INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Oscary zostarli,  Maliny „chválili“

Oscary zostarli, Maliny „chválili“

Oscary nám zostarli. Ceny Americkej akadémie filmových umení a vied sa tento rok odovzdávali už po 85. raz.

V losangeleskom Kodak Theatre sa 24. februára opäť zišiel výkvet filmového biznisu v celej svojej nablýskanej paráde – od účesov až po črievičky. Keď som pred viacerými rokmi bol osobne pri tom, napadlo mi, že toľko limuzín ani nemôže existovať. Lenže zakaždým v obrovskom množstve dôstojným slimačím tempom prichádzajú a dovážajú pred červený koberec do uličky, ktorú lemujú tiež slávnostne nahodení nasadení „fanúšikovia“ (teda najmä ochrancovia a ich rodiny, ale to je tajné!) a draví predstavitelia médií, tých najvzácnejších – filmových tvorcov, ich manažérov a platiteľov.

Zlaté Maliny – oscarové anticeny odovzdávajú vždy deň pred Oscarmi. Tento rok sa tak stalo po 33. raz. Na tieto Kristove roky nezabudnú najmä autori – mimochodom divácky mimoriadne atraktívnej – upírskej „drámy“ Twilight sága: Úsvit – 2. časť v réžii Billa Condona, ktorá si vyslúžila až sedem Malín – od ceny za najhorší filmový počin roka, herecké obsadenie… až po najhorší remake. Za najhorší herecký výkon Malinu získal Adam Sandler z komédie Môj otec je šialenec.

Vráťme sa však k cenám hodných zlata, respektíve dolárov, nových veľkokontrakcií, produkcií a pod. Za film roka 2012, za najlepší adaptovaný scenár a strih si zlatú sošku odniesli tvorcovia filmu Argo (tajní agenti zachraňujú Američanov z „rozhnevaného“ Iránu… slušné, no dva razy to vidieť nemusím, ale vy možno áno, neberiem vám to). Paradoxom je, že jeho producent a režisér (a obľúbený herec) Ben Affleck za réžiu Oscara nezískal (už sa roky nestalo, aby režisér a film neboli „v jednom vreci“, vlastne sa to za 85 rokov stalo iba štyri razy). Tú dostal režisér Ang Lee za film Pí a jeho život. Táto snímka si pripísala ešte ďalšie tri oscarové trofeje – za najlepšiu kameru, hudbu a vizuálne efekty. Za najlepší pôvodný scenár filmu Divoký Django odmenili Oscarom Quentina Tarantina. A, pochopiteľne, udelili ešte veľké množstvo cien v ďalších kategóriách.

Nijaký extra rozruch sa na odovzdávaní Oscarov 2013 tentoraz v Meste anjelov nekonal, vraj aj moderátor Seth MacFarlane mohol byť trošku sarkastickejší, aby to malo viac „šťavy“, komentovali americkí kolegovia novinári. Jedine 22-ročná Jennifer Lawrence, keď si išla po Oscara za najlepší ženský herecký výkon vo filme Terapia láskou režiséra Davida O. Russella, spôsobila trochu vzrušenia tým, že sa potkla na schodíkoch pri príchode na pódium.

Za najlepšieho herca akademici (podľa mňa oprávnene) určili 55-ročného Brita Daniela Day-Lewisa (už má dvoch Oscarov – za účinkovanie vo filmoch Moja ľavá noha a Až na krv), ktorý stvárnil postavu šestnásteho amerického prezidenta Lincolna v rovnomennom filme Stevena Spielberga. Táto snímka nepatrí medzi najvydarenejšie diela legendárneho režiséra, hoci chce zapôsobiť na citlivú strunu, na patriotizmus Američanov – no až tak, že sa premietala v Bielom dome a prezident Obama ju verejne pochválil – možno to zapôsobilo presne opačne ako antireklama, ktovie. V každom prípade oscarovú aj malinovú úrodu za Veľkou mlákou za rok 2012 už pozbierali a záleží len na divákoch, po ktorom filme siahnu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky