INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Atentátnika zachraňujú novinárske reálie

Atentátnika zachraňujú novinárske reálie

Kníhkupectvá ponúkajú bestseller „kráľovnej švédskej krimi“ Lizy Marklundovej – Atentátnik. Ťažia z vynikajúcej povesti severských spisovateľov Larssona Stiega či Jo Nesba. Napokon aj námet sľubuje zaujímavé čítanie – výbuch bomby na štokholmskom olympijskom štadióne, súvisiace zmiznutie a vražda celebrity a vytrvalá reportérka objavujúca súvislosti, ktoré unikajú aj polícii.

Detektívny román sa odohráva v novinárskom prostredí, ktoré autorka ako novinárka dôverne pozná. Napriek tomu sa však spomínaným kolegom spisovateľom nevyrovná. Kniha pôsobí ako debut (ktorým aj skutočne je), charaktery sú ťažkopádne a klišéovité – neochotná, zákerná sekretárka či všetko chápajúci dokonalý šéf. Aj zmietanie sa hlavnej hrdinky medzi kariérou a rodinou je únavné. Ešte že má tak nekonečne tolerantného manžela. Čo je však skutočne zaujímavé, je opis novinárskej práce pri vyhľadávaní informácií, postupné skladanie obrazu a fungovanie redakcie. Z malých autentických detailov cítiť istotu písania o dôverne známom prostredí – vtedy je hlavná hrdinka skutočne sympatická, schopná, samostatná a naozaj obdivuhodná.

Hoci je dej bohatý na výbuchy aj úmrtia, pôsobí staticky vďaka častým opisom duševných pochodov postáv a takmer lyrickým statiam pred každou kapitolou. Napínavé je opäť len postupné novinárske odhaľovanie charakteru prvej obete, hoci aj tam sú časti pôsobiace prinajmenšom nedôveryhodne – charakter „zavrhnutého“ syna, narušená dcéra. Autorka do deja vložila množstvo spestrujúcich prvkov, tie však dej neoživujú, práve naopak, dávajú mu punc zbytočnej prekombinovanosti.

Atentátnik, na rozdiel napríklad od románov J. Nesba, nevyvoláva po prečítaní chuť vojsť do kníhkupectva a pátrať po ďalšom kúsku od autorky. Ak sa rozhodnete dať jej šancu, nechty si od napätia obhrýzať nebudete, ale určite si vychutnáte „novinársku“ časť a dočkáte sa zaujímavého a reálneho vykreslenia tohto povolania.

 

 

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201