžasných (aj mladých ľudí), ktorí sa vo voľnom čase venujú tradíciám, tancu a spevu, a to nielen v súboroch. Ukázať týchto ľudí v krásnych krojoch na pravidelnom podujatí, ktorí predstavia Slovensko prostredníctvom nádherných piesní a tancov práve v našej Petržalke, je jedinečné na Slovensku. Tým skôr, že sa sem pred viac ako 40 rokmi prisťahovali ľudia z rôznych končín našej krajiny, vždy si nájdu v Petržalke nejakých rodákov, a o to sú tie chvíle vzácnejšie. Keď som sa s touto myšlienku pred rokmi pohrával, netušil som, že sa podujatie stretne až s takýmto ohlasom,“ povedal petržalský starosta Vladimír Bajan.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky