INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Poďte s nami do divadla

 

Valí sa to na nás. Hučí nám do uší. Zatemňuje zrak. Posúva hranicu až na úplné (Gorkého) dno. Čo z neho možno zazrieť, z čoho sa povzniesť? Hrubosť, Vulgárnosť. Bukowski (v obnažených poviedkach) ňou chcel zatriasť, Brecht (v divadelných hrách) vysmiať sa. Teraz to máme úplne všade. Áno, hrubosť. Vulgárnosť. Štvrtú cenovú skupinu. Príhoda z bratislavského Au parku. Na verejných záchodoch zápcha. Ozýval sa iba hlas. ,,Kurva si, kurvisko jedno!“ A podobne v obmenách. Rad rástol, dvere na dvoch kabínkach sa neotvárali. Prišla upratovačka s vozíkom naloženým toaletným papierom. Vyhodnotila situáciu a odišla aj s nákladom. Potrebné slečny a panie v rade stískali nohy. Konečne zaznel špľachot sťahovania vody. Z kabínok vyšli dve ženy. Staršia sa radu predstavila. ,,Ja mám padesát rokú, hentá mi konkuruje. Je mladá, namotáva chlapú, kurva jedna, kurvisko je to. Co já mám robit? A to je dcéra, verili by ste? To sa robí matke?“

Prekvapí to ešte niekoho?

V Slovenskom národnom divadle hrajú Brechtovu Malomeštiakovu svadbu. Na javisku sa vracia, močí, prdí, vykonáva veľká potreba, onanuje, súloží. Niektorí diváci pobúrene odchádzajú, iní okázalo dávajú najavo svoju spokojnosť, baví ich tá provokácia. Divadlo hnusu má presne takýto charakter. Nikoho nenechať ľahostajným. Čo však so životom, v ktorom sa hnus stáva normou?

Postaviť proti nemu krásu. Príbeh. Myšlienku. Okrem kontroverznej, škandalóznej Malomeštiakovej svadby ponúka Slovenské národné divadlo Dostojevského Karamazovcov (premiéra 13. 4., réžia Roman Polák). Dúfam, že sa nestane raritou preto, že trvá štyri a pol hodiny.

Starý Karamazov nie je postava šuštiaca papierom. Spokojne si za neho môžeme dosadiť všelijakých tých našich chlipných kolárov, ktorí znášajú svoje vajcia, kam sa im práve zapáči. Zbierajú ženy ako zrelé jahody a ani za mak ich nezaujíma, aké dielo po sebe zanechávajú. Karamazovovi synovia, poznášaní do rodiny od rôznych matiek, sú iba obrazom svojich predkov. Šíria, čo bolo do nich zasiate. Aj otcovraždu. Popierajú božie dielo, lebo ho nikdy nestihli precítiť: videli iba otcovu bujarú chlipnosť, poznali iba predstavu, že všetko, čo im prináša pôžitok, je dovolené.

Tá pani z verejných záchodov iste nepôjde do divadla. Neuvidí ako v zrkadle svoju úbohosť. Bude odchovávaná hlúpymi reality šou a jej zrkadlom budú rovnako úbohé stvorenia povýšené na idoly. No hranice vkusu by sme si nemali dať vnucovať. Živočíšnosť a pudy sa stali pre cynických manipulátorov obchodným artiklom, na nízkosti sa vysoko zarába. Pozor na to, lebo dopadneme ako Karamazovci – v šialenstve.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.