INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Romantický Nesbo v bielej zbroji

Romantický Nesbo v bielej zbroji

 

Najúspešnejší autor detektívok zo severu Jo Nesbø nám ponúka román, ktorého hlavnou postavou je dokonale súcitný antihrdina. Neovláda nič, čo by mohlo byť pre ostatných užitočné. Na čo sa teda hodí? Je perfektný zabijak. Väčšinou likviduje ľudí, ktorí si to zaslúžia, a nie je to pre neho žiadna veda. Keď zabíjate ľudí, ťažko sa s niekým zblížite. Zrazu však Olav stretol ženu svojich snov. No má problém, je to šéfova manželka a jeho úlohou je popraviť ju, – toľko z charakteristiky knižky od vydavateľstva Ikar. A realita? Harry Hole je štastný so svojou Rachel a my máme nového hrdinu. Blonďavého severského obra s dobrým srdcom. Krv na snehu je útla knižočka s bielou obálkou. Tento román je skôr ako dlhá poviedka, nedá sa prečítať inak ako na jeden nádych. Jeho atmosféra sa vám dostane pod kožu a po prečítaní zostane zvláštne príjemný pocit. Hoci má kniha konce dva, ten prvý je ozajstnejší. A dobrý dojem z neho neprebije ani realita druhého.

Koncom októbra prinieslo vydavateľstvo Ikar aj voľné pokračovanie Polnočné slnko. Odohráva sa v 70-tych rokoch na ďalekom severe Nórska v dedine Kåsund. Jej obyvatelia sú laestadiáni, členovia náboženskej sekty, ktorá zväzuje ich životy prísnymi pravidlami. Jedného dňa ich pokoj naruší cudzinec Ulf. Tvrdí, že prišiel loviť vtáky. Na lovca však nevyzerá, dokonca nemá ani pušku. Nikomu nechce prezradiť, že jedinou korisťou, ktorú  tu chcú uloviť, je on sám. Zradil totiž Rybára,  najväčšieho zločinca v Osle. Medzi ním a jeho osudom stojí len ovdovená krásna Lea a jej syn Kurt. Nie je isté či sa Jo Nesbø nezamiloval, lebo až takého romantického ho nepoznáme. Na rozdiel od prvého románu je jeho pokračovanie len slabým odvarom, rovnako  ako dej a aj hlavný hrdina. Je to možno prvýkrát v románoch tohto autora kedy sú vedľajšie postavy zaujímavejšie ako hlavná. Napriek tomu, že Jon Hansen nemá Olavovu charizmu, je to príjemné oddychové čítanie. Stále platí, že kúpou knihy od tohto norskeho autora chybu nespravíte.

Jo Nesbø (1960) – súčasný nórsky spisovateľ, pôvodným povolaním ekonóm a finančný analytik. Za svoje kriminálne romány získal celý rad literárnych ocenení. Patrí medzi najprekladanejších autorov súčasnosti. Jeho knihy vyšli  vo vyše 40 jazykoch v 140 krajinách. Z nórskeho originálu oba romány preložil Jozef Zelizňák.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky