INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kino novinky – Konečná, vystupovať

Kino novinky – Konečná, vystupovať

Neostalo im nič, len holý život, tvrdí režisér Palo Korec. A pritom nasnímal ich rozmanité osudy vo filmovej skratke na konečnej, fakt na konečnej (no po všakovakej životnej púti, ktorú len načrtávajú). Teraz už môžu buď vystúpiť v jeho diele (čo už urobili), alebo aj zo svojej role človeka… Obyvatelia Domova sociálnej starostlivosti v Stupave, o ktorom sa verejnosť väčšinou domnieva, že ide „len“ o starobinec .

Pod názvom Exponáty alebo príbehy z kaštieľa do našich kín prichádza vďaka Asociácii slovenských filmových klubov dokumentárny film, ktorý v stredu 10. apríla 2013 získal (najstaršie slovenské filmové) ocenenie Igric v rámci 24. ročníka výročných národných tvorivých cien Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2012 v kategórii filmovej a televíznej dokumentárnej tvorby.

Snímka 71 minút zaujímavo približuje životné peripetie, respektíve posledné roky niekoľkých ľudí (priam felliniovských typov), ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli v stupavskom kaštieli v spoločnosti „odvrhnutých“ či podvedených seniorov bez vlastného domova alebo fyzicky a mentálne postihnutých, ale aj v kruhu bývalých kriminálnikov a príživníkov. Každý individuálne a pomerne otvorene hovorí zhruba o tom, prečo sa sem dostal, ako vyzerá jeho bežný deň, čo mu behá v mysli a po čom / po kom ešte túži, ak túži. No nevyzerá to ako obyčajná anketa.

Režisér, scenárista a autor námetu (spolu s Jozefom Kulačíkom) Paľo Korec s kameramanom Jánom Melišom zdynamizovali všetky výpovede aj strihom Michala Kondrlu a tiež s výrazne „výpovednou“ hudbou Ľubice Malachovskej Čekovskej. Film o. i. podporili Ministerstvo kultúry SR a Audiovizuálny fond. Nepatrí medzi tie druhy, ktoré zámerne „brutálne“ snímajú „masky“, ale realita sama osebe – niekedy dokonca aj s nadľahčeným pohľadom – napriek tomu značne zasahuje do emócií filmového diváka.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201