INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Film: Láska nie je slovo

Na začiatku je koncertná sála. Chvíľka pred začiatkom koncertu. Šum. Ľudia sa zhovárajú, nakláňajú sa k sebe, v tvárach vidno očakávanie zážitku. V tom množstve mužov a žien osobitne žiaria dve tváre. Decentne krásne. Zrelé, vnímavé osobnosti. Muž a žena. Áno – on je ten hrdina z francúzskeho filmu Muž a žena Jean Luis Trintignan a ona francúzska herečka Emmanuella Riva. To nie sú obyčajní predstavitelia filmových rolí, oni obaja začínajú na plátne žiť život pred koncom. Vo filme Láska.

Príbeh je prostý: dvaja ľudia odchádzajú z tohto sveta. Prežili plodný dlhý a krásny život. Zostali naň – spomienky. To, čo ich stretáva, stretne každého z nás. Odchod. A spôsob, ako ho zvládnuť. Ona po neúspešnej operácii a porážke je už odkázaná iba na jeho pomoc. A on ju neopustí, nenechá v nemocnici, nedá do útulku. Opatruje ju, stále viac nemohúcu. Obaja majú však vyše osemdesiat rokov. A sú na svoj odchod sami, napriek dobrej dcére, napriek dobrým susedom, napriek opatrovateľkám. Lebo – napokon je každý sám. To, čo medzi nimi zostáva, je láska. Nie slovo, ale skutok milosrdenstva. Učiteľka hudby, ktorá dokázala rozlíšiť bravúrne šestnástinky (na koncerte, ktorým sa film začína) leží nemohúca a bľaboce po svojom mužovi detskú pesničku: „Sur le pont d´Avignon…“ Telesný úpadok, ktorý sprevádza chorobu, však nezničí to, čo je hlbšie ako akékoľvek vonkajšie prejavy. Lásku až za smrť.

V kontraste s týmto smutným, ale noblesným filmom Michaela Hanekeho, (získal zaň Oskara za najlepší cudzojazyčný film) premietajú v bratislavských kinách slovenský film Ďakujem, dobre. Aj tu je umieranie, aj tu sú starí ľudia, aj tu sú vzťahy, ktoré by mali byť láskou. No všetko je surové, primitívne, chladné. A odložené. Problém sa nerieši, iba presúva, nech kríž nesie niekto iný. Akoby v nás všetkých umrela láska. Akoby sme všetci zosuroveli a znecitliveli.

Akoby sme sa prepadli. Akoby sme už nemali nádej, hoci na otázku, ako sa máme, zo zotrvačnosti odpovieme: ďakujem, dobre…

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.