INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Éterickosť v poézii stále oslovuje duše ľudí

Éterickosť v poézii stále oslovuje duše ľudí

Začínal v Petržalských súzvukoch, dnes vydáva svoju debutovú básnickú zbierku. V roku 2012 sa stal laureátom literárnej súťaže Wolkrova Polianka 2012, kde rok predtým získal aj prvé miesto. Pravidelne získaval ceny aj v iných literárnych súťažiach. Svoje básne publikoval v literárnych časopisoch RAK, Dotyky, Slovenské pohľady a Divoké víno. Básnická zbierka Ukryté v dotykoch, ktorú pred pár dňami vydal, je plná osobných tajomstiev, vyznaní k milovanej osobe, ale aj melancholickejšie ladených, kontemplatívnych a reflexívnych básní. A Petržalčan Martin Chudík verí, že éterická zložka poézie nikdy neprestane oslovovať duše senzitívnych čitateľov:

Básne som začal písať pred 5 rokmi. V tom čase to boli len prvé básnické pokusy, ku ktorým ma inšpirovala láska. Odvtedy som písať neprestal a poézia sa stala mojou súčasťou, je pre mňa akýmsi životným štýlom. Ponúka mi priestor na odreagovanie sa od každodenných povinností a vyjadrenie svojich pocitov a myšlienok.

Komu je vaša poézia určená?

– Píšem pre seba a pre ľudí, ktorí si v mojich básňach nájdu niečo, čo ich osloví, poteší, povzbudí, niečo, s čím sa stotožnia a možno im to pomôže prekonať ťažké chvíle.

Krst - Viera Némethová, Erik Ondrejička, Martin Chudík, Roman Michelko (photo by Martina Grmanová)
Krst – Viera Némethová, Erik Ondrejička, Martin Chudík, Roman Michelko (photo by Martina Grmanová)

Kto hodnotí vašu tvorbu?

– Mojimi kritikmi sú všetci čitatelia. Svoje básne publikujem aj na blogoch, kde je široká základňa čitateľov. A teraz, keď mi vyšla debutová zbierka básní Ukryté v dotykoch, sú to aj spisovatelia a literárni kritici, ktorí svojimi recenziami hodnotia moju tvorbu.

Čo vás inšpiruje?

– Inšpirujú ma podnety z vonkajšieho a vnútorného sveta. Verím, že každý okamih, či už smutný alebo šťastný, každý človek, ktorého stretneme, úsmevy, slová, sa nás istým spôsobom dotýkajú a formujú nás do podoby, v akej sa aktuálne nachádzame. Všetko je Ukryté v dotykoch.

Ste Petržalčan, inšpirovalo vás v básňach nejakým spôsobom aj sídlisko?

– Keďže pre moje básne sú charakteristické časté prírodné motívy a časť Petržalky, v ktorej bývam, je celkom bohatá na zeleň, dá sa povedať, že istým spôsobom ma aj sídlisko inšpirovalo k niektorým obrazom a výjavom v básňach. V okolí nášho paneláka rastie niekoľko smutných vŕb, ktoré sa premietli do jedného verša básne Naposledy (Za súmraku počuť šepkať vŕby…).

Vydali ste debutovú zbierku, čí to bol nápad?

– Bol to môj sen už niekoľko rokov. No od zrodenia sna k jeho splneniu býva dlhá a neľahká cesta. Motivovali ma k tomu aj čitatelia, ktorí sa ma často pýtali, či už mám vydanú zbierku a že by si radi prečítali moje básne aj v knižnej podobe.

Myslíte, že dnes majú ľudia záujem o poéziu?

– Aj keď má poézia úzke spektrum čitateľov, myslím, že je ešte stále dosť ľudí, ktorí si radi oddýchnu pri čítaní básní. Poézia má v sebe éterickú zložku, ktorá nikdy neprestane oslovovať duše senzitívnych čitateľov.

* * *

Martin Chudík (1988) je mladý básnik žijúci a tvoriaci v Bratislave. Vyštudoval biológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Už niekoľko rokov sa javí ako výrazný talent. V roku 2012 sa stal laureátom literárnej súťaže Wolkrova Polianka 2012, kde rok predtým získal aj prvé miesto. Básnická zbierka Ukryté v dotykoch je jeho debutovou zbierkou. V prvej časti, Šepkanie, básnik postupne odhaľuje svoje tajomstvá, detailne vykresľuje obraz vzťahu medzi ním a milovanou osobou, v láske nachádza vnútornú rovnováhu. V druhej časti, nazvanej Tulák, sa objavujú melancholickejšie ladené, kontemplatívne a reflexívne básne. Autor v nich putuje, hľadá stratenú harmóniu, cestou dozrieva a opätovne sa „znovuzrodí“.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky